• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Irina Priwałowa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Irina Priwałowa, ros. Ирина Привалова (ur. 22 listopada 1968 w Małachowie) – rosyjska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach sprinterskich.

  Początkowo startowała w biegach płaskich, zdobywając m.in. brązowy medal olimpijski na igrzyskach w 1992 w biegu na 100 metrów oraz srebrny w sztafecie 4 × 100 metrów. Później z powodzeniem przerzuciła się na płotki, jednocześnie wydłużając dystans. Tym razem zdobyła już tytuł mistrzyni olimpijskiej na igrzyskach olimpijskich w Sydney w biegu na 400 metrów przez płotki. Na tych samych igrzyskach zdobyła jeszcze brązowy medal biegnąc w rosyjskiej sztafecie 4 × 400 metrów. Jest aktualną rekordzistką świata (w hali) w biegu na 50 metrów oraz na 60 metrów. W 1994 została wybrana Europejską Lekkoatletką Roku.

  Sztafeta 4 × 400 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 100 metrów).Tampere szw. Tammerfors, (ros. Тампере) – miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, aglomeracja – 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia, Pirkkala, Kangasala i Aito. W mieście znajduje się część koncernu Metso Automation (przemysł papierniczy, mineralny i automatyka przemysłowa). Uniwersytet założony w 1925 r., uniwersytet techniczny w 1972 r. W mieście działał także polski konsulat honorowy (obecnie nieaktywny).

  Osiągnięcia sportowe[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Najlepszy wynik w sezonie[]

  (Stadion)

  Bieg na 50 metrów – konkurencja lekkoatletyczna i zarazem najkrótszy dystans sprinterski. Jest on rozgrywany bardzo rzadko, głównie na halowych mitingach. Do 1981 był rozgrywany na Halowych Mistrzostwach Europy. W 1982 jego miejsce zajął dystans 60 metrów.Bieg na 400 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, bieg płotkarski rozgrywane na otwartym stadionie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zawodnicy muszą pokonać 10 płotków rozmieszczonych równomiernie na dystansie równym jednemu okrążeniu stadionu. Mężczyźni pokonują płotki o wysokości 91,40 cm, a kobiety – o wysokości 76,20 cm. Płotki są niższe o kilkanaście centymetrów od tych ustawianych w biegach na 100 metrów kobiet i 110 metrów przez płotki mężczyzn.

  100 m[]

  200 m[]

  Rekordy życiowe[]

 • 50 metrów (hala) (5,96 9 lutego 1995 Madryt) - Rekord Świata
 • 60 metrów (hala) (6,92 11 lutego 1993 Madryt & 9 lutego 1995 Madryt) - Rekord Świata
 • 100 metrów (hala) (11,31 9 lutego 1999 Tampere)
 • 200 metrów (hala) (22,10 19 lutego 1995 Liévin) - drugi wynik w historii światowej lekkoatletyki
 • 300 metrów (hala) (35,45 17 stycznia 1993 Moskwa) Rekord Świata
 • 60 metrów przez płotki (hala) (8.16 27 stycznia 2000 Moskwa)
 • w dal (hala) (6,48 23 lutego 1984 Berlin)
 • trójskok (hala) (13,72 26 lutego 1989 Moskwa)
 • 100 metrów (10,77 6 lipca 1994) - 10. wynik w historii światowej lekkoatletyki
 • 200 metrów (21,87 25 lipca 1995 Monako) - Rekord Rosji
 • 400 metrów (49,89 30 lipca 1993 Moskwa )
 • 800 metrów (2:09,40 30 lipca 1993 Moskwa)
 • 100 metrów przez płotki (13,56 2 marca Melbourne)
 • 400 metrów przez płotki (53,02 27 września Sydney)
 • skok wzwyż (1.72 1 stycznia 1982)
 • skok w dal (6.45 23 czerwca 1984 Tallinn)
 • Życie prywatne[]

  Priwałowa była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był dziennikarz Jewgienij Siergiejew z którym ma syna Alexa. Po rozwodzie powtórnie wyszła za mąż, za Władimira Paraszczuka, który był jej osobistym trenerem. Para jest razem do dziś i ma dwie córki.

  Sztafeta 4 × 100 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 400 metrów).Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) w interwale dwuletnim począwszy od 1985 roku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Irina Priwałowa w bazie IAAF (ang.).
 • Olympics at Sports-Reference.com > Athletes > Irina Privalova (ang.)
 • Biografia Iriny Priwałowej (ros.)
 • Profil zawodniczki w bazie tilastopaja (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) począwszy od 1983 roku. Początkowo impreza odbywała się w interwale czteroletnim jednak od czempionatu w Tokio w 1991 zawody rozgrywane są co dwa lata w latach nieparzystych (na rok po i przed igrzyskami olimpijskimi). Pod względem liczby uczestniczących w nich sportowców oraz liczby widzów śledzących zawody stanowią trzecią największą imprezę sportową na świecie po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej.
  Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie (w hali biega się 60 metrów), klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata". Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.
  Skok wzwyż – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na odbiciu się (po wykonaniu rozbiegu) i przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczką zawieszoną na pionowych stojakach. Zawodnicy mają trzy próby na pokonanie danej wysokości. Po strąceniu poprzeczki istnieje możliwość przeniesienia pozostałych prób na następną wysokość. Trzy kolejne nieudane próby eliminują z konkursu.
  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.
  European Athlete of the Year Trophy (pl. Nagroda – Europejski Lekkoatleta Roku) – coroczna nagroda przyznawana przez European Athletics najlepszemu lekkoatlecie i lekkoatletce Europy. Pierwszy raz plebiscyt zorganizowano w 1993. Od 2007 wprowadzono dodatkową kategorię, w której nagradzana jest wschodząca gwiazda europejskiej lekkoatletyki (European Athletics Rising Star). Dotychczas głosowania nie wygrał żaden Polak (w 2003 r. niewiele do zwycięstwa zabrakło Robertowi Korzeniowskiemu - polski chodziarz zajął 2. miejsce).
  Halowe rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze wyniki w historii halowych startów lekkoatletów na całym świecie. Obecnie żaden polski sportowiec nie jest posiadaczem halowego rekordu świata.
  Biegi płotkarskie – rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w którym zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.