• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izabelin Studio

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.
  Dąbrowa Leśna − osiedle, przed 1990 w gminie Łomianki, od 1990 część Łomianek jako Łomianki-Dąbrowa, na południu Łomianek, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

  Izabelin Studio – zespół obejmujący trzy studia nagrań (produkcyjne i postprodukcyjne), zlokalizowane pierwotnie w Izabelinie pod Warszawą.

  Studio A i B zlokalizowane jest w Izabelinie B przy ul. Rzędziana, Studio C w Łomiankach-Dąbrowie przy ul. Łyżwiarskiej.

  Przedsiębiorstwo realizuje także nagrania koncertowe, przygotowując materiał do wydań CD i DVD. Współpracuje z firmami specjalizującymi się w organizacji koncertów oraz instalacji oświetlenia czy efektów pirotechnicznych, współtworząc widowiska telewizyjne i teatralne. Rejestruje głównie muzykę rockową, także pop i inne gatunki. Z usług studia korzystały liczne polskie zespoły i soliści, m.in. Kat, Perfect, Big Day, Hey, Acid Drinkers, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Closterkeller, Wilki, Ich Troje, Urszula, Róże Europy, Tomasz Stańko, Voo Voo, Pandemonium, Elektryczne Gitary, Ziyo, Dead Infection i inni.

  Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.Kat (zapis stylizowany KAT) – polska grupa muzyczna, powstała w Katowicach na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka oraz perkusisty Ireneusza Lotha. Zespół określany jest jako prekursor rodzimego heavy i thrash metalu. Obok zespołów Turbo i TSA należał do tzw. „Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu”. Na przestrzeni lat zespół wypracował własne charakterystyczne brzmienie inspirowane m.in. wczesnymi dokonaniami grupy Metallica do tekstów wieloletniego wokalisty grupy Romana Kostrzewskiego, który odszedł z zespołu w wyniku konfliktu z liderem, Piotrem Luczykiem w roku 2004.

  Wytwórnia[ | edytuj kod]

  Izabelin Studio - niezależna wytwórnia muzyczna, powstała w 1990 roku w Izabelinie. Nakładem oficyny ukazały się m.in. nagrania takich wykonawców jak: Armia, Big Day, Brygada Kryzys, Closterkeller, Dezerter, Edyta Bartosiewicz, Hey, Houk, Kasia Kowalska, Kobong, Kolaboranci, Sweet Noise oraz Ziyo. Prowadzona przez tandem Andrzej Puczyński i Katarzyna Kanclerz wytwórnia, na początku lat 90. uchodziła za jedną z najbardziej wpływowych w Polsce.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Big Day – polski zespół rockowy założony w Olsztynie w 1992 roku. Jego nazwa pochodzi od piosenki brytyjskiej grupy XTC.

  W 1994 roku wytwórnię odkupił koncern PolyGram. Po 1998 roku prawa do katalogu Izabelin Studio przejęła firma Universal Music Polska.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Izabelin Studio (pol.). www.firmymuzyczne.pl. [dostęp 2015-08-08].
  2. Encyclopaedia Metallum - Kat - Ballady (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2015-08-08].
  3. Róże Europy ‎– Radio Młodych Bandytów (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  4. Dead Infection ‎– A Chapter Of Accidents (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  5. Pandemonium ‎– The Ancient Catatonia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  6. Kobong ‎– Kobong (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  7. Edyta Bartosiewicz ‎– Love (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  8. Sweet Noise ‎– Respect (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  9. Kolaboranci ‎– Ciało I Drewno (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  10. Ziyo ‎– Kolędy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  11. Jacek Cieślak: Kto rządzi polską muzyką (pol.). www.rp.pl. [dostęp 2015-08-08].
  12. Izabelin Studio (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-08].
  13. Universal Music Polska: O Firmie (pol.). www.universalmusic.pl. [dostęp 2015-08-08].
  14. Adam Grzegorczyk, Tomasz Kopeć: Z talentem do gwiazd. Jak robić karierę w showbiznesie. Helion, 2013, s. 97. ISBN 978-83-246-8691-9.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Studia Izabelin
 • Róże Europy - polski zespół rockowy, założony w Warszawie w 1983 roku. Zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych.Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Closterkeller – polska grupa muzyczna wykonująca rock gotycki. Powstała 1 stycznia 1988 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy i wokalistki Anji Orthodox. Mimo wielokrotnych zmian składu wypracowała własne łatwo rozpoznawalne brzmienie z charakterystycznym głosem wokalistki i liderki grupy Anji Orthodox, która jest obecnie jedynym członkiem z pierwszego składu zespołu, występującym w niej nieprzerwanie od dwudziestu lat. Sama grupa zaś jest zaliczana do prekursorów gatunku gotyckiego i klimatycznego rocka w Polsce, zawierając w swej muzyce wpływy stylów new oraz cold wave a nawet metalu. Do inspiracji dokonaniami zespołu Closterkeller przyznawały się m.in. takie grupy jak Delight, Moonlight, Artrosis oraz wiele innych.
  Studio nagraniowe - obiekt z przeznaczeniem do rejestracji nagrań dźwiękowych, obejmujący zazwyczaj reżyserkę, pomieszczenia z przeznaczeniem do miksowania i masteringu, a także część socjalną. Z założenia studio nagraniowe to szereg pomieszczeń zaprojektowanych przez akustyka, tak aby uzyskać optymalne warunki akustyczne.
  Sweet Noise – polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową i heavymetalową. Powstała w 1990 roku w Swarzędzu pod Poznaniem. Formacji przewodzi wokalista sudańskiego pochodzenia – Piotr "Glaca" Mohamed, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. W latach 1990–2007 grupa wydała pięć albumów polskojęzycznych oraz trzy anglojęzyczne. Pomimo licznych zmian składu Sweet Noise utrzymał charakterystyczne brzmienie oparte na wokalizach Mohameda oraz riffach wieloletniego gitarzysty Tomasza "Magika" Osińskiego, który opuścił zespół w 2007 roku.
  Andrzej Puczyński (ur. 29 października 1947) – gitarzysta rockowy, absolwent wydziału Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej (1972-73), kompozytor, współzałożyciel grup Exodus oraz Mad Max, producent muzyczny, dyrektor generalny Universal Music Polska, prezes zarządu ZPAV. Brat gitarzysty Wojciecha Puczyńskiego.
  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Pandemonium - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1990 roku w Łodzi. W 1995 roku formacja przyjęła nazwę Domain. W 2004 roku zespół powrócił pod nazwą Pandemonium.
  Urszula Beata Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana jako Urszula.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.