• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Islandia w Konkursie Piosenki Eurowizji

  Przeczytaj także...
  Eurobandið - islandzki duet wykonujący muzykę pop. W skład zespołu wchodzą Friðrik Ómar i Regína Ósk. Reprezentowali oni Islandię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2008 w Belgradzie, w Serbii, śpiewając piosenkę This Is My Life podczas finału, który odbył się 24 maja 2008.Hatari – islandzki zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza techno i punk rocka, założony w 2015. Reprezentant Islandii w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji (2019).
  47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere.

  Islandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1986 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się islandzki nadawca publiczny Ríkisútvarpið (RÚV).

  Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce, które w 1999 i 2009 roku zajęły Selma Björnsdóttir z piosenką „All Out of Luck” oraz Yohanna z piosenką „Is It True?

  Kraj wziął do tej pory udział w 31 edycjach konkursu. Z powodu uzyskania słabych wyników w 1997 i 2001 roku, nie został dopuszczony do udziału w 43. i 47. Konkursie Piosenki Eurowizji.

  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.Greta Salóme Stefánsdóttir (ur. 11 listopada 1986 w Reykjavíku) – islandzka piosenkarka, skrzypek islandzkiej orkiestry symfonicznej, reprezentantka Islandii podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012.

  Historia Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Eiríkur Hauksson podczas półfinału 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007
  Euroband w trakcie występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008
  Pollapönk podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014
  Greta Salóme podczas występu w półfinale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Poniższa tabela uwzględnia wszystkich islandzkich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach:

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Historia głosowania w finale (1986-2019)[ | edytuj kod]

  Poniższe tabele pokazują, którym krajom Islandia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw islandzcy reprezentanci otrzymują najwyższe noty.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Podczas konkursu w 1996 zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale konkursu. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 29 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
  2. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w latach 2004-2007 kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu były automatycznie kwalifikowane do sobotniego finału bez konieczności rywalizacji w półfinale. W przypadku rezygnacji z udziału w konkursie jednego z państw z Top 10 zeszłego roku lub w przypadku kiedy któreś z państw Wielkiej Czwórki zajęło miejsce w przedziale 1-10, wówczas automatyczna kwalifikacja przypadała na miejsca poza pierwszą dziesiątką, tj. 11. bądź 12.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eurovision Song Contest 1998 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-14].
  2. Iceland in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-09-20].
  3. Iceland in the Eurovision Song Contest (ang.). W: Eurovision Covers [on-line]. www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-11-15].
  Selma Björnsdóttir (ur. 13 czerwca 1974 w Reykjavíku) – islandzka piosenkarka, dwukrotna reprezentantka Islandii w Konkursie piosenki Eurowizji – w 1999 i 2005 roku.61. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2016 w Szwecji przez szwedzkiego nadawcę Sveriges Television (SVT), dzięki wygranej reprezentanta kraju Månsa Zelmerlöwa, podczas konkursu w 2015.
  Warto wiedzieć że... beta

  43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Eiríkur Hauksson (ur. 4 lipca 1959 w Reykjavíku) – islandzki piosenkarz heavymetalowy, reprezentant Islandii w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.
  Eyþór Ingi Gunnlaugsson (ur. 29 maja 1989 roku w Dalvíku) – islandzki piosenkarz, reprezentant Islandii w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2013 roku.
  Pollapönk – islandzki zespół muzyczny grający muzykę punkrockową, reprezentant kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2014.
  Ríkisútvarpið (RÚV) – islandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Jako stacja radiowa działa od 1930, w 1966 rozpoczęto także nadawanie telewizyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.992 sek.