• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Irlandia w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.Charles (Charlie) McGettigan (ur. 7 grudnia 1950 w Ballyshannon w hrabstwie Donegal) – irlandzki piosenkarz. Obecnie przebywa w Drumshanbo w hrabstwie Leitrim.

  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965. Od tamtej pory przygotowaniami do udziału w konkursie zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Irlandia siedmiokrotnie wygrała finał konkursu: w 1970 (Dana z utworem „All Kinds of Everything”), 1980 i 1987 (dwukrotnie Johnny Logan, kolejno z piosenkami „What’s Another Year?” i „Hold Me Now”), 1992 (Linda Martin z „Why Me?”) , 1993 (Niamh Kavanagh z „In Your Eyes”), 1994 (Paul Harrington i Charlie McGettigan z „Rock ’n’ Roll Kids”) oraz 1996 (Eimear Quinn z „The Voice”).

  47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. 25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.

  Irlandia nie uczestniczyła w konkursie w 1983 z powodu niewystarczających funduszy krajowego nadawcy. Telewizja wróciła do stawki konkursowej po rocznej przerwie. Następnie nie została dopuszczona do udziału w konkursie w 2002 z powodu słabego wyniku rok wcześniej. W 2003 wróciła do stawki konkursowe i od tamtej pory rokrocznie wysyła reprezentanta na kolejne konkursy.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.15. Konkurs Piosenki Eurowizji 1970 odbył się 21 marca 1970 roku, w Amsterdamie (Holandia). W konkursie brało udział tylko 12 państw. Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja zbojkotowały konkurs przez nierozstrzygnięty remis w 1969 roku.

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Butch Moore podczas występu w finale 10. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1965
  Red Hurley w trakcie występu podczas 21. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1976
  Dervish w trakcie prezentacji utworu „They Can’t Stop the Spring” podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007
  Dustin the Turkey podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008
  Duet Jedward w trakcie śpiewania „Lipstick” podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011
  Ryan Dolan podczas prób do występu w finale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013
  Kasey Smith podczas prób do występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014

  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1965. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska irlandzkich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach:

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Legenda:

       1. miejsce

       2. miejsce

       3. miejsce

       Ostatnie miejsce

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Paul Harrington (ur. 8 maja 1960 w Dublinie) – irlandzki muzyk i piosenkarz, zwycięzca 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku w duecie z Charliem McGettiganem.
  Johnny Logan, właśc. Seán Patrick Michael Sherrard (ur. 13 maja 1954 we Frankston, w pobliżu Melbourne, Australia) – irlandzki wokalista i kompozytor, trzykrotny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji – podczas finału w 1980 i 1987 roku jako wykonawca, a w 1992 jako autor zwycięskiej propozycji.
  All Kinds of Everything – singiel irlandzkiej piosenkarki Dany, wydany w marcu 1970 i umieszczony na jej debiutanckim albumie studyjnym o tym samym tytule. Piosenkę napisali Derry Lindsay i Jackie Smith.
  41. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 18 maja 1996 w Oslo Spektrum w Oslo przez norweskiego nadawcę publicznego Norsk Rikskringkasting (NRK), dzięki zwycięstwu reprezentantów Norwegii, zespołu Secret Garden podczas konkursu w 1995 roku.
  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Linda Martin (ur. 17 kwietnia 1947 w Omagh) – irlandzka piosenkarka i prezenter telewizyjny. Znana w Europie dzięki zwycięstwu w Konkursie Piosenki Eurowizji 1992 w barwach Irlandii z piosenką "Why Me?". Była również członkinią zespołu Chips.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.