• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izera

  Przeczytaj także...
  Przejście graniczne Orle − Jizerka – dawne polsko-czeskie piesze przejście graniczne położone w województwie dolnośląskim.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Semily (niem. Semil, pl. Semile) - miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 631 ha, a liczba jego mieszkańców 9 040 osób.

  Izera (cz. Jizera, niem. Iser) – rzeka w Czechach i na granicy w Polsce; prawy dopływ Łaby; długość 164 km.

  Źródlisko w Górach Izerskich tworzone z wielu drobnych strumyków wypływających z południowego zbocza Smreku (cz. Smrk, niem. Tafelfichte) na wysokości 980 m n.p.m.; Izera w górnym biegu na Hali Izerskiej płynie na południowy wschód meandrującym korytem przez długi ciąg torfowisk wysokich objętych ścisłym rezerwatem przyrody Torfowiska Doliny Izery w granicach Polski oraz Rašeliniště Izery w granicach Czech. W górnym biegu na odcinku od źródła do osady Mytiný stanowi granicę polsko-czeską o długości 15 km.

  Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.

  Przepływa obok Jizerki i Orla gdzie znajduje się most, będący do niedawna turystycznym przejściem granicznym Orle – Jizerka. W okolicach Tanvaldu skręca na południe, później na zachód. Przepływa przez Železný Brod. Przed Skalicami skręca na południe. Mija Turnov i Mnichovo Hradiště, później Bakov nad Jizerou i Mladą Boleslav, po czym wpada do Łaby.

  Bakov nad Jizerou (niem. Bakow an der Iser) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Leży w przybliżeniu w połowie drogi między Mladá Boleslav a Mnichovým Hradištěm. W przeszłości słynęło z wyrobów z trzciny, jak pantofle, torby, tropikalne hełmy zwane holubovkami (od nazwiska Emila Holuba), maty i in.Mnichovo Hradiště (niem. Münchengrätz) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 433 ha, a liczba jego mieszkańców 8 368 osób.

  Niewielkie dorzecze Izery po polskiej stronie, jako jeden z niewielu obszarów kraju, obok dorzecza Dzikiej Orlicy i okolicy Okrzeszyna, należy do zlewiska Morza Północnego.

  Nazwa rzeki ma rodowód celtycki – isirás znaczyło tyle, co „szybki”, „silny”, „bystry” (identyczny źródłosłów mają rzeki Isère we Francji i Izara w Niemczech).

  Izera w znacznym stopniu zaopatruje w wodę Pragę.

  Jablonec nad Jizerou (niem. Jablonetz) - miasto w Czechach, w kraju libereckim. Położone jest na południowo-zachodnich stokach Karkonoszy. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 232 ha, a liczba jego mieszkańców 1 968 osób.Isère, Izera – rzeka w południowo-wschodniej Francji (w dep. Savoie, Isère i Drôme), lewy dopływ Rodanu o długości 290 km i powierzchni dorzecza 11 800 km².

  Około 1926 Czesi zaplanowali i uzgodnili ze stroną niemiecką (w tym zarządem dóbr Schaffgotschów) budowę na Izerze zapory i zbiornika wodnego, który miał rozciągać się na przestrzeni 9 km od Orla aż za osadę Wielka Izera o pojemności 56 mln m³. Zapora o wysokości 50 m miała znajdować się około 500 m na południe od Orla.

  Schaffgotschowie - śląski ród arystokratyczny, pochodzący z Turyngii. Ich pełne nazwisko w języku niemieckim brzmi: Grafen Schaffgotsch genannt Semperfrei von und zu Kynast und Greiffenstein, Freiherr von Trachenberg.Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).

  Dopływy Izery[ | edytuj kod]

  Odcinek rzeki między Harrachovem a Kořenovem

  Miasta nad Izerą[ | edytuj kod]

 • Jablonec nad Jizerou
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Semily
 • Železný Brod
 • Turnov
 • Mnichovo Hradiště
 • Bakov nad Jizerou
 • Mladá Boleslav
 • Benátky nad Jizerou
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Rzeka Izera (Francja)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przemysław Wiater, Osada Szklarska Poręba – Orle w Górach Izerskich.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rezerwat Torfowiska Doliny Izery
 • Izera w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. III: Haag – Kępy. Warszawa 1882.
 • Železný Brod (niem. Eisenbrod) – miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 252 ha, a liczba jego mieszkańców 6 442 osób.Orle - stacja turystyczna (schronisko turystyczne) w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Obecnie w granicach Szklarskiej Poręby. Położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Izerka (czes. Jizerka, niem. Klein Iser, także Wilhelmshöhe) przysiółek Kořenova - wieś we wschodniej części czeskich Gór Izerskich.
  Dzika Orlica (czes. Divoká Orlice, niem. Wilde Adler, Erlitz) – rzeka w Sudetach, rozdzielająca Góry Bystrzyckie od Orlickich, dopływ Orlicy, należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego. Źródła w rejonie Torfowiska pod Zieleńcem. Płynie początkowo na południe, później na południowy-wschód. Na odcinku 29,5 kilometra (od Lasówki do Lesicy) wzdłuż rzeki biegnie granica Polski i Czech. Ten sam odcinek stanowi też południowo-zachodnią granicę ziemi kłodzkiej.
  Hala Izerska (niem. Große Iserwiese, czes. Velká Jizerská louka) – położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie rzeki Izery górska łąka – hala z surowym klimatem (w lipcu notowane bywają na niej temperatury powietrza −3,5 °C; 3 lutego 2012 zanotowano −36°C, a 14 sierpnia 2012 −1,7°C). Znajduje się na niej najniższe stanowisko kosodrzewiny. Obszar ten częściowo obejmuje swoim zasięgiem rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery.
  Benátky nad Jizerou (niem. Benatek) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 547 ha, a liczba jego mieszkańców 6 818 osób.
  Harrachov (niem. Harrachsdorf) – miasto w północnych Czechach położone na terenie kraju libereckiego w Karkonoszach, 4 km od granicy Polski. Przed przystąpieniem Polski i Czech do układu z Schengen istniało tu drogowe przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov.
  Torfowisko wysokie, zwane też mszarem lub rojstem – formacja powstająca w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych, wskutek czego jest ono zasilane jedynie przez wody opadowe.
  Tanvald (niem. Tannwald) – miasto w Czechach, w kraju libereckim. Miasto założone w roku 1618. Pierwotnie rozciągało się pomiędzy rzeczkami Desna i Kamenice. Później jednak doszło do połączenia z kolejnymi gminami i do rejonowej ekspansji miasta. Obecnie Tanwald jest przemysłowym miastem z szeregiem znaczących przedsiębiorstw. Równocześnie jest także centrem wypoczynku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.