• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ixelles

  Przeczytaj także...
  Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
  Biarritz (gask. Biàrritz, bask. Miarritze) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie.

  Ixelles (nid. Elsene) – gmina miejska w Belgii, położona w Regionie Stołecznym Brukseli, liczy ponad 84 tys. mieszkańców (2015).

  Nazwa pochodzi od olchy, a ściśle – od olszyny (stnid. Else(n)lo) i przybierała formy Elsela, Elsele, Elsen, Elsene w języku niderlandzkim, Ixel, Ixelles po francusku.

  Gmina miejska Bruksela należącą do niej Aleją Luizy (arterią łączącą centrum z leżącym na południu parkiem Bois de la Cambre) rozdziela Ixelles na dwie części.

  Matonge (lub też Matongé) jest częścią Ixelles, gminy miejskiej w Belgii, położonej w Regionie Stołecznym Brukseli. Znajduje się na południowy wschód od centrum miasta, za Bramą Namur. Nazwa pochodzi od dzielnicy gminy miejskiej Kalamu w Kinszasie – stolicy Demokratycznej Republiki Konga, ze względu na to, że od lat 50. XX wieku ta część Ixelles stanowi tradycyjne miejsce spotkań imigrantów (początkowo studentów) z tego środkowoafrykańskiego kraju. Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Na terenie Ixelles znajdują się kampusy dwóch uniwersytetów: francuskojęzycznego Université Libre de Bruxelles oraz niderlandzkojęzycznego Vrije Universiteit Brussel.

  Ixelles jest powszechnie uważana za jedną z zamożniejszych części aglomeracji, znaną ze społeczności imigrantów europejskich i kongijskich (rejon Matongé).

  W Ixelles urodzili się między innymi aktorka Audrey Hepburn i pisarz Julio Cortázar.

  Julio Cortázar (ur. 26 sierpnia 1914 w Brukseli, zm. 12 lutego 1984 w Paryżu) - argentyński pisarz, autor powieści i zbiorów opowiadań.Université Libre de Bruxelles (ULB) – francuskojęzyczny uniwersytet znajdujący się w Brukseli w Belgii, założony w 1834 roku. Liczy około 20 000 studentów.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez gminę przebiegają linie tramwajowe nr 23, 24, 25, 81, 83, 92 i 94. Ponadto znajduje się tu stacja kolejowa Bruxelles-Luxembourg oraz przystanki Etterbeek i Boondael/Boondaal obsługiwane przez SNCB/NMBS.

  Ols (inna nazwa - oles lub olszyna) – las olchowy (olszowy) porastający żyzne, bagienne siedliska, o wysokim poziomie wody stojącej. Ma zwykle charakterystyczną kępową strukturę runa - na kępach wokół szyi korzeniowej olszy rosną gatunki borowe, w dolinkach przynajmniej okresowo wypełnianych wodą - rośliny bagienne.Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Biarritz, Francja
 • Palestyna (państwo) Zababdeh, Palestyna
 • Demokratyczna Republika Konga Kalamu, Demokratyczna Republika Konga
 • Izrael Megiddo, Izrael
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Cmentarz Ixelles
 • Matonge
 • Plac Flagey
 • Stawy Ixelles
 • Tenbosch
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Ixelles (dostępna tylko po francusku i flamandzku)
 • Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Plac Flagey (fr. Place Eugène Flagey, nid. Flageyplein) – plac w Ixelles, gminie miejskiej w Belgii, położonej w Regionie Stołecznym Brukseli. Nazwa placu pochodzi od nazwiska burmistrza Ixelles, Eugène Flagey.
  Warto wiedzieć że... beta

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Olsza, olcha (Alnus Mill.) – rodzaj drzew i krzewów z rodziny brzozowatych obejmujący ok. 25-37 gatunków, spośród których typowym jest Alnus glutinosa (L.) Gaertn.. Gatunki te spotykane są w strefie umiarkowanej i borealnej półkuli północnej. Olsze mają brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce z rodzaju Actinomycetes, mające zdolność asymilowania wolnego (atmosferycznego) azotu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.755 sek.