• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iszym - miasto

  Przeczytaj także...
  Nikołaj Nikołajewicz Nikitin (ros. Никола́й Никола́евич Ники́тин; ur. 8 sierpnia w 1895, zm. 26 marca w 1963) – rosyjski pisarz. Należał do ugrupowania literackiego Bracia Serafiońscy (ros. Sierapionowy Bratja).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Budynek dworca
  herb (1785)

  Iszym (ros. Ишим) — miasto w środkowo-południowej części Rosji, w obwodzie tiumeńskim. Położone jest na lewym brzegu rzeki Iszym, 120 km od granicy z Kazachstanem.

  Iszym obecnie jest początkowym punktem na europejskiej drodze E22 (jednej z najdłuższych europejskich tras drogowych o długości 5320 km) – drogi, która przechodzi przez Rosję, Łotwę, Szwecję, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię i kończy się w irlandzkim porcie Holyhead.

  12 km od miasta znajduje się zabytkowy las – Sosnowy Bór.

  Omsk (ros. Омск) – miasto w Rosji, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, przy ujściu rzeki Om do Irtyszu. Stolica obwodu omskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1687 roku na brzegu rzeki Iszym powstała Korkinska Słoboda. Od 1721 roku odbywały się w niej targi "Nikolskaja Jarmarka". W 1782 roku Korkinskaja Słoboda, na życzenie Katarzyny II otrzymała nazwę Iszym. W rotach aresztanckich w Iszymie przebywał m.in. Tomasz Kiciński (1806-1882), ppor. powstania listopadowego. W roku 1913 przez miejscowość przeprowadzona została kolej TiumeńOmsk.

  Holyhead (wal. Caergybi) – największe miasto w hrabstwie Anglesey, usytuowane w północno-wschodniej Walii na wyspie Holy Island. Liczba mieszkańców: 11 237 (spis z 2001).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Znani ludzie pochodzący z miasta[ | edytuj kod]

 • Piotr Jerszowpisarz
 • Nikołaj Nikitinarchitekt, ze znanych prac w Polsce: autor konstrukcji fundamentów i ścian nośnych Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Grand Forks (USA)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona władz miasta (w języku rosyjskim)
 • Strona miasta Iszym (w języku rosyjskim)
 • Katalog - niezbędne linki i wiadomości o mieście (w języku rosyjskim)
 • Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  Piotr Pawłowicz Jerszow, ros. Пётр Павлович Ершов (ur. 22 lutego/6 marca 1815, zm. 18 sierpnia/30 sierpnia 1869) - rosyjski pisarz, autor opartej na rosyjskim folklorze wierszowanej bajki o Koniku Garbusku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Tomasz Antoni Kiciński herbu Rogala (ur. 9 stycznia 1806 w Lechanicach, zm. 1882) – żołnierz, oficer powstania listopadowego, właściciel ziemski.
  Droga kołowa jest to droga przeznaczona do poruszania się za pomocą pojazdów kołowych. Droga taka zazwyczaj charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią (zwykle asfalt, beton, żwir, szuter, bruk itp.). Utwardzenie składa się zazwyczaj z kilku warstw, ale może nim być również tylko utwardzenie powierzchni gruntu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.878 sek.