• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iwan Charitonow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Czeladnik - jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia, młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym oraz potwierdzający je dowodem kwalifikacji zawodowych w formie zdanego egzaminu czeladniczego.
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Iwan Michajłowicz Charitonow (ur. 14 czerwca 1870, zm. 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – kucharz rodziny cara Mikołaja II.

  Życiorys[]

  Był synem urzędnika dworskiego Michaiła Charitonowicza Charitonowa, nobilitowanego przez cara w 1882. W 1882 za radą ojca zaczął uczyć się sztuki kucharskiej. Po odbyciu praktyki w Paryżu, w 1888 mianowany czeladnikiem kucharskim. W latach 1891-1895 służył we flocie wojennej. Po zakończeniu służby powrócił na dwór carski, gdzie otrzymał stanowisko starszego kucharza.

  Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja/18 maja 1868 w Sankt Petersburgu, zm. w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – ostatni cesarz Rosji, panujący w latach 1894-1917. Koronowany w Moskwie 14 maja/26 maja 1896; syn Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny. Święty prawosławny.Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji (ros. Рyсская Православная Церковь Заграни́цей) – podlegająca patriarchatowi moskiewskiemu organizacja kościelna powstała po rewolucji październikowej. W 1927 zerwała swoją podległość wobec Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, gdy locum tenens tronu patriarszego Sergiusz zadeklarował lojalność podległych mu struktur kościelnych wobec władzy stalinowskiej. Kanoniczny związek między obydwoma Kościołami został przywrócony dopiero 17 maja 2007.

  Po rewolucji lutowej Charitonow pozostał przy rodzinie carskiej. W tym czasie uczył tajników zawodu kucharskiego carskie córki. Zginął wraz z rodziną Mikołaja II, rozstrzelany w piwnicy domu Ipatiewa w Jekaterynburgu.

  Kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną na wygnaniu, razem z rodziną cara Mikołaja II. Rosyjski Kościół Prawosławny w 2000 kanonizował rodzinę carską, ale nie włączył zamordowanych służących Romanowów do grona świętych.

  30 października 2009 Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej dokonała rehabilitacji 52 osób z otoczenia ostatniego cara, którzy padli ofiarą prześladowań, w tym Charitonowa.

  Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  W życiu prywatnym Charitonow był żonaty (żona Jewgienija Andriejewna Tur), miał dwóch synów. W uroczystym pogrzebie ofiar zbrodni z Jekaterynburga (17 lipca 1998) wziął udział wnuk Charitonowa, Walentin.

  Bibliografia[]

 • Artykuł w AIF poświęcony Charitonowowi
 • O. Чернова: Верные. О Тех, кто не предал Царственных Мучеников. Moskwa: 2009. (ros.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) – kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją jurysdykcją większość parafii prawosławnych na terenie Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz innych państw byłego Związku Radzieckiego, jak również część parafii złożonych z emigrantów rosyjskich w innych krajach. Od 1 lutego 2009 zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.