• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Freinademetz

  Przeczytaj także...
  Źródło. Tygodnik Rodzin Katolickich – czasopismo wydawane od 5 stycznia 1992 roku w Krakowie. Wydawcą jest Fudnacja Źródło z Krakowa.Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Józef Freinademetz, 聖福若瑟 Shengfu Ruose (ur. 15 kwietnia 1852 w Badi, zm. 28 stycznia 1908 w Jining) – włoski prezbiter i werbista (SVD), ewangelizator, święty Kościoła katolickiego

  Biografia[]

  Pochodził z religijnej, ubogiej rodziny chłopskiej. Ze względu na swe zdolności uzyskał pomoc ze strony miejscowego proboszcza i podjął naukę w Bressanone, a w 1872 roku wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 lipca 1875. Podjął pracę w San Martino, a w 1878 roku zaczął się przygotowywać do pracy misyjnej w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbiści) u boku jego założyciela św. Arnolda Janssena.

  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.San Martin de Tor (niem. St. Martin in Thurn, wł. San Martino in Badia) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano.

  2 marca 1879 wyjechał na misję do Chin. Pierwsze dwa lata spędził w Hongkongu na nauce języka, prowadząc jednocześnie działalność duszpasterską wśród lokalnej społeczności. W 1881, razem z o. Johannem Baptistem Anzerem, wyjechali w głąb Chin na powierzoną misję. W 1882 osiadł w Yanggu, gdzie prowadził swoją działalność ewangelizacyjną.

  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.

  15 sierpnia 1885 złożył śluby wieczyste i został mianowany zastępcą wikariusza apostolskiego południowego Szantungu, obszaru zamieszkiwanego przez 12 mln osób. Od 1894 pracował w stacji misyjnej w Wangzhuangu i pełnił tam obowiązki rektora seminarium duchownego i przełożonego prowincji.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

  Zaraził się tyfusem, śpiesząc z pomocą potrzebującym w czasie epidemii w 1908.

  Został pochowany pod 12. stacją drogi krzyżowej („Śmierć Jezusa na krzyżu”).

  Kult[]

  Józef Freinademetz został beatyfikowany w dniu 19 października 1975 w Rzymie przez papieża Pawła VI, a kanonizowany, również w Rzymie, 5 października 2003 (razem z Arnoldem Janssenem) przez Jana Pawła II.

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 29 stycznia.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Jining (chin.: 济宁; pinyin: Jìníng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 519 002. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 7 845 592 mieszkańców.

  Zobacz też[]

 • kult świętych
 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • modlitwa za pośrednictwem świętego
 • Przypisy

  1. Święty Józef Freinademetz, prezbiter. - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 12.01.2010]

  Bibliografia[]

 • o. Waldemar Wesoły SVD: Pierwsi werbistowscy święci - Arnold Janssen i Józef Freinademetz.. Strona katechyczno-misyjna za Tygodnikiem Rodzin Katolickich Źródło. [dostęp 2013-01-28].
 • Św. Józef Freinademetz. opoka.org.pl. [dostęp 2013-01-28].
 • Józef Freinademetz (1852 – 1908). Dom Misyjny św. Wojciecha, Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie. [dostęp 2013-01-28].
 • Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Tyfus plamisty, dur plamisty (łac. Typhus exanthematicus) – bakteryjna choroba zakaźna, przyczyna ciężkich epidemii i śmierci milionów ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arnold Janssen (ur. 5 listopada 1837 w Goch, zm. 15 stycznia 1909 w Steyl – obecnie dzielnica Venlo) – święty Kościoła katolickiego, założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego, Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (SSpS) i zakonu klauzurowego Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji SSpSAP, niemiecki działacz kościelny.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Badia (wł. Badia, niem. Abtei) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano (Tyrol Południowy).
  Werbiści, Zgromadzenie Słowa Bożego – misyjne zgromadzenie założone w 1875 roku przez św. Arnolda Janssena w Holandii. Skrót SVD (z łac. Societas Verbi Divini).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Droga krzyżowa – w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.