• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iron Butterfly  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.In-A-Gadda-Da-Vida – drugi album studyjny amerykańskiej, psychodelicznej grupy rockowej Iron Butterfly wydany w 1968 roku. Najbardziej znanym utworem z tego albumu jest kompozycja tytułowa – prosta piosenka, która, wzbogacona w elementy jamowe, uzyskała długość 17 minut i pokryła całą stronę B oryginalnego wydania winylowego.

  Iron Butterfly – zespół rockowy założony w 1966 roku w San Diego w Kalifornii przez Doug Ingle'a i Ronalda Bushy'ego. Zespół grał w stylu acid rock, rock psychodeliczny i hard rock.

  W pierwszym składzie zespołu, który rozpadł się po nagraniu debiutanckiego albumu Heavy w marcu 1968, grali również: Darryl DeLoach, Danny Weis i Jerry Penrod. Ich miejsce zajęli Erik Brann i Lee Dorman. W czerwcu 1968 Iron Butterfly już w nowym składzie nagrał swoją najlepszą płytę In-A-Gadda-Da-Vida (sprzedana w czterech milionach egzemplarzy), na której znalazł się ich najsłynniejszy 17-minutowy tytułowy utwór -In-A-Gadda-Da-Vida (tytuł powstał przez uproszczony zapis angielskiej frazy In the Garden of Eden – "W rajskim ogrodzie"). Po tym sukcesie zespół wystąpił na Newport Pop Festival i Miami Pop Festival. W lutym 1969 zespół wydał kolejną płytę – Ball, która dotarła do 4 miejsca na amerykańskich listach najlepiej sprzedających się albumów. Zespół został zaproszony na festiwal w Denver, gdzie wystąpił obok takich gwiazd jak Joe Cocker, Creedence Clearwater Revival i Jimi Hendrix. Po koncercie w Atlantic City zespół opuścił Erik Brann, a jego miejsce zajęli Larry Reinhardt i były gitarzysta Blues Image - Mike Pinera. W maju 1970 Iron Butterfly wydaje album koncertowy Iron Butterfly Live, a w sierpniu płytę Metamorphosis, z której pochodzi piosenka Easy Rider (Let the Wind Pay the Way) związana z filmem Easy Rider.

  Live - pierwszy album koncertowy amerykańskiej, psychodelicznej grupy rockowej Iron Butterfly, wydany w 1970 roku. Jest ostatni album nagrany w składzie Brann, Bushy, Dorman i Ingle. Jest to jedyny album zepsołu na którym śpiewa tylko jeden wokalista. Był on komercyjnym sukcesem osiągając 20 pozycje na liście Billboardu.Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).

  Mimo sukcesów grupa rozpada się w maju 1971. W połowie lat 70. Bushy i Braunn próbują bez powodzenia reaktywować zespół.

  Spis treści

 • 1 Obecny skład
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Single
 • 2.2 EP
 • 2.3 Albumy
 • 2.4 Bootlegi
 • 3 Wideografia
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Rock psychodeliczny, rzadziej rock psychedeliczny (ang. Psychedelic rock) – gatunek muzyczny powstały w połowie lat 60 XX wieku, równocześnie po obu stronach Atlantyku.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.
  Creedence Clearwater Revival (CCR) – amerykańska grupa rockowa powstała w 1967. Reprezentowała i była prekursorem stylu rock and roll revival.
  Atlantic City – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w hrabstwie Atlantic, w stanie New Jersey, nad Atlantykiem.
  Acid rock - odmiana psychodelicznego rocka. Charakteryzuje się ostrym brzmieniem, zdominowanym przez elektryczne gitary, a strukturalnie opartym na bluesie. Charakterystycznym elementem dla stylu są długie improwizacje solowe, a także często przesterowane partie instrumentów klawiszowych i riffy zapowiadające nadejście hard rocka. Do najwybitniejszych przedstawicieli należą Jimi Hendrix, Cream, Iron Butterfly, The Doors, Jefferson Airplane, Janis Joplin oraz zespół Deep Purple w początkowej fazie rozwoju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.