• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Isle of Anglesey Coastal Path

  Przeczytaj także...
  Beaumaris (wal. Biwmares) – miasto w północnej Walii, na wyspie Anglesey, położone nad cieśniną Menai Strait. W przeszłości pełniło funkcję stolicy hrabstwa Anglesey.Pierwszy minister Walii (en. First Minister for Wales, cy. Prif Weinidog Cymru, przewodniczący Walijskiego Zgromadzenia Narodowego. Powstał w 1999 r. na podstawie Government of Wales Act z 1998 r., do 2000 r. nosił tytuł pierwszego sekretarza (en. First Secretary, cy. Prif Ysgrifennydd). Urząd ten posiada mniejsze kompetencje niż analogiczne urzędy w Szkocji i Irlandii Północnej.
  Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") – obszar typu wiejskiego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, którego elementy uznano za cenne dla krajobrazu. Kwalifikacji terenów dokonuje agencja Natural England działająca na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Na terenie Walii w imieniu parlamentu walijskiego działa Countryside Council for Wales. W Anglii znajduje się 36 takich obszarów, zajmujących 15 proc. jej powierzchni. Najmniejszym są wyspy Scilly, największym Cotswolds.

  Isle of Anglesey Coastal Pathszlak turystyczny pieszy o długości 200 km, biegnący wokół wyspy Anglesey w Walii. Szlak jest częścią 1400-kilometrowego szlaku wzdłuż wybrzeży Walii – Wales Coast Path, otwartego oficjalnie w maju 2012 roku.

  Projekt odpowiadający na zwiększone zainteresowanie turystyką pieszą wzdłuż wybrzeży morskich został sfinansowany w ramach funduszy strukturalnych polityki regionalnej Unii Europejskiej (Objective 1) i powstał przy udziale agencji Menter Môn i hrabstwa Anglesey. Jego koszt wyniósł 1,4 mln funtów. Trasa została otwarta 9 czerwca 2006 roku przez byłego pierwszego ministra Walii Rhodri Morgana, członka Walijskiego Zgromadzenia Narodowego.

  Menai Suspension Bridge (wal. Pont y Borth) – most wiszący nad cieśniną Menai, w północno-zachodniej Walii, łączący wyspę Anglesey z Wielką Brytanią. Most znajduje się nieopodal miejscowości Menai Bridge (Porthaethwy) i Bangor.Holyhead (wal. Caergybi) – największe miasto w hrabstwie Anglesey, usytuowane w północno-wschodniej Walii na wyspie Holy Island. Liczba mieszkańców: 11 237 (spis z 2001).

  Według oficjalnych przewodników trasa rozpoczyna się i kończy w Holyhead, biegnie wzdłuż wybrzeża w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zataczając pełną pętlę wokół wyspy. Są tylko dwa wyjątki, gdy droga nie prowadzi wybrzeżem, tj. kiedy trzeba ominąć ujście rzeki Afon Alaw między Llanfachraeth i Llanynghenedl oraz teren osiedla Plas Newydd. Trasa jest dobrze oznakowana na całej swojej długości i biegnie istniejącą siecią dróg, czasem korzystając z tzw. prawa (użyczenia) drogi (ang. rights of way). Prowadzi przez tereny o szczególnie pięknym naturalnym krajobrazie tzw. Area of Outstanding Natural Beauty. Cały szlak można przejść w zaledwie cztery dni, ale zwykle trwa to około 7-10 dni.

  Polityka regionalna Unii Europejskiej (ang. Common Regional Policy) – polityka, której głównym celem jest zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej w Unii Europejskiej (UE). Poprzez pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarek państw członkowskich dąży się do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju i w poziomie życia w regionach UE.Amlwch - miasto w Wielkiej Brytanii, w Walii. Najbardziej na północ wysunięte miasto w Walii. Położone jest na wyspie Anglesey. W mieście nie ma plaży, ale są tu nadmorskie klify. Turystyka jest ważnym elementem lokalnej gospodarki. Swego czasu był to tętniący życiem port, z połączeniami do Wyspy Man oraz Liverpoolu. Lokalną gazetą jest Yr Arwydd.

  Trasa podzielona jest na 12 etapów:

  Mapa lokalizacyjna Anglesey
  Porth Trwyn
  Porth Trwyn
  Cemaes
  Cemaes
  Moelfre
  Moelfre
  Pentraeth
  Pentraeth
  Moel-y-don
  Moel-y-don
  Llyn Rhos Du
  Llyn Rhos Du
  Four Mile Bridge
  Four Mile Bridge
  Trearddur
  Trearddur
  Valley
  Valley
  Geographylogo.svg
  Anglesey Coastal Path
 • Holyhead – Porth Trwyn (Llanfaethlu)
 • Porth Trwyn – Cemaes
 • Cemaes – Amlwch
 • Amlwch – Moelfre
 • Moelfre – Pentraeth
 • Pentraeth – Beaumaris
 • Beaumaris – Moel-y-don
 • Moel-y-don – Llyn Rhos Du
 • Llyn Rhos Du – Aberffraw
 • Aberffraw – Four Mile Bridge
 • Four Mile Bridge – Trearddur
 • Trearddur – Valley
 • Zobacz też[]

 • Menai Suspension Bridge – most łączący wyspę ze lądem
 • Przypisy

  1. Oficjalna strona szlaku (ang.). [dostęp 2014-06-09].
  2. BBC News Wales – All-Wales coast path nears completion (ang.). 2011-10-17. [dostęp 2014-06-09].
  3. Objective 1 projects – Isle of Anglesey Coastal Path (ang.). [dostęp 2014-06-21].
  4. Anglesey Coastal Path (ang.). [dostęp 2014-06-21].
  5. Anglesey Coastal Path – Route descriptions and maps (ang.). [dostęp 2014-06-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Carl Rogers: Walking the Isle of Anglesey Coastal Path. Frodsham: Mara Books, 2010. ISBN 978-1-902512-15-0. (ang.)
 • Anglesey Walking Festival (ang.). [dostęp 2014-06-09].
 • Walijskie Zgromadzenie Narodowe (ang. National Assembly for Wales, wal.: Cynulliad Cenedlaethol Cymru) znajduje się w stolicy Walii, Cardiff i pełni rolę lokalnej władzy ustawodawczej, mając jednak dość ograniczone pole działania. Zgromadzenie tworzy 60 członków wybieranych w powszechnych wyborach parlamentarnych na 4 letnią kadencję z czego czterdziestu w okręgach wyborczych system mieszanym, a pozostałych dwudziestu w pięciu regionach wyborczych z zastosowaniem metody przedstawicielstwa proporcjonalnego.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aberffraw (wal. Aberffro) – wieś w północnej Walii w hrabstwie Anglesey, położona na południowym wybrzeżu wyspy Anglesey nad zatoką Caernarvon. Liczba ludności, według spisu z 2001 roku, wynosi 608 osób. We wczesnym średniowieczu, od ok. 860 do ok. 1170 roku, Aberffraw było stolicą walijskiego Królestwa Gwynedd.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.