• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ivan Padovec

  Przeczytaj także...
  Varaždin (niem. Warasdin, węg. Varasd, łac. Varasdinum) – miasto w północno-wschodniej Chorwacji, nad Drawą, 81 km na północ od Zagrzebia. W 2006 roku liczyło ok. 49 tys. mieszkańców. Jest stolicą Varaždinskiej županii. Przez krótki czas (1756-1776) Varaždin był stolicą Chorwacji.Gitara dziesięciostrunowa – gitara będąca odmianą gitary klasycznej, przy której do istniejących sześciu strun dodano jeszcze cztery struny basowe.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ivan Padovec ze skonstruowaną przez siebie gitarą (zdjęcie z nagrobka)

  Ivan Padovec (ur. 17 lipca 1800 w Varaždin, zm. 4 listopada 1873) – chorwacki gitarzysta i kompozytor.

  Ojciec Ivana Padoveca pochodził z rodziny czeskich emigrantów. Matka Ivana była mauretanką. W wieku 10 lat stracił lewe oko, co uniemożliwiło mu zostanie księdzem tak jak chciał jego ojciec.

  Szkołę podstawową ukończył w Varaždinie po czym naukę kontynuował w Zagrzebiu. W 1815 roku otrzymał skrzypce od swojego wuja z Wiednia i rozpoczął naukę gry na tym instrumencie. Jednak po wizycie u wuja w Wiedniu, gdzie usłyszał gitarzystę Mauro Giulianiego postanowił samodzielnie uczyć się gry na gitarze. W 1819 ponownie wyjechał do Zagrzebia i tam już jako utalentowany gitarzysta pobierał lekcje u znanych nauczycieli muzyki.

  Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Katanii na Sycylii, zm. 23 września 1835 w Puteaux koło Paryża) – włoski kompozytor operowy szkoły neapolitańskiej.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Padovec sam zaczął komponować utwory oraz dawał liczne koncerty. Wstępował między innymi z grupą "The Zagreb Sextet". W 1827 koncertował już w całej Chorwacji a od 1829 również w innych krajach europejskich (m.in. Austria, Niemcy, Anglia).

  W latach 1829 - 1837 mieszkał w Wiedniu, gdzie szybko zyskał sobie przychylność tamtejszej elity muzycznej. Liczni wydawcy, których spotykał podczas tournée drukowali jego utwory.

  W 1836 Ivan Padovec koncertował również w kilku polskich miastach. Planował też występy w Rosji ale jego wzrok stale się pogarszał. Wrócił do rodzinnego Varaždinu, gdzie jeszcze sporadycznie uczył muzyki i koncertował, lecz wkrótce i tego zaprzestał z powodu całkowitej utraty wzroku.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Zmarł 4 listopada 1873 roku nie pozostawiając potomstwa.

  Twórczość[]

 • Theoretische-praktische Guitar Schule – dwuczęściowy podręcznik do nauki gry a gitarze (sześcio i dziesięciostrunowej).
 • Skonstruował dziesięciostrunową gitarę z sześcioma zwykłymi strunami oraz dodatkowymi basowymi (D, C, B1 oraz A1).
 • Napisał ponad 200 utworów na jedną i na dwie gitary, partie wokalne z akompaniamentem gitarowym lub pianina.
 • Stworzył m.in. gitarową Introdukcję i wariacje na temat z "Lunatyczki" Belliniego op. 52
 • Bibliografia[]

 • Uros Dojcinovic: History of the Guitar in Former Yugoslavia (ang.). guitarramagazine.com. [dostęp 2012-08-16].
 • Edited by Stefan R. Hackl: Ivan Padovec Premier Concertino (ang.). www.digitalguitararchive.com. [dostęp 2012-08-16].
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mauro Giuliani (ur. 27 lipca 1781 w Bisceglie, zm. 8 maja 1829 w Neapolu) - włoski kompozytor i wirtuoz gitary. Twórca prawdopodobnie pierwszego w historii koncertu gitarowego (Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową A-dur, Op. 30 z 1808 roku).
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Maurowie, w czasach dzisiejszych mieszkańcy Mauretanii, części Algierii i Maroka, w średniowieczu zamieszkiwali znaczne partie Półwyspu Iberyjskiego, wywierając ogromny wpływ na kulturę i architekturę dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.