• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ivo Sanader

  Przeczytaj także...
  Mura (niem. Mur, prek. Müra, Möra) - rzeka w południowej Austrii, wschodniej Słowenii, północnej Chorwacji (Slawonii) i zachodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość - 465 km (295 km w Austrii, 98 km w Słowenii, 72 km tworzą granicę chorwacko-węgierską). Powierzchnia zlewni - 13 824 km² (z tego 10 321 km² w Austrii). Średni przepływ przy ujściu: 207 m³/s.Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).
  Jean-Marie-Lucien-Pierre Anouilh fr: ʒɑ̃ maʀi lysjɛ̃ piɛʀ anuj (ur. 23 czerwca 1910 w Bordeaux, zm. 3 października 1987 w Lozannie) – francuski dramatopisarz i reżyser teatralny, autor dialogów filmowych. Anouilh podejmował problematykę moralną dotyczącą współczesności, choć niejednokrotnie posługiwał się sztafażem mitów antycznych.

  Ivo Sanader (dawniej Ivica Sanader; ur. 8 czerwca 1953 w Splicie) – polityk chorwacki, premier Chorwacji w latach 2003-2009.

  W latach 1992-2011 w chorwackim parlamencie. W latach 1993-2000 (z krótką przerwą) pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych Chorwacji.

  Gdy w 2003 w wyborach parlamentarnych zwyciężyła Chorwacka Wspólnota Demokratyczna, której jest przewodniczącym, 9 grudnia 2003 Sanader został mianowany przez prezydenta premierem nowego rządu. Po zaakceptowaniu jego kandydatury przez parlament, 23 grudnia 2003 objął funkcję premiera. Jako pierwszy po rozpadzie Jugosławii szef rządu chorwackiego wybrał się 15 listopada 2004 z oficjalną wizytą do Belgradu, gdzie spotkał się z serbskim premierem Vojislavem Koštunicą.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.

  Sanader studiował na uniwersytetach w Rzymie i Innsbrucku. W Austrii studiował literaturę porównawczą i romanistykę, tamże doktoryzował się pracą Pogląd na świat w dziele teatralnym Jeana Anouilha. Pracował jako redaktor programowy, potem redaktor naczelny wydawnictwa Logos w Splicie, a także jako redaktor czasopisma literackiego "Mogućnosti". Był kierownikiem literackim Chorwackiego Teatru Narodowego w Splicie. Opublikował liczne artykuły i studia naukowe o literaturze w periodykach chorwackich i zagranicznych oraz książki: I to co różowe może być czarne (studium o twórczości Jeana Anouilha), Fenomen Parfema (rozprawy, eseje i recenzje germanistyczne), a także, wspólnie z Ante Stamaćem, antologię W tej strasznej chwili (wydaną po polsku przez Wydawnictwo Krupski i S-ka, Warszawa 1996). Płynnie mówi po francusku, niemiecku, angielsku i włosku. Żonaty, dwoje dzieci.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  1 lipca 2009 Ivo Sanader podał się do dymisji. Na ustąpienie premiera z urzędu miało wpływ nierozwiązanie sporu ze Słowenią o rozgraniczeniu wód morskich Zalewu Pirańskiego i terenów granicznych nad rzeką Mura.

  Podczas Konwencji HDZ w Zagrzebiu 4 lipca 2009, Sanader został zastąpiony przez Jadrankę Kosor, dotychczasową wicepremier, na stanowisku szefa partii. 6 lipca parlament zatwierdził Kosor na stanowisku szefa rządu. Została ona pierwszą w historii kraju kobietą sprawującą urząd premiera. W styczniu 2010 wystąpił z Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Autostrada A10 (niem. Autobahn A10) także Tauernautobahn (autostrada Taurów) - autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E55 a w południowej części E66.

  9 grudnia 2010 w związku z postępowaniem w sprawie zarzucanej mu korupcji uchylono mu immunitet parlamentarny. Tego samego dnia opuścił Chorwację. Nazajutrz został aresztowany na autostradzie Tauern (Austria) i przewieziony do aresztu śledczego w Salzburgu, gdzie oczekuje na ekstradycję.

  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (chorw. Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) – chorwacka partia polityczna powołana 17 czerwca 1989. W latach 90. reprezentowała nurt niepodległościowy i nacjonalistyczny, stanowiła zaplecze polityczne jej założyciela Franja Tuđmana. Po jego śmierci ewoluowała stopniowo w kierunku ugrupowania centroprawicowego, umiarkowanie konserwatywnego i chadeckiego, popierającego proces akcesji Chorwacji do NATO i Unii Europejskiej. Partia jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej.

  Przypisy

  1. Prime Minister Earned His Doctoral Degree as Ivica
  2. Igor Ilic: Croatia's PM Sanader resigns, quits politics (ang.). W: Reuters [on-line]. 2009-07-01. [dostęp 2009-07-01].
  3. Nagła dymisja premiera Chorwacji (pol.). W: wprost.pl [on-line]. 2009-07-01. [dostęp 2009-07-01].
  4. Jadranka Kosor premierem Chorwacji (pol.). rp.pl, 7 lipca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
  5. Kosor becomes first woman PM (ang.). France24, 7 lipca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
  6. Croatian ex-PM Ivo Sanader arrested in Austria
  Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.