• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iwan Wazow  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wojna rosyjsko-turecka – konflikt między Rosją a imperium osmańskim w latach 1877-1878. Na frontach działania wojenne toczyły się od 24 kwietnia 1877 do 31 stycznia 1878.Braiła (rum. Brăila) – miasto we wschodniej części Rumunii, w okręgu Braiła, nad brzegiem Dunaju. Według danych z 2002 r. liczy 216 292 mieszkańców.

  Iwan Wazow (bułg. Иван Минчев Вазов, ur. 27 czerwca/9 lipca 1850 w Sopocie w Bułgarii, zm. 22 września 1921 w Sofii) – bułgarski pisarz, poeta, dramaturg, historyk i polityk. Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców nowoczesnej literatury bułgarskiej.

  Ze względu na rozległe zainteresowania literackie oraz ogromny dorobek Wazow nazywany bywa "ojcem literatury bułgarskiej". Jego twórczość jest zróżnicowana tematycznie i gatunkowo. Należą do niej powieści (między innymi Niemili i niekochani, Pod jarzmem), opowiadania (takie jak np. Czy idzie?, Bułgarka czy Dziadek Joco patrzy), poezja patriotyczna (m.in. z tomów Proporzec i gęśl, Smutki Bułgarii, оdy z cyklu Epopeja zapomnianych), poezja osobista (m.in. z tomu Zapachniał mi bez), poematy wierszem (Kopiec, W królestwie rusałek), dramaty (m.in. Chyszowie, Poszukiwacze posad) i szkice z podróży (Wielka pustynia Riły, W głębi Rodopów).

  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  W latach 1897-1899 pełnił funkcję ministra oświaty w rządzie Konstantina Stoiłowa.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 1.1 Dzieciństwo i młodość
 • 1.2 Pobyt w Rumunii
 • 1.3 Pobyt w Płowdiwie
 • 1.4 Na emigracji w Rosji
 • 1.5 Pobyt w Sofii
 • 2 Twórczość
 • 3 Znaczenie Wazowa dla rozwoju literatury bułgarskiej
 • 4 Przekłady na języki obce
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • Wojny bałkańskie – dwa konflikty zbrojne na terenie Bałkanów, które wybuchły na początku XX wieku. Pierwszy z nich miał charakter wielonarodowej wojny wyzwoleńczej. Drugi konflikt wybuchł na tle podziału terytoriów, uprzednio odebranych imperium osmańskiemu.Ruse (bułg. Русе) – miasto leżące w północno-wschodniej Bułgarii, nad rzeką Dunaj, piąte pod względem liczby mieszkańców w kraju, liczące 177,5 tys. mieszkańców (2005 r.). Stolica obwodu Ruse i gminy Ruse.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oltenița – miasto w południowej Rumunii, nad Dunajem, na Nizinie Wołoskiej (okręg Călărași). W 2003 liczba mieszkańców wynosiła ok. 27 tys.
  Proporzec i gęśl (oryg. bułg. Пряпорец и гусла) – debiutancki tom wierszy Iwana Wazowa, wydany w 1876 r. Tom ukazał się w Bukareszcie i został opublikowany pod pseudonimem Pejczin.
  Georgi Benkowski, bułg. Георги Бенковски, właściwie Gawrił Gruew Chłytew, bułg. Гаврил Груев Хлътев (ur. między 1841 a 1844 w Kopriwszticy, zm. 12 maja 1876) – bułgarski działacz niepodległościowy, jeden z organizatorów i przywódców powstania kwietniowego.
  Czy idzie? – opowiadanie Iwana Wazowa, opublikowane pierwotnie w 1886 r. w tomie Podporuczik Wyłko. Razkazi iz srybsko-byłgarskata wojna pod tytułem Stojanczo iz Wetren i zamieszczone następnie, już pod nowym tytułem, w tomie opowiadań Powesti i razkazi (1891). Opowiadanie powstało w tzw. płodwiwskim okresie twórczości pisarza i zostało wydane tuż przed opuszczeniem przez niego Bułgarii.
  Swisztow (bułg. Свищов) - miasto w Bułgarii (Obwód Wielkie Tyrnowo); nad Dunajem; 34 tys. mieszkańców (2006). W 1984 r. honorowym obywatelem miasta został Polak Stefan Parnicki-Pudełko.
  Literatura rumuńska – termin obejmujący teksty pisane i mówione w języku rumuńskim, tworzone przez rumuńskich pisarzy w kraju i za granicą. Dzieje literatury rumuńskiej obejmują także piśmiennictwo religijne i świeckie (głównie kroniki), tworzone w języku cerkiewnosłowiańskim, który był językiem urzędowym i literackim księstw rumuńskich w średniowieczu.
  Konstantin Weliczkow (ur. 1855 w Pazardżiku - zm. 3 listopada 1907 w Grenoble) – bułgarski pisarz, krytyk literacki, działacz polityczny, brał udział w przygotowaniach do powstania kwietniowego 1876, wolnomularz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.