• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ivan i Delfin  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

  Ivan i Delfin, następnie Aisha i Delfinpolsko-rosyjski zespół muzyczny, założony w 2002 w Warszawie przez Wojciecha Olszewskiego i Łukasza Lazera, rozwiązany w 2007.

  Do najpopularniejszych utworów należą piosenki „Jej czarne oczy”, który został okrzyknięty przebojem lata 2004, oraz „Czarna dziewczyna”, z którą grupa reprezentowała Polskę w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005.

  Historia zespołu[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w połowie 2002 w Warszawie przez Wojciecha Olszewskiego i Łukasza Lazera, którzy zaczęli występować pod nazwą Delfin. Po poznaniu rosyjskiego piosenkarza Iwana Komarenki zaproponowali mu funkcję wokalisty zespołu i pisanie tekstów do piosenek. Na początku współpracy grali covery utworów innych wykonawców, a po jednym z koncertów zdecydowali się na występowanie pod nazwą Ivan i Delfin. W 2003 wydali pierwszy wspólny singiel „Matczyna pieśń na dobranoc”. W lutym 2004 wydali singiel „Jej czarne oczy”, który zdobył popularność w Polsce, zostając okrzykniętym przebojem lata. W marcu ukazał się ich pierwszy album studyjny, wydany przez niezależną firmę TeamDesign, której właścicielem był Sebastian Sereda, będący zarazem pierwszym menedżerem zespołu. Albumowi nie nadano odrębnego tytułu, a na jego okładce znajdowała się jedynie nazwa zespołu. Krążek zawierał 12 kompozycji, w tym przebój „Jej czarne oczy”. Oficjalna premiera albumu była połączona z koncertem zespołu, który odbył się w Hotelu Marriott w Warszawie. Pod koniec roku wydali piosenkę „Sto lat (niech żyje miłość)”.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W grudniu 2004 Krzysztof Bogucki, ówczesny menedżer zespołu, poinformował, że zespół napisał utwór, który mogliby zaśpiewać w Konkursie Piosenki Eurowizji. 29 stycznia 2005 podczas programu TVP Stratosfera ogłoszono, że zespół został wybrany wewnętrznie na reprezentanta Polski z utworem „Czarna dziewczyna” w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. Decyzję podjęła komisja jurorska powołana przez TVP, w której skład weszło 28 jurorów. W lutym zespół wydał reedycję pierwszego albumu, nadając mu nazwę Czarne oczy. W ramach promocji płyty wyruszyli w trasę koncertową po Polsce, która trwała od końca marca do początku maja. 19 maja wystąpili z ostatnim, 25. numerem startowym w półfinale Eurowizji i zajęli 11. miejsce z 81 punktami na koncie, przez co nie awansowali do finału. Do awansu zabrakło im czterech punktów. Podczas występu na scenie towarzyszyły im tancerki Radosława Bogusławka i Aneta Bocwińska-Bartoszuk oraz piosenkarka Gosia Andrzejewicz, która grała na akordeonie i śpiewała w chórkach.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  W 2006 wydali drugi album studyjny pt. Dwa żywioły. W lutym 2007 zakończyli działalność zespołu z powodu nieporozumień między Komarenką a Olszewskim i Lazerem, którzy po rozpadzie grupy zaprosili do składu Joannę „Aishę” Czarnecką. Po roszadach personalnych zmienili nazwę zespołu na Aisha i Delfin, pod którym nagrali single „Słodka landrynka” i „Czarne oczy dwa”. W 2008 zaczęli występować jako zespół Energy, po którego rozpadzie w 2010 Czarnecka i Lazer założyli grupę Red Lips.

  Red Lips – polska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy członków zespołu Energy - gitarzysty Łukasza Lazera i piosenkarki Joanny Czarneckiej. Skład zespołu współtworzą ponadto basista Marcin Romanowski - członek formacji Muzykolot i perkusista Robert Sopala, mający w dorobku współpracę z zespołem Rotary.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Czarne oczy – pierwszy album zespołu Ivan i Delfin, który wydany został 3 lutego 2005 roku. Płyta została wydana przez Impresariat. Reedycja została wydana 7 kwietnia 2005 roku przez Magic Records pod nazwą Czarne oczy - złota edycja.
  Energy – polski zespół muzyczny, założony w styczniu 2008 roku z inicjatywy Łukasza Lazera i Wojciecha Olszewskiego.
  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Joanna Lazer z domu Czarnecka (ur. 13 stycznia 1988) – polska piosenkarka i autorka tekstów, a także była modelka. Wokalistka takich zespołów jak Aisha i Delfin w latach 2007–2008, Energy w latach 2008–2009 i od 2010 Red Lips, którego także jest współzałożycielką.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.