Istana Negara w Kuala Lumpur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Istana Negara w Kuala Lumpur

Istana Negara (pol. „Pałac Narodowy”) – oficjalna rezydencja króla Malezji w Kuala Lumpur. Usytuowana jest na zboczu Bukit Petaling nad rzeką Klang.

Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.

Historia[ | edytuj kod]

Budowlę wzniósł w 1928 roku chiński milioner Chan Wing. W czasie II wojny światowej była zajmowana przez armię japońską, po kapitulacji Japończyków wykupił ją rząd stanu Selangor. Po renowacji służyła jako siedziba sułtana Selangoru do roku 1957. W tymże roku rząd federalny przekształcił ją w Pałac Narodowy nowo powstałej Federacji Malajskiej.

Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Malaysian Monarchy - CariKerja.com.my, www.malaysianmonarchy.org.my [dostęp 2017-11-24] (ang.).
Reklama