• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iron Maiden



  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Faustino Hernán Asprilla Hinestroza (ur. 10 listopada 1969 roku w Tuluá w Kolumbii) – były piłkarz kolumbijski grający na pozycji napastnika.Barbecue (w skrócie BBQ) – angielska nazwa zarówno piecyka (gazowego, elektrycznego lub na węgiel drzewny), jak i rodzaju przyjęcia na świeżym powietrzu.

  Iron Maidenheavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu oznacza żelazną dziewicę.

  Sum 41 – kanadyjski zespół rockowy pochodzący z Ontario założony w 1996. Obecnie (marzec 2010) w skład zespołu wchodzą: Deryck Whibley (wokal prowadzący, gitara rytmiczna, keyboard), Jason McCaslin (gitara basowa, wokal wspierający), Steve Jocz (perkusja, wokal wspierający) i Tom Thacker (gitara solowa, wokal wspierający, keyboard).Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).

  W toku kariery formacja otrzymała setki nagród muzycznych, włączając w to Grammy Awards i jej odpowiedniki w wielu krajach, Brit Awards 2009 oraz Ivor Novello Awards − za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej i wkład w muzykę brytyjską. Zespół posiada około 450 złotych i platynowych płyt oraz 35 srebrnych płyt.

  Alison Moyet, właściwie Geneviève Alison Jane Moyet (ur. 18 czerwca 1961 w Billericay w Anglii) – brytyjska wokalistka i autorka tekstów.Behind the Iron Curtain – trzecie wideo heavy metalowej grupy Iron Maiden, wydane 23 października 1984. Album zawiera materiał filmowy z koncertów granych głównie w Polsce, Czechosłowacji, Jugosławii i na Węgrzech, w ramach touru World Slavery Tour. Tytuł wydawnictwa odnosi się głównie do państw Żelaznej Kurtyny, gdzie grupa koncertowała.

  Grupa słynie także z Eddiego, maskotki-monstrum będącego protoplastą wielu mrocznych fantomów pojawiających się po 1980 r. na okładkach płyt zespołów metalowych na całym świecie. Eddie gościł na większości okładek albumów i singli Iron Maiden, jest również nieodłącznym elementem scenografii koncertów. Gadżety z wizerunkiem maskotki grupy sprzedano w milionowych nakładach. Zespół w swojej karierze sprzedał ponad 120 mln albumów, z czego ponad 90 mln z naklejką EMI Rec / Parlophone Rec.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  Spis treści

 • 1 Wstęp
 • 2 Historia
 • 2.1 1975−1979
 • 2.2 1979−1981
 • 2.3 1981−1989
 • 2.4 1989−1999
 • 2.5 1999−2007
 • 2.6 2008−2009
 • 2.7 2010−2012
 • 2.8 2012−2014
 • 2.9 2015−2016
 • 3 Wybrane nagrody
 • 4 Styl i wpływ na gatunek
 • 5 Teksty oraz wizerunek
 • 6 Oprawa koncertów
 • 7 Koncerty w Polsce
 • 8 Obecność w mediach
 • 9 Inspiracje
 • 10 Działalność pozaartystyczna
 • 10.1 Działalność charytatywna
 • 10.2 Działalność gospodarcza
 • 10.3 Ed Force One
 • 10.4 Działalność managerska i wydawnicza
 • 10.5 Hotelarstwo
 • 10.6 Restauracja barbecue
 • 10.7 Sport i rekreacja
 • 11 Fani
 • 12 Propagowanie satanizmu
 • 13 Skład
 • 14 Dyskografia
 • 14.1 Albumy studyjne
 • 15 Trasy koncertowe
 • 16 Przypisy
 • 17 Linki zewnętrzne
 • Saint Etienne – brytyjska grupa muzyczna założona w 1988, grająca muzykę zaliczaną do nurtów indie dance, alternative rock i synth pop. Wokalistką zespołu jest Sarah Cracknell (ur. 12 kwietnia 1967 w Chelmsford, Essex). Poza nią do stałego składu zespołu zaliczają się: były dziennikarz muzyczny Bob Stanley (ur. 25 grudnia 1964) oraz Pete Wiggs (ur. 15 maja 1966). Nazwa zespołu pochodzi od francuskiego klubu piłkarskiego AS Saint-Étienne.Żelazna kurtyna – określenie porządku pojałtańskiego, które spopularyzował Winston Churchill 5 marca 1946 roku, podczas historycznego przemówienia w amerykańskim mieście Fulton w stanie Missouri. Wygłosił on tam zdanie o "żelaznej kurtynie" (ang. iron curtain), przebiegającej od Szczecina po Triest.

  Wstęp[]

  Grupa gra heavy metal z elementami progresywnymi oraz epickimi. Ich muzyka jest oparta na ostrych, aczkolwiek melodyjnych riffach gitarowych oraz szybkiej i dynamicznej pracy sekcji rytmicznej, z urozmaiconą grą perkusisty Nicko McBraina oraz charakterystycznie brzmiącą („klekoczącą”) gitarą basową Steve'a Harrisa. Charakterystyczną cechą większej części twórczości (1981−1994 i od 1999) grupy jest szerokiej skali wokal Bruce'a Dickinsona. Muzyk ten jest uznawany za jednego z najlepszych frontmanów oraz wokalistów rockowych. Styl muzyczny Iron Maiden dopełniają także wirtuozerskie solówki dwóch, a od 1999 trzech gitarzystów prowadzących.

  Jo O’Meara (właśc. Joanne Valda O’Meara, ur. 29 kwietnia 1979 w Romford) – angielska piosenkarka i aktorka. Była główną wokalistką w zespole popowym S Club 7. Rozpoczęła solowy singiel po rozpadzie grupy w 2003 roku jednak nie wydała planowanej płyty z powodu pojawienia się w programie Big Brother.Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.

  Katalog utworów zespołu jest zbiorem zróżnicowanym formalnie. Iron Maiden stworzyli zarówno bardzo szybkie, mocne, czasami podchodzące pod thrash metal kompozycje typu „Be Quick or Be Dead”, „Man on the Edge” czy „Killers” kompozycje nawiązujące do klasycznej szkoły punk rocka jak „Iron Maiden”, „Invasion”, Burninig Ambition” czy „Charlotte The Harlot” progresywne, długie utwory, często wieloczęściowe z urozmaiconą strukturą o epickim zacięciu, niosące znaczący ładunek emocjonalny, takie jak „Paschendale”, „Sign Of The Cross”, „Dance of Death”, „Rime of the Ancient Mariner”, „Seventh Son of a Seventh Son”, „Hallowed Be Thy Name”, „The Talisman”, „When The Wild Wind Blows” czy „Alexander The Great”, także spokojne ballady typu „Afraid to Shoot Strangers”, czy akustyczno-orkiestrowa „Journeyman”, półakustyczna „Pridigal Son” bądź eksperymentalne kompozycje jak „Satellite 15… The Final Frontier”, w końcu utwory instrumentalne − „Transylvania”, „Ides Of March” czy „Genghis Khan”. Iron Maiden mają także na swoim koncie melodyjne kompozycje, jak „Running Free”, „Run to the Hills”, „Can I Play with Madness” czy „Wasted Years”, które dzięki swojej przystępności i lekkości osiągnęły ogromny sukces komercyjny.

  "Holy Smoke" (ang. święty dym) – 21. singel brytyjskiej heavymetalowej grupy Iron Maiden, promujący płytę No Prayer for the Dying. Jest to pierwszy singel na którym na gitarze grał Janick Gers. Singel zawiera dwa covery – "All In Your Mind" (ang. wszystko w twym umyśle) grupy Stray oraz "Kill Me Ce Soir" (ang. i fr. zabij mnie dziś wieczorem) grupy Golden Earring.Sunset Boulevard – ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood.

  Zdaniem wielu krytyków na albumie A Matter of Life and Death z 2006 r. grupa zaprezentowała odmienny styl muzyczny, będący rozwinięciem mrocznej, apokaliptycznej atmosfery znanej z kontrowersyjnego albumu The X Factor z 1995 r. Płyty te są przedmiotem licznych sporów i dywagacji zarówno wśród recenzentów, jak i fanów.

  Living Colour - grupa afroamerykańskich muzyków, powstała w 1984 r. w Nowym Jorku, grająca trudną do zaklasyfikowania mieszankę heavy metalu, rocka, free jazzu, funky, hip-hopu i innych stylów - określaną nieraz jako crossover.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Lwia część repertuaru formacji została skomponowana przez lidera – Steve'a Harrisa − oraz Adriana Smitha, Janicka Gersa, Dave'a Murraya i Bruce'a Dickinsona. Dodatkowo Blaze Bayley brał udział w tworzeniu linii melodycznych wokalu na albumach The X Factor oraz Virtual XI, nagranych z jego udziałem. Dwaj perkusiści – Nicko McBrain i Clive Burr mieli marginalny wkład w powstawanie muzyki zespołu.

  Nicko McBrain, właściwie Michael Henry McBrain (ur. 5 czerwca 1952) – muzyk rockowy, perkusista brytyjskiej grupy Iron Maiden.Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iron Maiden - debiutancki album brytyjskiego zespołu heavymetalowego Iron Maiden, który został wydany 14 kwietnia 1980 roku.
  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.
  "Wasting Love" to trzeci singel heavymetalowego zespołu Iron Maiden pochodzący z albumu Fear of the Dark. Został wydany we wrześniu 1992. Jest to jedyny jak do tej pory singel zespołu utrzymany w klimacie ballady. Jest też jednym ze słabiej znanych wydawnictw zespołu.
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.
  Emerson, Lake and Palmer (ELP) – brytyjskie, progresywne trio rockowe. ELP powstało w roku 1970 jako supergrupa. Od 1998 zespół pozostaje w stanie hibernacji.
  Aleister Crowley, właśc. Edward Alexander Crowley (ur. 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, zm. 1 grudnia 1947 w Hastings) – brytyjski okultysta, mistyk, szachista i alpinista. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowleya filozoficzno-mistycznych poglądów. Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu (Thelema).
  Europe – zespół muzyczny ze Szwecji grający muzykę glam metalową, rockową, hard rockową oraz tradycyjny heavy metal powstały w 1979 roku. Zespół stał się popularny w 1986 po wydaniu albumu The Final Countdown, z którego piosenka tytułowa oraz ballada Carrie stały się przebojami. Do samej grupy przypięto łatkę zespołu z jednym hitem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.406 sek.