• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ivy League

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.National Collegiate Athletic Association (NCAA) - organizacja zrzeszająca około 1200 instytucji, zajmująca się organizacją zawodów sportowych wielu uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Jej siedziba znajduje się w Indianapolis, w stanie Indiana. Prezesem jest Mark Emmert. NCAA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają 1906 roku, zaś pod nazwą NCAA występuje od 1910 roku.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.

  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).

  Uczelnie członkowskie[]

  Cechy wspólne[]

  Wszystkie uniwersytety należące do Ligi mają pewne wspólne cechy: należą do najbardziej prestiżowych uczelni w USA, znajdują się w czołówce uniwersytetów na świecie pod względem otrzymywanego wsparcia finansowego, przyciągają najzdolniejszych studentów i naukowców. Należą też do najstarszych uniwersytetów w USA – wszystkie oprócz Cornell University zostały założone w czasie epoki kolonialnej.

  Bluszcz (Hedera L.) – rodzaj roślin z rodziny araliowatych (Araliaceae Juss.). Zalicza się do niego około 15–16 gatunków występujących w Europie, Afryce Pn., na Wyspach Kanaryjskich i Azorskich, Maderze, Kaukazie oraz we zachodniej, centralnej i wschodniej Azji. W paleoekologii wskaźnik klimatu ciepłego. Gatunkiem typowym jest bluszcz pospolity (Hedera helix L.).Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Są to uczelnie prywatne, jednakże niektóre z nich otrzymują również fundusze z budżetu federalnego lub stanowego. Jeden z tej ósemki, Cornell, ma cztery wspierane przez administrację stanową jednostki akademickie, tzw. koledże statutowe, które są integralną częścią uniwersytetu.

  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Powstała w 2013 r. w Polsce Fundacja Ivy Poland pomaga w sfinansowaniu studiów na czołowych uczelniach, w tym również tych należących do elitarnej Ivy League.

  Majątek[]

  Całkowita wartość majątku (endowment) uczelni Ivy League w roku fiskalnym zakończonym w 2014:

 • Harvard: 36,4 mld USD - to czyni Harvard najbogatszym uniwersytetem na świecie.
 • Yale: 23,9 mld USD - Yale jest drugim, po Harvardzie, najbogatszym uniwersytetem na świecie.
 • Princeton: 21 mld USD - Princeton jest 3. najbogatszym uniwersytetem na świecie.
 • Penn: 9,58 mld USD
 • Columbia: 9,2 mld USD
 • Cornell: 6,2 mld USD
 • Dartmouth: 4,5 mld USD
 • Brown: 3,2 mld USD

 • W przeliczeniu na 1 studenta:

  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
 • Princeton: 2,7 mln USD
 • Yale: 1,9 mln USD
 • Harvard: 1,7 mln USD
 • Dartmouth: 710 tys. USD
 • Penn: 447 tys. USD
 • Brown: 362 tys. USD
 • Columbia: 308 tys. USD
 • Cornell: 287 tys. USD
 • Przypisy

  1. Hojni mecenasi dofinansują naukę na czołowych uczelniach świata - www.ekonomia.rp.pl (Dostęp: 05-02-2014)
  2. Harvard at a Glance (ang.). Harvard University. [dostęp 2015-04-24].
  3. Yale endowment rises to all-time high (ang.). Yale University. [dostęp 2015-04-24].
  4. Martin Mbugua: Princeton endowment earns 19.6 percent return (ang.). Princeton University, 2014-10-17. [dostęp 2015-04-24].
  5. Penn Facts (ang.). University of Pennsylvania. [dostęp 2015-04-24].
  6. Columbia University Endowment Value, 1999-2000 to 2013-2014 (ang.). Columbia University. [dostęp 2015-04-24].
  7. Bill Steele: Cornell's endowment gains, and pays out more (ang.). Cornell University, 2014-10-21. [dostęp 2015-04-24].
  8. Dartmouth’s Endowment Earns 19.2 Percent in 2014 (ang.). Dartmouth College, 2014-09-15. [dostęp 2015-04-24].
  9. Mark Nickel: Brown endowment returned 16.1% in FY14 (ang.). Brown University, 2014-10-01. [dostęp 2015-04-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Ivy League Sports Official Website
 • Ivy League Blog
 • Fundacja Ivy Poland • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.