• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Isle of Wight Festival

  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Joni Mitchell, właśc. Roberta Joan Anderson (ur. 7 listopada 1943 w Fort Macleod) – kanadyjska piosenkarka folk rockowa, popowa i jazz rockowa oraz wokalistka jazzowa. Zaczynała swoją karierę muzyczną w małych klubach nocnych w Zachodniej Kanadzie, później grając na ulicach Toronto. W 1965 Mitchell przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie nagrała swój pierwszy album w 1968. Przeboje takie jak "Big Yellow Taxi" i "Woodstock" z jej następnego albumu, Ladies of Canyon, uznane były za definiujące dla całego pokolenia. Jej najbardziej osobisty album Blue wydany w 1971 nazwany był jednym z najlepszych albumów w historii. Zawsze poszukująca nowych inspiracji, Mitchell eksperymentowała z różnymi gatunkami – wczęśniejsze albumy wpisywały się w stylistykę folk rock, późniejsze albumy były inspirowane jazzem i muzyką elektroniczną, jej największy komercyjny sukces Court and Spark z 1974 ma popowe brzmienie.
  Jefferson Airplane – amerykańska grupa rockowa powstała w 1965 i rozwiązana w 1973. Zespół był jedną z grup grających amerykańskiego psychodelicznego rocka, acid rocka i hipisowskiego folk rocka. Zespół ten powiązany był amerykańskim ruchem hippisowskim. Muzyka grupy charakteryzowała się długimi gitarowymi riffami oraz czystymi wokalami, z których na czoło wysuwał się egzaltowany śpiew wokalistki. Teksty grupy obracały się wokół anarcho-lewicowych i antywojennych ideologii popularnych pośród młodzieży amerykańskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W swych tekstach zespół często nawiązywał także do przeżyć związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychotropowych. Jeden z największych przebojów grupy White Rabbit, oparty na motywach opowieści Alicja w Krainie Czarów, w istocie dotyczył narkotycznego transu. Podobnym utworem jest jawny hymn na cześć marihuany Mexico, który został ocenzurowany i mimo wysokiej sprzedaży nie pokazywany był w oficjalnych rankingach popularności. Na początku lat siedemdziesiątych czołowi artyści tworzący grupę rozpoczęli swe kariery solowe, z czasem tracąc zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Doprowadziło to do rozpadu grupy. Na jej bazie powstały jednak dwie inne formacje – Hot Tuna i Jefferson Starship, który w późniejszych latach przeistoczył się w Starship. Grupa wystąpiła na obu słynnych festiwalach w Woodstock i Monterey.
  Scena festiwalu podczas budowy w 2007 roku

  Isle of Wight Festival (ang. Festiwal na Wyspie Wight) odbywał się w latach 1968–1970 pod koniec sierpnia na wyspie Wight w Anglii. Ewoluował z początkowo imprezy jednodniowej (31.08.1968) ok. 10 tys. widzów, przez dwudniową (30–31.08.1969) ok. 150 tys. widzów, do pięciodniowej (26–30.08.1970). Każdy ze wspomnianych koncertów był organizowany w innym miejscu. Najbardziej znaną edycją festiwalu jest ta z 1970 roku która zgromadziła 600 tys. widzów, którzy podziwiali takie gwiazdy jak: Jimi Hendrix (to jeden z jego ostatnich koncertów, umarł 18 września), Miles Davis, The Who, The Doors, Procol Harum, The Moody Blues, Joan Baez.

  Emerson, Lake and Palmer (ELP) – brytyjskie, progresywne trio rockowe. ELP powstało w roku 1970 jako supergrupa. Od 1998 zespół pozostaje w stanie hibernacji.Isle of Wight – wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, oddzielona od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent. Kształtem przypomina romb o wymiarach 26 na 39 kilometrów i powierzchni 384 km².

  Po raz kolejny odbył się po 32 letniej przerwie w 2002 roku i od tego czasu odbywa się corocznie na terenach w pobliżu Newport, największego miasta na wyspie – jest to kolejna nowa lokalizacja. Inną zmianą było przesunięcie terminu imprezy na połowę czerwca. Nowej odsłonie imprezy wiele brakuje do poprzedniej (1968–1970), zwłaszcza artystów z najwyższej światowej półki, których dotąd było niewielu: The Who w 2004, The Rolling Stones w 2006. Z roku na rok impreza gromadzi jednak coraz większą widownię (70 tys. w 2008).

  Chicago - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1967 roku. Przez pierwsze dwa lata zespół występował pod nazwą Chicago Transit Authority.Gilberto Gil, właśc. Gilberto Passos Gil Moreira (ur. 26 czerwca 1942 w Salvadorze) – brazylijski pieśniarz, gitarzysta i kompozytor, od 2003 do 2008 minister kultury w Brazylii w rządzie Luiza Inácio Luli da Silva.

  Oryginalne Festiwale 1968-1970[]

  1968 Isle of Wight Festival[]

 • Czas trwania: 31 sierpnia 1968
 • Liczba widzów: 10 tys.
 • Usytuowanie: Ford farm, w pobliżu Godshill
 • Artyści: Jefferson Airplane, Arthur Brown, The Move, T. Rex, Plastic Penny, Pretty Things.
 • 1969 Isle of Wight Festival[]

 • Czas trwania: 30-31 sierpnia
 • Liczba widzów: 150 tys.
 • Usytuowanie: Wootton
 • Artyści: Bob Dylan, The Who, Joe Cocker, The Band, Free, Richie Havens, The Moody Blues, The Nice, Tom Paxton, Pentangle, Pretty Things.
 • 1970 Isle of Wight Festival[]

 • Czas trwania: 26-30 sierpnia
 • Liczba widzów: 600 tys.
 • Usytuowanie: Afton Down
 • Artyści występujący 26 sierpnia, (środa): Judas Jump, Kathy Smith, Rosalie Sorrels, David Bromberg, Redbone, Kris Kristofferson, Mighty Baby.
 • Artyści występujący 27 sierpnia, (czwartek): Gary Farr, Supertramp, Andy Roberts Everyone, Howl, Black Widow, Groundhogs, Terry Reid, Gilberto Gil .
 • Artyści występujący 28 sierpnia, (piątek): Fairfield Parlour, Arrival, Lighthouse, Taste, Tony Joe White, Chicago, Family, Procol Harum, The Voices of East Harlem, Cactus
 • Artyści występujący 29 sierpnia, (sobota): John Sebastian, Shawn Phillips, Lighthouse, Joni Mitchell, Tiny Tim, Miles Davis, Ten Years After, Emerson, Lake and Palmer, The Doors, The Who, Melanie, Sly and the Family Stone, Tiny Tim
 • Artyści występujący 30 sierpnia, (niedziela): Good News, Kris Kristofferson, Ralph McTell, Heaven, Free, Donovan, Pentangle, The Moody Blues, Jethro Tull, Jimi Hendrix, Joan Baez, Leonard Cohen, Richie Havens, Hawkwind
 • Bibliografia[]

 • Strona Isle Of Wight Festival 68' (ang.)
 • Strona Isle Of Wight Festival 69' (ang.)
 • Strona Isle Of Wight Festival 70' (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona festiwalu (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  The Moody Blues – brytyjska grupa rockowa, która powstała w 1964 r. w Birmingham. Zespół sprzedał ponad 50 milionów płyt i czternaście razy nagradzany był platynową płytą.Pentangle – brytyjski zespół grający muzykę w stylu psychodelicznym i folk rockowym, kojarzony z ruchem hippisowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Newport – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), na wyspie Wight, port nad rzeką Medina (uchodzącą do cieśniny Solent), ośrodek administracyjny hrabstwa Isle of Wight.
  Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.
  The Nice – brytyjska progresywna grupa rockowa założona w 1967 roku. Formacja była jednym z prekursorów rocka symfonicznego − łączyła cechy muzyki poważnej z rockiem.
  The Move - brytyjski zespół psychodeliczny i acid rockowy założony w Birmingham przez Roya Wooda. Uważany za jeden z najważniejszych aktów brytyjskiej sceny rockowej przełomu lat 60 i 70.
  Hawkwind – brytyjska grupa rockowa powstała w 1969 i aktywna do początków XXI wieku. Grupa zaliczana jest do gatunku hard rocka i była prekursorem takich stylów jak space rock, heavy metal. W okresie swej największej popularności grupa skutecznie konkurowała z takimi gigantami sceny rockowej jak Pink Floyd, Emerson, Lake and Palmer i Led Zeppelin. Grupa przeszła przez olbrzymią, nawet jak na rockowe standardy, liczbę zmian personalnych, zachowując jednak swe zasadnicze brzmienie.
  Godshill – wieś w Anglii, na wyspie Wight. Leży 8 km na południe od miasta Newport i 125 km na południowy zachód od Londynu. Miejscowość liczy 1465 mieszkańców.
  Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.