• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Irving Thalberg

  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Carl Laemmle (ur. 17 stycznia 1867 Laupheim, Niemcy, zm. 24 września 1939 Los Angeles, Kalifornia, USA) – pionier amerykańskiego przemysłu filmowego, założyciel studia Universal. Laemmle wyprodukował bądź w inny sposób przyczynił się do powstania około czterystu filmów.
  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Irving Grant Thalberg (ur. 30 maja 1899 w Nowym Jorku, zm. 14 września 1936 w Santa Monica w Kalifornii) - amerykański producent filmowy, dyrektor wytwórni filmowych.

  Irving Thalberg urodził się na nowojorskim Brooklynie w rodzinie niemiecko-żydowskich emigrantów. Miał słabe serce i przez całe życie nękały go różne dolegliwości. Po ukończeniu szkoły średniej, został zatrudniony przez nowojorskie biuro Universal Pictures. Pracował tam jako osobisty sekretarz legendarnego założyciela studia Carla Laemmle, szefa Universal Pictures. Thalberg był błyskotliwy i uparty. W wieku 21 lat kierował produkcją w Universal City, czyli w studiach filmowych Universalu w Kalifornii.

  Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.Bunt na Bounty (oryg. Mutiny on the Bounty) – amerykański film fabularny z 1935 roku, w reżyserii Franka Lloyda na podstawie książki Charlesa Nordhoofa i Jamesa Normana Halla.

  Z uporem walczył z Erichem von Stroheimem w czasie realizacji filmu Szalone żony (1922) i kontrolował każdy aspekt produkcji Dzwonnika z Notre Dame (1923). W 1924 przeszedł z Universalu do Louis B. Mayer Productions, które później przekształciło się w Metro-Goldwyn-Mayer.

  Thalberg jest znany ze stworzenia systemu zarządzania produkcją, dzięki któremu system produkcji jest podzielony na części. Umożliwia to niezależną kontrolę nad filmem producentów, dyrektorów, etc.

  Noc w operze (A Night at the Opera) – amerykańska komedia muzyczna z 1935 roku w reżyserii Sama Wooda, z braćmi Marx w rolach głównych. Był to pierwszy filmowy występ braci w składzie trzyosobowym, po tym jak Zeppo Marx opuścił rodzinny kwartet. Był to również pierwszy film zrealizowany przez nich po rozstaniu z Paramount Pictures i przejściu do Metro-Goldwyn-Mayer.David O. Selznick (ur. 10 maja 1902 w Pittsburghu, zm. 22 czerwca 1965 w Hollywood) – jeden z hollywoodzkich producentów tzw. "złotego wieku kinematografii".

  Pierwszym sukcesem Thalberga w MGM była wyreżyserowana przez Kinga Vidora Wielka parada (1925). Do 1932, kiedy przeszedł atak serca, nadzorował każdą ważną produkcję studia MGM. Kontrolował filmy na etapie przygotowawczym, badał przyjęcie filmu przez publiczność przedpremierową.

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.King Wallis Vidor (ur. 8 lutego 1894 w Galveston w stanie Teksas w USA, zm. 1 listopada 1982 w Paso Robles w stanie Kalifornia) – amerykański reżyser filmowy, którego kariera trwała 67 lat. Pięciokrotnie nominowany do Oscara.

  W 1927 ożenił się z aktorką Normą Shearer. Chciał, by żona była kurą domową, ale Norma nalegała by dostawać lepsze role. Pragnęła zostać największą gwiazdą MGM lat trzydziestych. Mieli dwoje dzieci: Irvinga Jr. (1930 – 1988) i Katherine (1935-2006).

  Podczas choroby Thalberga, Louis B. Mayer, którego raziły wpływy i sukcesy Thalberga, zastąpił go Davidem O. Selznickiem i Walterem Wangerem. Gdy Thalberg wrócił do pracy w 1933, został tylko jednym z producentów studia.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Louis Burt Mayer, właściwie Eliezer Meir (ur. 4 lipca 1882 w Mińsku, zm. 29 października 1957) – amerykański przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. Właściciel jednej z najlepszych stadnin koni w USA.

  Niemniej jednak Thalberg pomógł w realizacji prestiżowych przedsięwzięć MGM: Ludzie w hotelu (1932), Bunt na Bounty (1935), China Seas (1935), Noc w operze (1935) z braćmi Marx, San Francisco (1936) i Romeo i Julia (1936).

  Thalberg zmarł na zapalenie płuc w wieku 37 lat w Santa Monica w Kalifornii. Pracował wówczas przy przygotowaniach do filmów Dzień na wyścigach (1937) i Maria Antonina (1938).

  Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wręcza Nagrodę im. Irvinga G. Thalberga dla twórczych producentów filmowych, których działalność przyczynia się w istotny sposób do wzrostu poziomu produkcji filmowej.

  Edith Norma Shearer (ur. 10 sierpnia 1902 w Montrealu, zm. 12 czerwca 1983 w Woodland Hills) − amerykańska aktorka kanadyjskiego pochodzenia. Zdobywczyni jednego Oscara za Rozwódkę, łącznie nominowana do tej nagrody sześciokrotnie, w tym w 1930 roku uzyskała dwie nominacje w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa".Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) – założona 11 maja 1927 r. honorowa organizacja zawodowa zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem. Akademia znana jest na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oscarów – Nagród Akademii Filmowej. Przyznaje również Studencką Nagrodę Akademii Filmowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.
  Erich Oswald Stroheim (ur. 22 września 1885 w Wiedniu, zm. 12 maja 1957 w Maurepas) − austriacki aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy pochodzenia żydowskiego. Pracował zarówno w Europie, jak i w USA.
  Szalone żony (ang. Foolish Wives) – film amerykański, nakręcony w scenerii Monte Carlo, opowiadający o demaskatorskiej rozprawie z finansową elitą po I wojnie światowej.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wielka parada (The Big Parade) – amerykański dramat wojenny na podstawie powieści Lawrence’a Stallingsa Plumes. Pierwszy znaczący film o tematyce wojennej, przedstawiający wojnę z perspektywy zwykłego żołnierza, szeregowca armii amerykańskiej w scenerii frontu we Francji.
  Zapalenie płuc (łac. pneumonia) – stan zapalny miąższu płucnego. Jest najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5 roku życia na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.