• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Islamabad

  Przeczytaj także...
  Muhammad Ali Jinnah (urdu: محمد على جناح, ur. 25 grudnia 1876 w Karaczi w Indiach Brytyjskich, zm. 11 września 1948 również w Karaczi, ob. Pakistan) – polityk indyjski i pakistański, z zawodu adwokat. Znany jest także jako Wielki Prowadzący (urdu: قائد اعظم - Kuaid-e-Azam) lub Ojciec Narodu (Baba-e-Kaum).Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.

  Islamabad (urdu: اسلام آباد) – stolica Pakistanu.

  Historia[]

  Miasto zbudowane zostało w latach 60. XX wieku, aby zastąpić Karaczi jako stolicę kraju. Powodów budowy było kilka, jak ten, że rozwój kraju koncentrował się głównie w Karaczi, a ówczesny prezydent Muhammad Ayub Khan chciał aby rozwój był równomiernie rozłożony. O budowie stolicy zdecydowało również położenie geograficzne. Od 1966 Islamabad jest miastem stołecznym.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Geografia i klimat[]

  Miasto położone na zachodnim przedgórzu Himalajów, jest otoczone górami – od północy graniczy z pasmem Margalla Hills (i parkiem narodowym o takiej samej nazwie). Posiada łagodniejszy klimat w stosunku do większości kraju. Roczna średnia maksymalna temperatura wynosi 28,9 °C, minimalna 14,4 °C. Najniższą zanotowaną temperaturą było -4 °C (w styczniu), a najwyższą 45 °C (w czerwcu). Średnia roczna wilgotność wynosi 55%, a średnia suma opadów - 1143 mm.

  Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.Amman (arab. عمان) – stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m., na wschód od Rowu Jordanu. Ośrodek administracyjny muhafazy Amman. Ludność: 2 125 400 mieszkańców (2005), w tym duża liczba uchodźców palestyńskich.

  W pobliskim Rawalpindi (14 kilometrów od Islamabadu) znajduje się siedziba sztabu pakistańskiej armii.

  Demografia[]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Gospodarka[]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Edukacja[]

  W mieście istnieje wiele uniwersytetów, takich jak:

 • Shifah College of Medicine
 • Ripah International University
 • Uniwersytet Iqra
 • Uniwersytet Quaim i Azam
 • Uniwersytet im. Muhammada Alego Jinnah
 • Zabytki i turystyka[]

  Meczety:

  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
 • Shah Faisal Masjid (posiada status meczetu narodowego)
 • Lal Masjid (Czerwony Meczet)
 • Oprócz tego w mieście znajdują się liczne muzea oraz parki.

  Sport[]

  Miasto posiada wieloużytkowy Stadion Jinnah, a także inne kompleksy sportowe.

  Miasta partnerskie[]

 • Chińska Republika Ludowa Pekin, Chiny
 • Turcja Ankara, Turcja
 • Jordania Amman, Jordania
 • Francja Paryż, Francja
 • Niemcy Frankfurt nad Menem, Niemcy
 • Niemcy Kolonia, Niemcy
 • Australia Sydney, Australia
 • Korea Południowa Seul, Korea Południowa
 • Hiszpania Madryt, Hiszpania • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.
  Ankara (wcześniej Angora, a w czasach starożytnych Ancyra, gr. Ἄγκυρα co znaczy kotwica) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Miasto wznosi się 938 m n.p.m. i zamieszkuje je 3 848 440 mieszkańców (2010).
  Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.
  Stadion Jinnah – wieloużytkowy stadion znajdujący się w Pakistanie, w stolicy kraju Islamabad. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywają drużyny piłkarskie, m.in. ZTBL F.C. oraz reprezentacja Pakistanu w piłce nożnej, a także odbywają się tam zawody lekkoatletyczne, ponieważ stadion jako jeden z niewielu w Pakistanie posiada bieżnię z tartanową nawierzchnią. Stadion może pomieścić 48 200 widzów.
  Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.