• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izz ad-Din Salim

  Przeczytaj także...
  Basra (arab. Al-Basra, także Busra, Busrah) jest drugim co do wielkości miastem Iraku, ludność około 2.600.000 (szacunek z 2003). Położona nad szlaku wodnym Shatt al-Arab w pobliżu Zatoki Perskiej (55 km od ujścia), jest głównym portem kraju i stolicą prowincji Basra. Miasto leży nad rzeką Szatt al-Arab. Główny ośrodek gospodarczy na południu Iraku. Rafineria w Basrze przetwarza ropę z okolicznych bogatych złóż - możliwości przetwórcze 140 tys. baryłek dziennie (22,3 tys. m). Uniwersytet w Basrze, założony w 1964. Międzynarodowy port lotniczy.Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Izz ad-Din Salim, dawne nazwisko Abd az-Zahra Usman Muhammad (1943 w Basrze, południowy Irak; zm. 17 maja 2004 w Bagdadzie) – iracki działacz polityczny, pisarz i filozof.

  Od młodości aktywny w ruchu szyickim; studiował filozofię i politykę, wiele lat spędził na emigracji w Kuwejcie i Iranie. Odbył również studia teologiczne w Iranie, uzyskując stopień mudżtahid (znawca i nauczyciel Koranu).

  Wydawca prasy codziennej oraz magazynów, autor ponad 40 książek dotyczących polityki oraz islamu. Działał w organizacji szyitów irackich - Najwyższej Radzie Rewolucji Islamskiej w Iraku; stał na czele szyickiej partii przeciwników Saddama Husajna Zew Islamu w Basrze.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ghazi Maszal Adżil al-Jawar (arab. غازي مشعل عجيل الياور), (ur. 11 marca 1958 w Mosulu) – polityk iracki z plemienia Szammar, sunnita. Tymczasowy prezydent Iraku od 28 czerwca 2004 do 6 kwietnia 2005. Wiceprezydent od 6 kwietnia 2005 do 22 kwietnia 2006.

  Od lipca 2003 był członkiem irackiej Rady Zarządzającej, powołanej przez Amerykanów. Od 1 maja 2004 sprawował w niej rotacyjne, miesięczne przewodnictwo (zastąpił Massuda Mustafę al-Barzaniego). Zginął w zamachu, w wyniku wybuchu samochodu-pułapki; kierowanie Radą przejął Ghazi Maszal Adżil al-Jawar.

  Bagdad (arab. بغداد = Baghdād) – stolica Iraku; liczba mieszkańców wynosi ponad 7 mln. Położony na zachodnim brzegu Tygrysu jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Salim był drugim zabitym w zamachu członkiem Rady, we wrześniu 2003 zginęła Akila al-Haszimi.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zew Islamu (ar. حزب الدعوة الإسلامية - Hizb ad-Dawa al-Islamijja) – iracka szyicka partia polityczna.
  Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.
  Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.
  Tymczasowa Iracka Rada Zarządzająca to złożony z Irakijczyków organ, powołany przez wojska okupacyjne i im podlegający, mający za zadanie zarządzanie Irakiem do czasu powołania stałego rządu. Składał się z 13 Arabów-szyitów, 5 Arabów-sunnitów, 5 Kurdów-sunnitów, 1 Turka i 1 Asyryjczyka-chrześcijanina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.