• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izumi Sakai

  Przeczytaj także...
  Zard (jap. (ザード) – japońska grupa muzyczna powstała w 1991 roku. Grała muzykę z pogranicza pop-rocka. Są jednymi z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w Japonii. Nakład ze sprzedaży ich płyt szacowany jest na liczbę 37 milionów egzemplarzy. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Chemioterapia – używanie syntetycznych związków chemicznych w celu zwalczania chorób wywołanych przez drobnoustroje i pasożyty, a także chorób nowotworowych. Pojęcie chemioterapii wprowadził do medycyny Paul Ehrlich (1854-1915). Zastosował on organiczną pochodną arsenową - salwarsan w leczeniu chorób wywoływanych przez krętki i pierwotniaki.

  Izumi Sakai (jap. 坂井泉水 Sakai Izumi), właściwie Sachiko Kamachi (jap. 蒲池幸子 Kamachi Sachiko, ur. 6 lutego 1967 w Hiratsuka – zm. 27 maja 2007 w Shinjuku, Tokio) – piosenkarka J-popowa i autorka tekstów.

  Karierę rozpoczęła od zdobycia tytułu „królowej karaoke” Toei Company, oraz występów w reklamach w telewizji komercyjnej Japan Air System. W 1991 r. została wokalistką zespołu Zard, z którym osiągnęła największą popularność, nagrywając między innymi piosenki do filmów i seriali anime. Polskim fanom znana jest przede wszystkim z piosenek pojawiających się w serii Dragon Ball GT : Dan Dan Kokoro Hikareteku, Don't you see, czy Opening Theme .

  J-pop (pełna nazwa japoński pop) – skrót używany przez cywilizacje zachodu do określania japońskiej muzyki popularnej. Termin j-pop został wymyślony w stacji radiowej J-Wave. Jest szeroko używany w Japonii do określania piosenek z gatunków pop, rock, dance, hip-hop czy soul. Do piosenkarzy j-popowych zalicza się zarówno popularnych muzyków jak i seiyū.Toei Company (jap. 東映株式会社 Tōei Kabushikigaisha) - japońskie przedsiębiorstwo filmowe z siedzibą w Tokio zajmujące się produkcją oraz dystrybucją filmów i seriali zarówno aktorskich jak i anime. Wytwórnia jest znana z produkcji m.in. filmów jidaigeki, seriali tokusatsu takich jak Super Sentai, Kamen Rider i Metalowi Herosi, zaś podległa jej wytwórnia Toei Animation wyprodukowała znane serie anime takie jak np. Dragon Ball, Digimon czy One Piece.

  W 2006 r. wykryto u wokalistki raka szyjki macicy, mimo hospitalizacji i chemioterapii doszło u niej do przerzutów na płuca. Zginęła 27 maja 2007 r. na skutek urazu mózgu po upadku ze schodów w szpitalu. Policja nie wyklucza samobójstwa.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Hiratsuka (jap. 平塚市, Hiratsuka-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, w środkowej części wyspy Honsiu, w aglomeracji Tokio.Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.