• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Babiński  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  6. dzielnica Paryża (fr. 6 arrondissement de Paris) – jedna z dwudziestu dzielnic (arrondissement) Paryża, położona na lewym brzegu Sekwany.29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  Fragment obrazu André Brouilleta Une leçon clinique à la Salpêtrière z 1887 roku przedstawiający wykład Charcota w szpitalu Salpêtrière. Studentem podtrzymującym „histeryczkę” jest Babiński

  Józef Julian Franciszek Feliks Babiński, fr. Joseph François Félix Babinski (ur. 2 listopada 1857 w Paryżu, zm. 29 października 1932 tamże) – francuski lekarz polskiego pochodzenia, neurolog, pionier neurochirurgii. Jego prace z zakresu fizjologii układu nerwowego oraz neuropatologii miały przełomowe znaczenie dla rozwoju neurologii. Odkrywca jednego z najważniejszych objawów neurologicznych, świadczącego o uszkodzeniu drogi piramidowej, który na jego cześć został nazwany objawem Babińskiego. Opisał anosognozję.

  Szpital Salpêtrière – szpital w Paryżu. Pierwotnie był fabryką prochu (stąd nazwa - fr. Salpêtrière od łac. salpetrae czyli sól kamienna, saletra - jeden ze składników prochu strzelniczego). W 1656 roku na mocy kwietniowego edyktu wydanego przez Ludwika XIV został przekształcony w przytułek dla ubogich. Służył także jako więzienie dla przestępców, prostytutek, niepełnosprawnych psychicznie, chorych psychicznie, epileptyków, libertynów. Był znany ze swej wielkiej populacji szczurów. W latach 1848-1893 w szpitalu praktykował Jean-Martin Charcot.Jean-Martin Charcot (ur. 29 listopada 1825 w Paryżu, zm. 16 sierpnia 1893 w Montsauche-les-Settons) – francuski lekarz, neurolog, jeden z twórców psychiatrii.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Dorobek naukowy
 • 3 Wybrane prace
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Une leçon clinique à la Salpêtrière – obraz André Brouilleta z 1887 roku. Przedstawia wykład neurologii prof. Charcota w klinice Salpêtrière połączony z demonstracją mającej napad histerii pacjentki, "Blanche" (Marie) Wittman. Przedstawieni są asystenci i studenci Charcota, wśród nich Józef Babiński, Georges Gilles de la Tourette, Pierre Marie, Alexis Joffroy, Charles Féré, André-Victor Cornil.
  Alexis Joffroy (Alix Joffroy, ur. 16 grudnia 1844 w Stainville, zm. 24 listopada 1908) – francuski lekarz, neurolog i psychiatra.
  Edmé Félix Alfred Vulpian (ur. 5 stycznia 1826 w Paryżu, zm. 18 maja 1887 tamże) – francuski neurolog. W swoich badaniach zajmował się głównie nadnerczami. Był jednym z odkrywców rdzeniowego zaniku mięśni, określanego niekiedy na jego cześć zespołem Vulpiana-Bernhardta.
  Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Stanisław Pechkranc (ur. 16 grudnia 1865 w Warszawie, zm. 18 października 1921 w Warszawie) – polski lekarz żydowskiego pochodzenia. Był ordynatorem oddziału zakaźnego Szpitala na Czystem w Warszawie. Pozostawił około trzydziestu prac naukowych.
  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.