• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Isola del Garda

  Przeczytaj także...
  Bernardyn ze Sieny – (ur. 8 września 1380 w Massa Marittima, zm. 20 maja 1444 w L’Aquili) – włoski franciszkanin, reformator zakonu, święty Kościoła katolickiego. Karloman (ur. 830, zm. 29 listopada 880) – pochodził z dynastii Karolingów. Był królem wschodniofrankijskim w latach 876 – 880 i Królem Włoch od 877 do 879. Najstarszy syn Ludwika Niemieckiego i Hemmy, córki hrabiego Welfa.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Isola del Garda jest jedną z wysp na jeziorze Garda we Włoszech. Wyspa jest długa na 900 metrów, szeroka na 125 metrów i wysoka na 23 ponad taflę jeziora, czyli ok. 88 metrów nad poziom morza. Jest oddalona zaledwie kilkaset metrów od półwyspu Cap San Fermo, od którego oderwała się w wyniku trzęsienia ziemi. Centralną część zajmuje pałac Borghese zamieszkany obecnie przez rodzinę Cavazza, która mieszka tu wraz z personelem.

  Garda (wł. Lago di Garda) - jezioro w północnych Włoszech, największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem, w pobliżu Alp Adamello i Trydenckich. Jezioro leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Do 1918 roku północna część jeziora należała do Austro-Węgier.Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wyspa znana była w czasach rzymskich. W 879 władca Bawarii i król Włoch Karloman podarował ją mnichom z klasztoru św. Zenona w Weronie . W XIII wieku przybył na wyspę św. Franciszek z Asyżu, który w 1221 założył tu klasztor. Mnisi franciszkańscy sprowadzili wiele roślin uprawnych min. cytryny i oliwki. Wraz z przybyciem św. Bernardyna ze Sieny w 1429 stary klasztor został odnowiony i rozbudowany. W 1470 ojciec Francesco Licheto założył tu słynną szkołę filozoficzno-teologiczną. Kolejne wieki przyniosły upadek znaczenia klasztoru, aż w 1778 został on całkowicie zlikwidowany. W roku 1870 nabył wyspę książę Gaetano de Ferrari z Genui wraz z żoną, rosyjską arcyksiężną Marią Annenkoff. W tym okresie założono ogród tarasowy i sprowadzono wiele egzotycznych roślin. W latach 1890-1903 architekt Luigi Rovelli zbudował willę w stylu neogotycko-weneckim. Posiadłość odziedziczyła córka Anna Maria, która wyszła za księcia Scipione Borghese. Isola del Garda pozostała w rękach rodziny Borghese do 1927, następnie odziedziczyła go córka Livia, która wyszła za hrabiego Alessandro Cavazza z Bolonii.

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Zenon z Werony, wł. Zeno di Verona (ur. 300 w prowincji Mauretanii, zm. 12 kwietnia 371-375 w Weronie) – biskup Werony, święty Kościoła katolickiego.

  Wyspa obecnie[ | edytuj kod]

  Wyspa jest obecnie prywatną własnością rodziny Cavazza i jest udostępniona dla zwiedzających. Turyści mogą na nią dotrzeć dzięki połączeniom promowym z Saló, Barbarano, Portese, Gardone Riviera, Bardolino i Garda połączonych z oprowadzaniem po wyspie i pałacu w języku włoskim, angielskim i niemieckim.

  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.Borghese - nazwisko włoskiej rodziny szlacheckiej pochodzącej z Sieny, gdzie w XIII wieku osiągnęli znaczną pozycję. Głowa rodziny, Marcantonio I, przeniósł się do Rzymu w XVI wieku i po wyborach (1605) jego syn Camillo Borghese został papieżem Pawłem V, który poprzez nepotyzm umocnił potęgę swego rodu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Isola del Garda
 • Widok na Pałac Borghese / Cavazza

 • Isola del Garda Ogród włoski

 • Isola del Garda Ogród włoski

 • Isola del Garda, Fresk w willi

 • Willa Borghese-Cavazza

 • Widok na jezioro z Isola del Garda

  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
 • Willa Borghese-Cavazza

 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.