• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izydor Oracz

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.

  Izydor Oracz (hiszp. Isidro Labrador; ur. ok. 1080 w Madrycie, zm. ok. 1130 tamże) - święty katolicki pochodzący z Hiszpanii.

  Życie[]

  Św. Izydor Oracz z żoną, bł. Marią de la Cabeza

  Izydor urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Podczas modlitw, według legendy, pomagał mu na roli Anioł, jego pracy towarzyszyły cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Grzegorz XV (łac. Gregorius XV, właśc. Alessandro Ludovisi; ur. 9 stycznia 1554 w Bolonii, zm. 8 lipca 1623 w Rzymie) – papież w okresie od 9 lutego 1621 do 8 lipca 1623.

  Izydor ożenił się z bł. Marią Toribia i przeniósł się do Madrytu. Ponownie go opuścił, gdy Arabowie zajęli miasto by powrócić, kiedy zostało odbite przez Hiszpanów.

  Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. Został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. W 1170 przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał Chrzest święty. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).  Kult[]

  Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV.

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 maja. Patronat

  Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu i rolników.

  W Polsce jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi i Gorzkowicach. W Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diec. zamojsko - lubaczowskiej, Górznie w diec. toruńskiej i Borzykowej w adiec. częstochowskiej.

  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ikonografia

  W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest z atrybutami takimi jak pług (symboliczne narzędzie pracy rolników) i krucyfiks. Na obrazach malowany jest w charakterystycznym ujęciu, gdy klęczy przed krzyżem lub figurą, a obok aniołowie orzą jego pługiem. Nawiązuje to do jednej z wizji, jakiej miał doświadczyć św. Izydor.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).

  Pozostałe atrybuty: Anioł, który orze podczas modlitwy Świętego, kłosy, laska, spod której wypływa źródło, i różaniec.

  Przysłowia ludowe[]

 • „Na Izydora pusta komora.”
 • „Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.”
 • „Na świętego Izydora dla bociana pora.”
 • „Święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże.”
 • Zobacz też[]

 • kult świętych
 • modlitwa za pośrednictwem świętego
 • Parafia św. Izydora Oracza w Rymaczach
 • święty Izydor - inne święte postacie o tym imieniu
 • Przypisy

  1. Bl. Mary de la Cabeza of Torrejon, beatyfikowana w 1697 roku - Święci i błogosławieni dnia 9 września (ang.)
  2. "Księga imion i świętych", tom 3, Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa , Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 1998
  3. Ustanowienie medalu ma nawiązywać do zamysłu ostatniego króla Polski Stanisława Poniatowskiego, który chciał ustanowić ordery Świętego Izydora Oracza, nie zdążył jednak tego uczynić. - Medale Izydora Oracza na stronie Pierwszego Portalu Rolnego [opublikowano: 17.04.2008]
  4. Wojciech Mścichowski: Święty Izydor błogosławi w Borzykowie. Niedziela Częstochowska.
  5. Święty Izydor Oracz z Madrytu. Duszpasterstwo Rolnikow. [dostęp 2012-08-04].

  Bibliografia[]

 • Wojciechowski Grzegorz, Święty Izydor Rolnik. Patron Rolników, Lublin 2008, ISBN 978-83-7548-076-4
 • Święty Izydor Oracz na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 29.04.2010]
 • Linki zewnętrzne[]

 • Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza w Białymstoku (15-16 maja 2010) - Wrota Podlasia [opublikowano: 2010-05-11]
 • Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia św. Izydora Oracza w Rymaczach - parafia rzymskokatolicka w Rymaczach, należy do dekanatu Łuck w diecezji łuckiej (Obwód wołyński).
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Parafia św. Izydora w Radlinie Górnym rzymskokatolicka parafia znajdująca się w dzielnicy miasta Wodzisławia Śląskiego – Radlinie II. Należy do dekanatu wodzisławskiego. Jest to bardzo młoda parafia utworzona w latach 90. XX wieku. Wcześniej rejon parafii należał do Parafii św. Marii Magdaleny w Radlinie. Obecnie parafia liczy niespełna 1700 parafian. Kościół poświęcił abp Damian Zimoń w 1995 roku. Patronem parafii jest Święty Izydor Oracz.
  Smolany (lit. Smalėnai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Górzno (niem. Gorzno) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Górzno w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.
  Ikonografia – dziedzina badań historii sztuki, której zadaniem jest opis i interpretacja elementów treściowych i symbolicznych w dziełach sztuki. Termin użyty w piśmiennictwie greckim jako eikonographia ma oznaczenie przedstawienia obrazowego.
  Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.