• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Isambard Kingdom Brunel

  Przeczytaj także...
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  SS Great Eastern (wstępna nazwa Lewiatan) – statek parowy zaprojektowany przez Isambarda Kingdoma Brunela, zwodowany w 1858. Był to wówczas największy na świecie parowiec.
  Isambard Kingdom Brunel

  Isambard Kingdom Brunel (ur. 9 kwietnia 1806 w Portsmouth, zm. 15 września 1859) – brytyjski inżynier, konstruktor statków parowych i mostów, główny inżynier kolei Great Western Railway. W 1829 roku odznaczony Orderem Legii Honorowej. W 2002 roku w plebiscycie BBC na 100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów zajął drugie miejsce za Winstonem Churchillem.

  Plymouth – stacja kolejowa w mieście Plymouth, w hrabstwie Devon na liniach kolejowych Exeter - Plymouth i Cornish Main Line. Jest również przystankiem końcowym dla linii Tamar Valley Line. Na stacji zatrzymują się pociągi pośpieszne. Stacja była odbudowywana w latach 1938 - 1963.Swindon – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Swindon, liczące 155 432 mieszkańców (2001).

  Pochodzenie i młodość[ | edytuj kod]

  Isambard był synem inżyniera i wynalazcy Marca Brunela, francuskiego emigranta. Urodził się w angielskim porcie Portsmouth. Wczesne dzieciństwo spędził w warsztacie swojego ojca, gdzie powstawały takie wynalazki, jak pierwszy nowoczesny młyn czy pionierski tunel pod Tamizą. Ukończył liceum w Paryżu, studiował nauki techniczne w mieście Caen we Francji.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Okresy i dziedziny[ | edytuj kod]

  Prace Brunela dzielą się na cztery okresy: budowy tuneli, mostów, linii i dworców kolejowych oraz statków dalekomorskich.

  Obiekty skonstruowane[ | edytuj kod]

 • Tunele
 • Tunel pod Tamizą, tunele kolejowe na trasie BathSwindon

 • Stacje kolejowe
 • Bristol Temple Meads, Bridgwater, Exeter St Davids, Taunton

  SS Great Britain – pierwszy statek o napędzie parowym, który pływał na trasach transatlantyckich pomiędzy Bristolem a Nowym Jorkiem. Zwodowany w lipcu 1839. Został zaprojektowany przez Isambard Kingdom Brunela, konstruktora między innymi takich budowli jak Clifton Suspension Bridge w Bristolu czy stacji kolejowej Bristol Temple Meads.15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.
 • Linie kolejowe
 • Linia Południowo-zachodnia między Bristol Temple Meads a Penzance, kolej próżniowa (nieistniejąca) między Exeterem a Plymouth

 • Mosty
 • Most wiszący Clifton Suspension Bridge pod Bristolem, stary most Hungerford Bridge w Londynie, pierwsza wersja Tamar Bridge

 • Statki
 • SS Great Western, SS Great Britain, SS Great Eastern

  Próżnia – w rozumieniu tradycyjnym pojęcie równoważne pustej przestrzeni. We współczesnej fizyce, technice oraz rozumieniu potocznym pojęcie próżni ma zupełnie odmienne konotacje.Taunton – węzłowa stacja kolejowa w mieście Taunton w hrabstwie Somerset na linii Bristol - Exeter z bezpośrednimi połączeniami ze stacjami London Paddington, Bristol Temple Meads i Penzance. Podobnie jak większość stacji kolejowych na odcinku Bristol - Exeter, zaprojektowana przez Isambarda Kingdom Brunela. Początkowo jednoperonowa, stacja uzyskuje kształt zbliżony współczesnemu pod koniec XIX w., po wydłużeniu peronów. Południowy budynek jest zabytkiem grupy II.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sir Marc Isambard Brunel (ang.). [dostęp 19 września 2008].
  2. BBC News: Churchill voted greatest Briton (ang.). [dostęp 8 grudnia 2008].
  3. BBC Home: Isambard Kingdom Brunel (1806 - 1859) (ang.). [dostęp 19 września 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Isambard Kingdom Brunel.
 • Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Hungerford Bridge jest mostem kolejowym nad Tamizą w Londynie, leżącym pomiędzy Waterloo Bridge a Westminster Bridge. Obecny most składa się z konstrukcji stalowych belek z przebiegającymi pośrodku torami kolejowymi, ta część mostu jest nazywana Charing Cross Bridge, zaś na lewym i prawym krańcu mostu umiejscowione są chodniki przeznaczone dla pieszych nazywane Golden Jubilee Bridges. Pierwotnie most został zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Isambarda Kingdom Brunela jako most dla pieszych w 1845 r. W 1859 r. most ten został zakupiony przez przedsiębiorstwo kolejowe w celu przedłużenia South Eastern Railway do nowo wybudowanej stacji kolejowej Charing Cross. Wówczas niezbędna była przebudowa mostu dla potrzeb ruchu pociągów, nowy most został zaprojektowany przez Johna Hawkshawa i został wykonany z kutej stali. W latach 90. XX wieku przystąpiono do wymiany chodników dla pieszych na nowe bardziej trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu ta część mostu zyskała nową nazwę Hungerford Footbridges. Na moście zamontowane jest również oświetlenie.
  Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.
  Parowiec – statek lub okręt o napędzie parowym, napędzany tłokową maszyną parową (SS) lub turbiną parową (TSS).
  Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.