• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izabal - departament

  Przeczytaj także...
  Puerto Barrios – miasto w północno-wschodniej Gwatemali, położone nad Zatoką Amatique (część Zatoki Honduraskiej). Miasto położone jest 300 km na północny zachód od stolicy kraju Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Izabal. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 86 390 mieszkańców.Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.
  Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

  Izabal – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Puerto Barrios. Nazwa departamentu pochodzi od nazwy największego w kraju jeziora, leżącego w całości na terenie departamentu. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Alta Verapaz, na południu z departamentem Zacapa, na wschodzie granicą państwową z Hondurasem i na północy z departamentem Petén oraz granicą państwową z Belize.

  Izabal (hiszp. Lago Izabal lub Lago de Izabal, dawniej Golfo Dulce) - jezioro w północno-wschodniej Gwatemali, położone w obniżeniu między górami Sierra de Santa Cruz na północy a Minas i San Isidro na południu. Jezioro, zajmujące powierzchnię 589,6 km², jest największym jeziorem kraju. Położone jest na wysokości 8 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość to 18 m, jego dno stanowi zatem kryptodepresję.Petén – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na północy kraju. Jest największym departamentem w Gwatemali, zajmując około 1/3 powierzchni kraju. Stolicą departamentu jest miasto Flores. W skład departamentu wchodzi 12 gmin (municipios). Departament graniczy na północy i na zachodzie granicą państwową z Meksykiem, na wschodzie granicą państwową z Belize, na południu z departamentami Izabal i Alta Verapaz.

  Jest drugim co do wielkości departamentem w Gwatemali, lecz pod względem liczby mieszkańców dopiero czternastym. Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stołecznego są Morales, El Estor, Livingston i Los Amates. Departament ma charakter niziny. Średnie wyniesienie nad poziom morza wynosi 69 m, a klimat jest tropikalny, gorący i wilgotny.

  Los Amates – niewielkie miasto w wschodniej Gwatemali, w departamencie Izabal, około 95 km na południowy-zachód od stolicy departamentu, miasta Puerto Barrios, oraz od wybrzeża Morza Karibskiego. Miasto leży na nizinie, nad rzeką Río Motagua na wysokości 77 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 4 524 mieszkańców. W odległości 6 km od miasta znajduje się Quiriguá – strefa archeologiczna Majów.Morales – niewielkie miasto w wschodniej Gwatemali, w departamencie Izabal, około 60 km na południowy-zachód od stolicy departamentu, miasta Puerto Barrios, oraz od wybrzeża Morza Karibskiego. Miasto leży na nizinie, nad rzeką Río Motagua na wysokości 40 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 35 574 mieszkańców. W odległości 6 km znajduje się rezerwat przyrody Sendero Parque Regional Municipal Montaña Chiclera a 40 km od miasta znajduje się Quiriguá – strefa archeologiczna Majów.
  Twierdza San Felipe de Lara na jeziorze Izabal

  Podział departamentu[ | edytuj kod]

  W skład departamentu wchodzi 5 gmin (municipios).

  1. El Estor
  2. Livingston
  3. Los Amates
  4. Morales
  5. Puerto Barrios

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Podział administracyjny Gwatemali
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Viaje a Guatemala - Izabal (hiszp.). [dostęp 2012-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-26)].
  2. Caracterización Departamental Izabal 2012 (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística Guatemala. [dostęp 2016-07-13].
  3. Departamentos - Izabal (hiszp.). [dostęp 2016-07-13].
  El Estor – miasto w wschodniej Gwatemali, w departamencie Izabal, około 130 km na zachód od stolicy departamentu, miasta Puerto Barrios, oraz od wybrzeża Morza Karibskiego. Miasto leży na nizinie nadmorskiej, na brzegu jeziora Izabal na wysokości 45 m n.p.m. W okolicach El Estor prowadzone jest wydobycie niklu. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 21 094 mieszkańców.Alta Verapaz – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w centrum kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cobán. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Petén, na wschodzie z Izabal, na południu z Zacapa, El Progreso i Baja Verapaz, oraz na zachodzie z El Quiché.
  Warto wiedzieć że... beta

  Livingston (także Lívingston) – miasto w północno-zachodniej Gwatemali, w departamencie Izabal. Położone jest u ujścia rzeki Dulce do zatoki Amatique (Zatoka Honduraska, Morze Karaibskie). Współrzędne geograficzne: 15°50′N 88°45′W/15,833333 -88,750000. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 26 324 mieszkańców. Miasto zamieszkują potomkowie Majów, ludu Garifuna i europejskich osadników.
  Zacapa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w wschodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Zacapa. W skład departamentu wchodzi 10 gmin (municipios). Departament graniczy na zachodznie z departamentami Alta Verapaz, El Progreso na północy z departamentem Izabal, na wschodzie granicą państwową z Hondurasem oraz na południu z departamentami Chiquimula i Jalapa.
  Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.709 sek.