• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ise - zatoka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Yokkaichi (jap. 四日市市, Yokkaichi-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Mie, w środkowej części wyspy Honsiu, ważny port nad zatoką Ise (Ocean Spokojny).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Zatoka Ise (jap. 伊勢湾 Ise-wan) – zatoka w południowej części regionu Chūbu w Japonii, połączona z Oceanem Spokojnym cieśniną Irago. Wejście do zatoki otaczają półwyspy: Shima od strony prefektury Mie i Atsumi od strony prefektury Aichi. We wschodniej części zatoka Ise jest połączona z zatoką Mikawa.

  Rzeka Nagara (jap. 長良川, Nagara-gawa) – rzeka w Japonii, mająca swoje źródła w mieście Gujō, w prefekturze Gifu, a ujście w mieście Kuwana. Razem z rzekami Kiso i Ibi, Nagara jest jedną z "trzech rzek Kiso" na równinie Nōbi. Pierwotnie nazwa rzeki brzmiała Sunomata (jap. 墨俣川, Sunomata-gawa).Region Chūbu (jap. 中部地方, Chūbu chihō) jest centralnym regionem Honsiu, głównej wyspy Japonii. Graniczy z 3 innymi: od północnego wschodu z Tōhoku, od wschodu z Kantō, a od zachodu z Kansai. Od północy region oblewa Morze Japońskie, od południa Pacyfik. W środkowej części znajdują się Alpy Japońskie oraz najwyższa góra Japonii – Fudżi. Głównym miastem jest Nagoja.

  U wybrzeży zatoki Ise są położone m.in. porty Nagoja, Yokkaichi. Region wokół zatoki jest silnie uprzemysłowiony. Ważne miasta nad zatoką, oprócz wymienionych portów, to: Kuwana, Tsu, Ise w (prefekturze Mie) oraz Tokoname (w prefekturze Aichi). Zatoka jest znana z hodowli pereł, główny ośrodek jest w mieście Toba.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Ważniejsze rzeki wpadające do Zatoki:

 • Kiso
 • Nagara
 • Ibi
 • Shōnai
 • Suzuka
 • Mozu
 • Kushida
 • Miya
 • Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Tsu (jap. 津市, Tsu-shi) - miasto w Japonii, stolica prefektury Mie, w środkowej części wyspy Honsiu, nad zatoką Ise (Ocean Spokojny).
  Prefektura Mie (jap. 三重県, Mie-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Tsu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Prefektury Japonii, to 47 jednostek administracyjnych, na które podzielona jest Japonia. W języku japońskim system podziału administracyjnego nazywa się to-dō-fu-ken (jap. 都道府県, to-dō-fu-ken). Mianem tym określane są:
  Zatoka Mikawa (jap. 三河湾, Mikawa-wan) – zatoka na wyspie Honsiu, Japonia, w południowej części prefektury Aichi. Powierzchnia zatoki to około 604 km². W skład zatoki Mikawa wchodzą: zatoka Chita od północy, od zachodu ograniczona półwyspem Chita oraz zatoka Atsumi. Zatokę Mikawa od Oceanu Spokojnego, od południa, odziela półwysep Atsumi. Zatoka Mikawa łączy się z zatoką Ise.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.