• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Izaak van den Blocke

  Przeczytaj także...
  Abraham van den Blocke (ur. 1572 w Królewcu, zm. 31 stycznia 1628 w Gdańsku) – architekt i rzeźbiarz tworzący w Gdańsku, syn Willema.Hans Vredeman de Vries, niderlandzki rytownik, malarz, architekt i teoretyk architektury; (ur. 1527 w Leeuwarden, zm. 1604 w Antwerpii). W malarstwie przedstawiciel manieryzmu.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Izaak van den Blocke (ur. w 1572, zm. w 1626) – malarz gdański, reprezentant manieryzmu.

  Syn Willema, brat Abrahama. Był uczniem malarza niderlandzkiego Hansa Vredemana de Vriesa, po którym przejął funkcję miejskiego malarza Gdańska działającego na rzecz Rady Miasta. Ilustrował najistotniejsze dla władz miasta treści propagandowe, tworzył głównie obrazy o tematyce alegorycznej, mitologicznej i religijnej. Najistotniejsze w jego dziełach było przekazanie ideologii.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Apoteoza handlu gdańskiego, Sala Czerwona, Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

  Najważniejszym dziełem tego artysty jest uzupełnienie wcześniejszych malowideł Hansa Vredemana de Vriesa w Sali Czerwonej gdańskiego ratusza, cyklem 25 obrazów o tematyce historycznej i biblijnej, mającej głosić cnoty radnych. Największym dziełem jest obraz pt "Apoteoza Gdańska" (1608) spełniająca kluczową rolę w interpretacji przesłania programu dekoracji Sali Czerwonej. Gdańsk ukazany jako miasto idealnej wspólnoty, panorama ujęta jest w łuku triumfalnym. Wizerunki patrycjusza gdańskiego i polskiego szlachcica ma symbolizować jedność z Polską a jednocześnie niezależność i odrębność Gdańska. Dzieło to nawiązuje do innych podobnych sobie obrazów takich jak "Apoteoza tronującej Wenecji" Verones'a oraz malowideł Stephena Harrisona.

  Willem van den Blocke (ur. ok. 1550 w Mechelen, zm. w styczniu 1628 w Gdańsku), rzeźbiarz i architekt pochodzenia flamandzkiego, reprezentant stylu manierystycznego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Isaak von dem Block na stronie deutsche-biographie.de (niem.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.