• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Ferdynand Wittelsbach

  Przeczytaj także...
  Karol II (ur. 6 listopada 1661, zm. 1 listopada 1700) – król Hiszpanii w latach 1665 - 1700. Syn Filipa IV i jego drugiej żony (i siostrzenicy) Marianny Habsburg, córki cesarza Ferdynanda III Habsburga. Na jego cześć nazwano założone w 1666 r. w Belgii miasto Charleroi i w 1686 r. archipelag Karoliny w zachodniej części Oceanu SpokojnegoMaksymilian II Emanuel Wittelsbach (ur. 11 lipca 1662 w Monachium zm. 26 lutego 1726, tamże) – elektor Bawarii w latach 1679 - 1726.
  Filip V (ur. 19 grudnia 1683 w Wersalu, zm. 9 lipca 1746 w Madrycie) – król Hiszpanii z dynastii Burbonów panujący w latach 1700–1724 i 1724–1746 (w 1724 abdykował na rzecz swojego syna Ludwika I, po jego śmierci wrócił na tron).

  Józef Ferdynand Leopold Wittelsbach (ur. 28 października 1692, zm. 6 lutego 1699) – książę Asturii, najmłodszy syn Maksymiliana II Emanuela z jego pierwszego małżeństwa z księżniczką Marią Antoniną.

  Kiedy miał 2 miesiące zmarła jego matka. 3 lata później jego ojciec poślubił Teresę Kunegundę Sobieską. Józef Ferdynand znany był również jako Infant Józef Ferdynand Hiszpański. Przed wojną o hiszpańską sukcesję Anglia i Dania opowiedziały się za Józefem Ferdynandem jako następcą tronu Hiszpanii, a nawet młody król Hiszpanii - Karol II Habsburg oficjalnie uznał Józefa Ferdynanda za swojego następcę. Było to możliwe, ponieważ matka Józefa Ferdynanda - Maria Antonina była córką cesarza Austrii - Leopolda I Habsburga i jego siostrzenicy - infantki Małgorzaty Teresy Habsburg. Małgorzata Teresa i Karol II byli rodzonym rodzeństwem (Karol II był ciotecznym dziadkiem Józefa Ferdynanda).

  Książę Asturii – główny, oficjalny tytuł hiszpańskiego następcy tronu. Oprócz tytułu księcia Asturii następca tronu nosi dodatkowo tytuły księcia Girony jako dziedzic Królestwa Aragonii, Księcia Viany jako dziedzic Królestwa Nawarry oraz Pana na Balaguer jako dziedzic Katalonii.Małgorzata Teresa Habsburg, hiszp. Margarita Teresa (ur. 12 lipca 1651 w Madrycie, zm. 12 marca 1673 w Wiedniu) – cesarzowa rzymsko-niemiecka, królowa Czech i Węgier, córka Filipa IV Habsburga – króla Hiszpanii i jego drugiej żony – Marianny Austriackiej (córki cesarza niemieckiego – Ferdynanda III Habsburga i Marii Anny Hiszpańskiej).

  Niespodziewana śmierć Józefa Ferdynanda w 1699, w wieku zaledwie 7 lat, poróżniła mocarstwa, które zaczęły wysuwać coraz innych kandydatów na następcę Karola II. Wnuk króla Francji - Filip Andegaweński miał otrzymać Królestwo Neapolu, Królestwo Sycylii i Księstwo Mediolanu. Reszta hiszpańskich dominiów miała przypaść Karolowi, synowi cesarza Leopolda I (wujowi Józefa Ferdynanda). Jednak Leopold I zakwestionował układ, a Ludwik XIV Burbon zerwał go, kiedy intronizował Filipa Andegaweńskiego na króla Hiszpanii.

  Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol VI Habsburg (ur. 1 października 1685 w Wiedniu, zm. 20 października 1740 tamże) – cesarz, król Węgier (jako Karol III) i Czech (jako Karol II) oraz arcyksiążę Austrii od 1711, ostatni męski przedstawiciel dynastii Habsburgów. Był drugim synem Leopolda I Habsburga i Eleonory Magdaleny z Wittelsbachów. Jego żoną była Elżbieta Krystyna Welf, z którą miał czworo dzieci.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.
  Maria Antonina Habsburżanka (ur. 18 stycznia 1669 w Wiedniu, zm. 24 grudnia 1692 w Wiedniu) – elektorowa Bawarii, córka cesarza Leopolda I i jego pierwszej żony - Małgorzaty Teresy.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.