• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jérôme Kerviel

  Przeczytaj także...
  Kontrakt terminowy – to rodzaj transakcji finansowych. Przedmiotem obrotu nie są tutaj fizyczne przedmioty bądź papiery wartościowe lecz umowy (kontrakty) na transakcje, które zostaną wykonane w przyszłości (mówi się o nich instrumenty pochodne bądź derywaty). Cena na produkt, o którym jest mowa w umowie, jest określana już w momencie zawarcia umowy.Société Générale - jeden z trzech największych i najstarszych banków francuskich obok LCL - dawniej Crédit Lyonnais i BNP Paribas. Spółka notowana na giełdzie Euronext, stanowi część indeksu paryskiego CAC 40.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jérôme Kerviel (ur. 11 stycznia 1977) – były makler banku Société Générale, oskarżony o defraudację 4,9 mld euro.

  Pochodzi z miasteczka Pont-l'Abbé w Bretanii. Zaczął pracę w Société Générale w 2000 roku. Polegała ona na zarabianiu dla banku pieniędzy na podstawie przewidywanych zachowań europejskiego rynku akcji.

  Do defraudacji doprowadził dzięki otwieraniu nieautoryzowanych transakcji na europejskim rynku kontraktów terminowych. Makler miał ograniczone kompetencje, lecz potrafił je skutecznie omijać, wykorzystując znajomość mechanizmów kontrolnych banku, przyniosło Société Générale fatalne skutki.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Jednak większość strat prawdopodobnie nie wynika z jego winy. Dokonywane przez niego transakcje przyniosły straty na wartości ok. 1,5 miliarda euro, podczas gdy bank stracił kolejne 3,4 mld, próbując szybko pozbyć się tych aktywów podczas kryzysu. 5 października 2010 roku został uznany za winnego przez sąd I instancji.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.