• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Józef Andrasz

  Przeczytaj także...
  Wielopole – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec. Obejmuje powierzchnię 2,94 i liczy 813 mieszkańców. Położona jest na wysokości 272 m n.p.m.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

  Józef Andrasz, SJ, (ur. 16 października 1891 w Wielopolu, zm. 1 lutego 1963 w Krakowie) – kierownik duchowy św. Faustyny Kowalskiej.

  Współpracownik Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w latach 1920-1928 i 1930-1952 (dyrektor 1936-37). Z jego inicjatywy Wydawnictwo od roku 1921 publikowało serię Biblioteka Życia Wewnętrznego (do 1939 ukazało się 41 tomów). Były to w większości przekłady wybitnych pisarzy ascetycznych. Wiele z książek z tej serii zostało przetłumaczonych przez samego Andrasza.

  Jezu ufam Tobie – tytuł obrazów przedstawiających Jezusa Chrystusa. Obraz ten występuje też pod nazwami Obraz Jezusa Miłosiernego oraz Obraz Miłosierdzia Bożego. Pierwszy obraz namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934, jednak bardziej znaną wersją jest obraz Adolfa Hyły z 1944 r..Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Ks. Andrasz był także krajowym dyrektorem w Apostolstwie Modlitwy i w Dziele Poświęcenia Rodzin. Był także redaktorem naczelnym bardzo popularnego czasopisma "Posłaniec Serca Jezusowego". Napisał wiele broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

  Dzieło Poświęcenia Rodzin - katolickie dzieło pobożne polegające na poświęceniu się rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa; działa pod patronatem Apostolstwa Modlitwy.Biblioteka Życia Wewnętrznego - seria publikacji Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy obejmująca przekłady dzieł ascetycznych i mistycznych.

  W czasie pobytu św. Faustyny Kowalskiej w Krakowie był dla niej nieocenioną pomocą. Zapoczątkował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (1943) nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem Adolf Hyła namalował najbardziej znany obraz Miłosierdzia Bożego, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

  Miłosierdzie Boże - w teologii chrześcijańskiej największy z przymiotów Boga, obok świętości i sprawiedliwości.Apostolstwo Modlitwy (AM) jest stowarzyszeniem w Kościele Katolickim, skupiającym świeckich i duchownych. Jego głównym celem jest osobiste uświęcenie członków, a także misja ewangelizacji. Narodziło się w kolegium Towarzystwa Jezusowego (jezuici) we Francji i rozprzestrzeniło na cały świat. AM skupia się zwłaszcza na trosce o rodzinę i wspólnoty parafialne; opiera się na duchowości związanej z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego roku Ojciec Święty wyznacza intencje Apostolstwa Modlitwy: ogólną, dotyczącą problemów całego Kościoła i misyjną, związaną z ewangelizacją. Hasłami AM są: Kochać i służyć i Modlitwa i służba. Obecnie AM działa w 90 krajach świata, zrzeszając ok. 40 mln osób. W Polsce AM działa od 1871 r., wydając od 1872 r. miesięcznik „Posłaniec Serca Jezusowego”. Od roku 2006 wydaje także biuletyn „Modlitwa i Służba”.

  Wydawnictwo WAM opublikowało ostatnio dwie pozycje o. Józefa Andrasza SJ: 1. "Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny" (2013). Jest to wznowienie książki, która ukazała się w 1948 roku w tym samym Wydawnictwie pt. "Miłosierdzie Boże, ufamy Tobie". 2. "Poświęć się Sercu Bożemu" (2014). Książka zawiera trzy artykuły o. Andrasza: "Poświęć się Sercu Bożemu"; "Zarzuty przeciw częstej Komunii świętej"; "Modlitwa mistyczna".

  16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.Adolf Kazimierz Hyła (ur. 2 maja 1897 w Białej pod Bielskiem, zm. 24 grudnia 1965 w Krakowie) – polski artysta malarz, autor najbardziej znanego wizerunku Jezusa Miłosiernego.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.
 • Stanisław Cieślak SJ, Kierownik duchowy Siostry Faustyny - Ojciec Józef Andrasz SJ, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, ss. 252.
 • Józef Andrasz SJ, Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2013, ss. 102.
 • Józef Andrasz SJ, Poświęć się Sercu Bożemu, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014, ss. 114.
 • Józef Andrasz SJ, Życiorys świętej Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, ss. 212.
 • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – sanktuarium położone przy ul. św. Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny.Maria Faustyna Kowalska ZMBM, właśc. Helena Kowalska (ur. 25 sierpnia 1905 w Głogowcu, zm. 5 października 1938 w Krakowie) − święta Kościoła katolickiego, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.