• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Isla de Patos

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Paria (hiszp. Golfo de Paria, ang. Gulf of Paria) – zatoka Morza Karaibskiego, otoczona od wschodu przez wyspę Trynidad, a z pozostałych stron przez wybrzeże Wenezueli, w tym półwysep Paria na północy.
  Wschód (symbol E, od ang. east) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym wschodzi Słońce w dniu równonocy.
  Zdjęcie satelitarne NASA.

  Isla de Patos – należąca do Wenezueli wyspa o powierzchni mniej niż 1 km².

  Jest najbardziej wysuniętą na wschód jednostką administracyjną Wenezueli. Leży w zatoce Paria (61º52'W, 10º38'N), osiem kilometrów na południowy wschód od stanu Sucre.

  Wyspa została przyłączona do Wenezueli na mocy porozumienia podpisanego 26 lutego 1942 roku z Wielką Brytanią.

  Obecnie Isla de Patos jest niemalże niezamieszkana. Jedyną ludność stanowi rodzina rybacka mieszkająca koło zatoki w Puerto Principal.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.