• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izak Šantej

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Europy par na żużlu (ang. European Pairs Speedway Championship) – cykl żużlowych turniejów rozgrywanych od 2004 roku. Organizatorem jest Europejska Unia Motocyklowa.Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.
  Holsted – miasto w Danii, położone ok. 230 km na zachód od Kopenhagi. Populacja: 3172 (stan na dzień 1 stycznia 2010).

  Izak Šantej (ur. 26 sierpnia 1973 w Wuppertalu) – słoweński żużlowiec.

  Przez kilka sezonów startował w rozgrywkach polskiej I i II ligi, reprezentując kluby Śląska Świętochłowice (1998–2001), Wandy Kraków (2002), PSŻ Poznań (2007) i KSM Krosno (2008).

  W latach 2002–2004 startował w cyklu Grand Prix, jako uczestnik eliminacyjnych turniejów w Słowenii (najlepszy wynik: XVII miejsce w 2003 roku).

  Lendava (dawniej Dolnja Lendava, węg. Lendva, dawniej Alsólendva, niem. Lindau, dawniej Unter-Limbach, przekmur. Dolenja Lendava) - miasto i gmina (słow. Občina Lendava, węg. Lendva Község) w Słowenii. Według danych szacunkowych na rok 2007 liczy 3 370 mieszkańców, a gmina (w 2002) liczyła 11 151 osób.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

  Ośmiokrotny indywidualny wicemistrz Słowenii. Dwukrotny brązowy medalista klubowego Pucharu Europy, w barwach klubu AMTK Lublana (Debreczyn 2003, Lublana 2004). Dwukrotny medalista mistrzostw Europy par: srebrny (Lendava 2006) i brązowy (Gdańsk 2005). Dwukrotny finalista indywidualnych mistrzostw Europy (Heusden Zolder 2001 – XIV m., Holsted 2004 – XIV m.).

  Debreczyn (węg. Debrecen, niem. Debreczin, Debrezin, słow. Debrecín) jest drugim co do wielkości miastem Węgier. W 2011 liczba mieszkańców Debreczyna wynosiła 208,02 tys. Stolica komitatu Hajdú-Bihar. Miasto to jest jednym z siedmiu centrów regionalnych kraju oraz największym miastem krainy historycznej Kriszana (większa jej część położona jest obecnie w Rumunii).Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Wiesław Dobruszek, "Żużlowe ABC" tom II, Leszno 2004, str. 234 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata na żużlu – coroczny cykl turniejów, organizowany przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM) od 1995 roku, wyłaniający indywidualnego mistrza świata. Zastąpił on rozgrywane w latach 1936-1994 finały jednodniowe.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.
  Indywidualne mistrzostwa Europy na żużlu (ang. Individual Speedway European Championship) – żużlowe rozgrywki, organizowane corocznie od 2001 r. przez Europejską Unię Motocyklową równolegle do mistrzostw świata, prowadzonych przez Międzynarodową Federację Motocyklową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.