• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iván Guerrero

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Reprezentacja Hondurasu w piłce nożnej pierwszy mecz międzypaństowy rozegrała 14 września 1921 roku z Gwatemalą. Od roku 1951 należy do CONCACAF i FIFA.
  Christian Gustavo Gómez (ur. 7 listopada 1974 w Buenos Aires) - argentyński piłkarz występujący na pozycji ofensywnego pomocnika w Miami FC.

  Iván Guerrero (ur. 30 listopada 1977 w Catacamas, Honduras) – honduraski piłkarz, grający na pozycji pomocnika. Mierzy 170 cm wzrostu.

  Kariera klubowa[]

  Karierę piłkarską Guerrero rozpoczął w Motagui Tegucigalpa, gdzie grał przez 4 lata. W tym czasie zdobył m.in. mistrzostwo kraju oraz superpuchar. Zaowocowało to transferem w 2000 roku do Coventry City. Wraz z nim do Anglii powędrował także inny reprezentant Hondurasu, Jairo Martínez. W ciągu dwóch lat gry w tym klubie Guerrero rozegrał zaledwie 7 spotkań i wraz z Martínezem, w 2002 roku wrócił do Motagui.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Złoty Puchar to główny turniej piłki nożnej państw wchodzących w skład federacji CONCACAF. Uczestniczące w turnieju zespoły pochodzą z Północnej i Środkowej Ameryki oraz z Karaibów. Dodatkowo, do gry w turnieju finałowym zapraszane są drużyny z trzech pozostałych federacji. Złoty Puchar za każdym razem był organizowany przez Stany Zjednoczone, dwukrotnie wspólnie z Meksykiem.

  W roku 2004 Guerrero został nowym piłkarzem Atlético Peñarol, gdzie rozegrał 21 spotkań i strzelił bramkę. Rok później pojechał do Stanów Zjednoczonych, by podpisać kontrakt z grającym w Major League Soccer klubie Chicago Fire. Tam przez 2 lata gry w tym klubie rozegrał 74 spotkania, strzelając do siatki rywali trzykrotnie. 21 grudnia 2007, w wyniku 2007 MLS Expansion Draft, Guerrero trafił do reaktywowanego po roku przerwy klubu San Jose Earthquakes. W sezonie 2008 zawodnik trafił do D.C. United, a po zakończeniu sezonu, w ramach wymiany, przeszedł do Colorado Rapids. W przeciwnym kierunku trafił Christian Gómez. W barwach nowego klubu Guerrero nie zadebiutował, a w 2009 wrócił do Hondurasu, by zagrać ponownie w Motagui Tegucigalpa.

  Major League Soccer (MLS) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Obecnie gra w niej 19 klubów z obu wymienionych krajów. W lidze tej nie obowiązuje reguła awansu i spadku. Powstała w 1993 roku tuż przed mistrzostwami świata w 1994 roku. Pierwszy sezon rozegrany został w 1996 roku, a uczestniczyło w nim 10 zespołów. Sezon zazwyczaj trwa od marca do listopada i składa się z dwóch części. W pierwszej każdy klub rozgrywa 34 mecze co w sumie daje 306 spotkań ligowych. Po zakończeniu tej części odbywa się faza playoff. Zwycięzca playoff zostaje mistrzem ligi.San Jose Earthquakes – amerykański klub piłkarski z San José w Kalifornii, założony w 1995 roku, występujący w Major League Soccer. Jeden z dziesięciu członków założycieli ligi MLS. Początkowo pod nazwą San Jose Clash. W 2005 roku zespół przeniesiony do Houston i nazwany Houston Dynamo. W 2008 roku ponownie w lidze MLS.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Hondurasu Guerrero zadebiutował w 1999 roku. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, oraz w trzech mistrzostwach o Złoty Puchar CONCACAF. Karierę w reprezentacji zakończył w 2010, czyli w tym samym, w którym Honduras po 28 latach przerwy grał na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. W sumie w reprezentacji Guerrero rozegrał 85 spotkań i strzelił 4 gole.

  Catacamas - miasto w Hondurasie; w departamencie Olancho; 35 200 mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy, włókienniczy.Club Deportivo Motagua – honduraski klub piłkarski z siedzibą w stołecznym mieście Tegucigalpa, w departamencie Francisco Morazán. Obecnie występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Liga Nacional de Honduras. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Tiburcio Carías Andino.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  D.C. United – amerykański klub piłkarski z Waszyngtonu występujący w Major League Soccer. Czterokrotny zwycięzca MLS (1996, 1997, 1999, 2004), zdobywca Pucharu USA (1996), zdobywca Pucharu Mistrzów CONCACAF (1998) oraz Copa Interamericana (1998).
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Coventry City Football Club to angielski klub piłkarski z siedzibą w Coventry. Obecnie występuje w Football League One, trzeciej najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii.
  Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.