• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iron Man 3  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Stephanie Szostak (ur. 5 sierpnia 1975 w Paryżu) – francuska aktorka, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, która wystąpiła m.in. w filmach Iron Man 3, R.I.P.D. Agenci z zaświatów i Diabeł ubiera się u Prady. Poniżej znajduje się lista seriali na podstawie komiksów Marvela, zawiera ona zarówno seriale aktorskie, jak i animowane.

  Iron Man 3amerykańsko-chiński fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Jest on częściowo oparty na komiksie Iron Man: Extremis, który został wydany w ramach Wielkiej kolekcji komiksów Marvela. Za reżyserię odpowiedzialny jest Shane Black, który wraz z Drew Pearce’em napisał scenariusz. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce, Rebecca Hall, Stephanie Szostak, James Badge Dale, Jon Favreau i Ben Kingsley.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Kiedy główny bohater, Tony Stark walczy ze stresem i atakami paniki po wydarzeniach z Avengers, przychodzi mu się zmierzyć z organizacją terrorystyczną kierowaną przez tajemniczego Mandaryna.

  Produkcja ta jest kontynuacją filmów Iron Man z 2008 i Iron Man 2 z 2010 roku. Otwiera ona II Fazę Marvel Cinematic Universe i jest siódmym filmem należącym do tej franczyzy.

  Światowa premiera miała miejsce 14 kwietnia 2013 roku w Paryżu, a w Polsce film ukazał się 9 maja tego samego roku. Film zarobił 1215 milionów dolarów przy budżecie 200 milionów.

  John Marcus „Scoot” McNairy (ur. 11 listopada 1977 w Dallas, Teksas) – amerykański aktor i producent. Znany ze swoich ról w filmach: Strefa X (2010), Operacja Argo (2012), Non-Stop (2014) oraz Zaginiona dziewczyna (2014).DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Streszczenie fabuły[ | edytuj kod]

  Tony Stark przypomina sobie sylwester 1999 roku, kiedy to spotykał się z Mayą Hansen, naukowcem, która wynalazła Extremis, eksperymentalny sposób na leczenie kalectwa nabytego w wyniku obrażeń. Wtedy to, niepełnosprawny naukowiec, Aldrich Killian, proponuje im współpracę z Advanced Idea Mechanics, ale Stark odrzuca ofertę i upokarza Killiana.

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Iron Man 2 – amerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau. Światowa premiera odbyła się w USA 29 kwietnia 2010 roku, a polska dzień później, czyli 30 kwietnia. Jest to sequel filmu Iron Man z 2008 roku. Po napisach końcowych można zauważyć Mjöllnir, młot Thora, co stanowi zapowiedz filmu Thor, którego światowa premiera odbyła się 21 kwietnia 2011

  Wiele lat później, pół roku po bitwie o Nowy Jork, doświadczenia związane z atakiem Chitauri na Ziemię powodują u Starka ataki paniki. W wyniku bezsenności spędza długie godziny na budowaniu kolejnych zbroi i doprowadza do napiętej atmosfery ze swoją dziewczyną Pepper Potts. W tym czasie pojawia się wiele bombardowań, do których przyznaje się organizacja terrorystyczna dowodzona przez Mandaryna. To spowodowało, że Stark zainteresował się tą sprawą. Kiedy jego były ochroniarz i przyjaciel, Happy Hogan, zostaje ciężko ranny w wyniku jednego z takich ataków, Stark grozi Mandarynowi za pośrednictwem mediów. W jego posiadłości pojawia się Hansen, która próbuje ostrzec Starka. W tym czasie jego dom zostaje zaatakowany przez terrorystów i zniszczony. Hansen i Potts udaje się wydostać z posiadłości, a Stark ucieka z niej w zbroi Iron Mana i zostaje skierowany przez J.A.R.V.I.S.-a na obrzeża Tennessee. W eksperymentalnym pancerzu Starka brakuje energii na powrót do Kalifornii i zostaje on uznany on za zmarłego w wyniku ataku.

  Robert John Elias Downey Jr. (ur. 4 kwietnia 1965 na Manhattanie w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, scenarzysta, autor tekstów piosenek, komik.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Z pomocą 10-letniego chłopca, Harleya Keenera, Stark bada miejsce lokalnego wybuchu wyglądającego jak atak Mandaryna. Odkrywa, że zamachy wywołane są przez żołnierzy poddanych działaniu Extremis i że wybuchy te są przypisywane atakom terrorystycznym Manadaryna, aby ukryć wady Extremis. Stark zostaje zaatakowany przez agentów Mandaryna, Erica Savina i Ellen Brandt. Razem z Harleyem udaje mu się namierzyć kryjówkę Mandaryna w Miami. Infiltruje jego siedzibę przy pomocy improwizowanych broni i odkrywa, że Mandaryn to tak naprawdę brytyjski aktor Trevor Slattery, który twierdzi, że jest nieświadomy ataków w jego imieniu. Stark dowiaduje się, że Killian przywłaszczył badania Hansen nad Extremis i użył ich jako lekarstwo na własną niepełnosprawność. Następnie rozbudował on ten program i zwerbował do niego niepełnosprawnych weteranów wojennych. Killian ujawnia, że to on jest prawdziwym Mandarynem, a Slattery jest tylko przykrywką. Kiedy udaje mu się schwytać Starka, pokazuje mu Potts, która zostaje poddana działaniu Extremis. Szantażuje Starka, aby przekonać go do współpracy w celu naprawienia wad programu. Killian zabija Hansen, kiedy ta próbuje go powstrzymać.

  Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Donald Frank „Don” Cheadle Jr. (ur. 29 listopada 1964 w Kansas City) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta.

  Killian manipuluje amerykańskimi agencjami wywiadowczymi i ich informacjami dotyczącymi lokalizacji Mandaryna, aby zwabić Jamesa Rhodesa w zbroi Iron Patriot w pułapkę i odebrać mu pancerz. W tym czasie Stark ucieka i spotyka Rhodesa. Wspólnie odkrywają, że Killian ma zamiar zaatakować pokład Air Force One z prezydentem Ellisem na pokładzie. Starkowi udaje się uratować kilku pasażerów, jednak nie udaje się mu zapobiec porwaniu prezydenta. Killian chce zabić prezydenta i pokazać to na żywo w telewizji. Okazuje się, że z Killianem współpracuje wiceprezydent Rodriguez, który liczy na wyleczenie swojej córki z niepełnosprawności za pomocą Extremis. Na platformie gdzie ma się odbyć egzekucja prezydenta, Stark próbuje odnaleźć Potts, a Rhodes ratuje prezydenta. By zwiększyć szansę na powodzenie akcji, Stark wzywa zbroje kontrolowane przez J.A.R.V.I.S.-a, następnie zwabia Killiana i zamyka go w jednym z pancerzy, który ulega autodestrukcji. To go jednak nie zabija. Potts, której Extremis pozwala przeżyć, interweniuje i zabija ostatecznie Killiana. Po tym Stark niszczy wszystkie pancerze, a Rodriguez i Slattery zostają aresztowani. Stark leczy Potts z działania Extremis, a sam poddaje się operacji usunięcia odłamków z klatki piersiowej.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.

  W scenie po napisach, Stark budzi Bruce’a Bannera, który usnął podczas jego opowieści.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Robert Downey Jr.
  (Tony Stark / Iron Man)
  Gwyneth Paltrow
  (Virginia „Pepper” Potts)
  Don Cheadle
  (James „Rhodey” Rhodes / Iron Patriot)
  Guy Pearce
  (Aldrich Killian)
  Rebecca Hall
  (Maya Hansen)
  James Badge Dale
  (Eric Savin)
  Jon Favreau
  (Harold „Happy” Hogan)
  Ben Kingsley
  (Trevor Slattery)

  W filmie występują również: Paul Bettany jako J.A.R.V.I.S., komputerowa sztuczna inteligencja stworzona przez Starka, która zarządza posiadłością i zbrojami Tony’ego; Shaun Toub jako Ho Yinsen, afgański lekarz i naukowiec; Ty Simpkins jako Harley Keener, chłopiec, który pomaga Starkowi; William Sadler jako Matthew Ellis, prezydent USA; Miguel Ferrer jako Rodriguez, zastępca prezydenta USA; Adam Pally jako Gary, operator kamery pomagający Starkowi; Dale Dickey jako pani Davis, matka wojskowego, który został poddany działaniu Extremis i wrobiony w samobójczy zamach; Ashley Hamilton jako Jack Taggart, żołnierz poddany działaniu Extremis oraz Wang Xueqi jako doktor Wu. W rolach cameo pojawiają się: twórca komiksów Marvela, Stan Lee, jako sędzia konkursu piękności; w scenie po napisach pojawia się także Mark Ruffalo jako Bruce Banner, naukowiec i przyjaciel Starka.

  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
  Box Office Mojo – amerykańska strona internetowa zajmująca się publikacją filmów online oraz serwisem raportowania Box office.
  Filmowe Uniwersum Marvela (ang. Marvel Cinematic Universe, MCU) – franczyza zrzeszająca filmy, seriale i krótkometrażówki „Marvel One-Shots” o superbohaterach produkcji Marvel Studios, które zaś oparte są na komiksach Marvel Comics. Pomiędzy produkcjami zrzeszonymi w Filmowym Uniwersum Marvela stosowane są częste crossovery, a także wspólne wątki i członkowie obsady.
  Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka filmowa.
  Filmowe Uniwersum Marvela (ang. Marvel Cinematic UniverseMCU) – franczyza obejmująca filmy, seriale i krótkometrażówki Marvel One-Shots o superbohaterach produkcji Marvel Studios, które zaś oparte są na komiksach Marvel Comics. Pomiędzy produkcjami zrzeszonymi w Filmowym Uniwersum Marvela stosowane są częste crossovery, a także wspólne wątki i członkowie obsady. Marvel Cinematic Universe to również komiksy powiązane z produkcjami filmowo-telewizyjnymi. Od 2008 roku Marvel Comics wydaje serie komiksów rozpoczynając od dwu-zeszytowej serii Iron Man: Fast Friends (2008), a kończąc na ostatnim jedno-zeszytowym komiksie Agents of S.H.I.E.L.D.: The Chase (2014). Jednak dopiero od 2010 roku komiksy powiązane stały się oficjalną częścią MCU, określane są one jako "Tie-in MCU". Do tej pory nie wszystkie komiksy wydawane po 2010 roku są uznawane za oficjalnie powiązane, mimo iż są osadzone w Filmowym Uniwersum i są nim inspirowane. Cześć z tych komiksów powstała przy współpracy Marvel Studios z firmami Audi, LG i Royal Purple, odpowiednio: Iron Man 2: Fist of Iron, Iron Man: Limited Edition i Iron Man Royal Purple Custom Comic, wszytskie wydane w 2010 roku. Komiksy Iron Man: Security Measures i The Incredible Hulk: The Big Picture były wydane specjalnie dla klientów sieci Walmart w 2008 roku, którzy zakupili odpowiednio filmy Iron Man i Incredible Hulk. Natomiast Captain America: Evil Lurks Everywhere z 2011 roku był dostępny dla klientów firmy Symantec, którzy zakupili produkty tej firmy. Marvel Comics wydała również cztery adaptacje filmowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.