• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iwangorod - ujednoznacznienie

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Iwanhorod (ukr. Івангород) – wieś na Ukrainie w obwodzie kirowohradzkim, w rejonie ołeksandriwskim, centrum silskiej rady. Miejscowość leży na obszarze krateru Bołtysz, obok przebiega droga krajowa N14, w pobliżu znajduje się rzeczka Bołtysz oraz wioski: Bołtyszka, Polowe, Hajowe, Wesele, Borki, Strymówka, Omelhorod.
  Iwanhorod (Iwangród, ukr. Івангород) – wieś na Ukrainie w obwodzie czernihowskim, w rejonie iczniańskim, centrum silskiej rady.

  Miejscowości w Rosji (ros. Ивангород):

  Stina (Stiena, pol. Ściana, ukr. Стіна) – wieś na Ukrainie w rejonie tomaszpilskim obwodu winnickiego, centrum silskiej rady.Iwangorod (ros. Ивангород, est. Jaanilinn, niem. Johannstadt) - miasto w Rosji w obwodzie leningradzkim na prawym brzegu Narwy.
 • Iwangorod (est. Jaanilinn, niem. Johannstadt) – miasto w Rosji w obwodzie leningradzkim;
 • Iwangorod – wieś w Baszkirii, w rejonie dawlekanowskim.
 • Miejscowości na Ukrainie (ukr. Івангород, Iwanhorod):

  Obwód czerkaski (ukr. Черкаська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu są Czerkasy.Iwanhorod (Iwangród, ukr. Івангород) – wieś na Ukrainie w rejonie zaporoskim obwodu zaporoskiego, w obrębie awgustyniwskiej silskiej rady.
 • Iwanhorod – wieś w obwodzie czerkaskim, w rejonie chrystyniwskim;
 • Iwanhorod – wieś w obwodzie czernihowskim, w rejonie iczniańskim;
 • Iwanhorod – wieś w obwodzie kirowohradzkim, w rejonie ołeksandriwskim;
 • Iwanhorod – wieś w obwodzie zaporoskim, w rejonie zaporoskim.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Iwanogrod, Iwanogród (ros. Ивангород, Iwangorod) – nazwa Dęblina z okresu zaboru rosyjskiego
 • Iwangród (Івангрод, Iwanhrod, Jangród) – warownia na terenie miasteczka (obecnie wsi) Ściana (Стіна, Stina) w rejonie tomaszpilskim obwodu winnickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ściana w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. X: Rukszenice – Sochaczew. Warszawa 1889.
  Baszkortostan, Baszkiria (Republika Baszkortostanu, ros. Республика Башкортостан, Riespublika Baszkortostan, baszk. Башҡортостан Республикаһы, Bašǩortostan Respublikaḥy) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.Stina (Stiena, pol. Ściana, ukr. Стіна) – wieś na Ukrainie w rejonie tomaszpilskim obwodu winnickiego, centrum silskiej rady.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dęblin – gmina miejska w województwie lubelskim, w powiecie ryckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa lubelskiego.
  Obwód czernihowski (ukr. Чернігівська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w północnej części Ukrainy, na północy graniczy z Białorusią i Rosją, na wschodzie z obwodem sumskim, na południowym wschodzie z obwodem połtawskim, na południu i zachodzie z obwodem kijowskim.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Obwód winnicki (ukr. Вінницька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią. Stolicą obwodu jest Winnica.
  Dęblin – gmina miejska w województwie lubelskim, w powiecie ryckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa lubelskiego.
  Obwód zaporoski (ukr. Запорізька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem i Morzem Azowskim. Na północy i północnym zachodzie graniczy z obwodem dniepropietrowskim, na zachodzie z chersońskim, a na wschodzie z donieckim.
  Zabór rosyjski – część terytorium państwowego I Rzeczypospolitej zajęta przez Imperium Rosyjskie w wyniku rozbiorów Polski (1772–1795); obejmował Ziemie Zabrane i Królestwo Polskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.