• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iván Rodríguez

  Przeczytaj także...
  Washington Nationals (popularnie The Nats) - amerykańska drużyna baseballowa z siedzibą w Waszyngtonie, grająca we wschodniej dywizji National League.Slugging percentage (w skrócie SLG) – statystyka w baseballu dla pałkarza, określająca stosunek liczby zdobytych baz ogółem poprzez uderzenie (singles, doubles, triples, home runy) do liczby pojawienia się na na pałce.
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  Iván Rodríguez Torres (ur. 30 listopada 1971) – portorykański baseballista, który występował na pozycji łapacza.

  W lipcu 1988 podpisał kontrakt jako wolny agent z Texas Rangers i początkowo występował w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Tulsa Drillers, reprezentującym poziom Double-A, a także w Liga de Béisbol Profesional de Puerto Rico, zawodowej lidze baseballowej w Portoryko. W Major League Baseball zadebiutował 20 lipca 1991 w meczu przeciwko Chicago White Sox, w którym zaliczył pierwsze w karierze uderzenie. W głosowaniu do nagrody najlepszego debiutanta zajął czwarte miejsce. Rok później wystąpił po raz pierwszy w Meczu Gwiazd. 28 lipca 1994 roku był łapaczem w meczu, w którym Kenny Rogers rozegrał 14. w historii Major League perfect game. W 1999 mając średnią uderzeń 0,332 i slugging percentage 0,558, zdobywając 35 home runów, zaliczając 113 RBI został wybrany MVP American League.

  Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

  W styczniu 2003 przeszedł jako wolny agent do Florida Marlins, z którym wystąpił w World Series; Marlins pokonali New York Yankees w sześciu meczach.

  W lutym 2004 podpisał czteroletni kontrakt z Detroit Tigers wart 40 milionów dolarów. Dwa lata później wystąpił w World Series, w których Tigers ulegli St. Louis Cardinals w pięciu meczach. 12 lipca 2007 roku był łapaczem w meczu, w którym Justin Verlander rozegrał no-hittera. Występował jeszcze w New York Yankees, Houston Astros, Texas Rangers i Washington Nationals. Karierę zakończył w 2011 roku.

  Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

  Przypisy

  1. Iván Rodríguez Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  2. 1991 Tulsa Drillers (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  3. Iván Rodríguez se integra a entrenamientos con los Criollos de Caguas (hiszp.). noticias.lainformacion.com. [dostęp 30 sierpnia 2014].
  4. Iván Rodríguez Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  5. Rangers - White Sox Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  6. 1991 AL Rookie of the Year Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  7. Counting Down a True Rarity: MLB's 20 Perfect Games (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  8. 1999 AL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  9. 2003 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  10. Pudge signing to be announced (ang.). tigers.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  11. 2006 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  12. van 'Pudge' Rodriguez Retiring: 12 Stats You Might Not Know About Him (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  13. 2003 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 3 listopada 2012].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Justin Brooks Verlander (ur. 20 lutego 1983) – amerykański baseballista występujący na pozycji miotacza w Detroit Tigers.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
  No-hitter – mecz baseballowy, w którym miotacz nie dopuścił do zdobycia bazy przez zawodnika drużyny przeciwnej poprzez uderzenie. No-hitter jest najczęściej shutoutem, choć zanotowano przypadki, w których drużyna atakująca zdobyła runa, poprzez uprzednie zaliczenie bazy wskutek błędu, base on balls lub hit by pitch.
  Perfect game – to pełny mecz rozegrany przez miotacza, w którym nie dopuścił do zdobycia bazy przez drużynę atakującą, w jakikolwiek sposób (uderzenie, walk, błąd, hit by pitch). Perfect game jest zawsze no-hitterem i shutoutem. W 143–letniej historii Major League Baseball rozegrano 23 perfect games, po raz pierwszy w 1880 roku, zaś w Nippon Professional Baseball 16.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.