• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iwan Iwanowicz Połzunow

  Przeczytaj także...
  Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Michaił (Michajło) Wasiljewicz Łomonosow (ros. Михаил (Михайло) Васильевич Ломоносов; ur. 8 listopada/19 listopada 1711 w Denisówce, zm. 4 kwietnia/15 kwietnia 1765 w Sankt-Petersburgu) – rosyjski uczony i poeta, prekursor chemii fizycznej, twórca Uniwersytetu Moskiewskiego.

  Iwan Iwanowicz Połzunow (ros. Иван Иванович Ползунов; ur. 5 maja/16 maja 1728 w Jekaterynburgu, zm. 16 maja/27 maja 1766 w Barnaule) – rosyjski mechanik i wynalazca. Przypisuje mu się stworzenie pierwszego silnika parowego w Rosji oraz pierwszego silnika dwucylindrowego na świecie.

  Barnauł (ros. Барнаул) – miasto w azjatyckiej części Rosji (Kraj Ałtajski), położone nad rzeką Ob, 250 km na południe od Nowosybirska.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Był synem żołnierza z Turinska. W 1742 roku ukończył szkołę górniczą w Jekaterynburgu, następnie Praktykował jako mechanik u Nikity Bachariewa. W 1748 roku wyjechał do Barnaułu.

  W Barnaule studiował prace Michaiła Łomonosowa oraz zapiski dotyczące silników parowych autorstwa Johanna Schlattera.

  W 1763 roku zaprojektował przemysłową dwucylindrową maszynę parową (pierwszą w Rosji) z regulowanym dopływem wody oraz mechanizmem rozrządu pary i wody. Zbudowana na podstawie tego projektu maszyna od 1766 roku służyła do poruszania miechów w hucie w Barnaule.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.