• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ireneusz Grin

  Przeczytaj także...
  Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Ryszard Krynicki (ur. 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin) – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.

  Irek Grin, właśc. Ireneusz Grin (ur. 1969 w Żarach) – polski pisarz, fotograf, wydawca, menedżer kultury.

  Autor m.in. cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich: Szerokiej drogi, Anat i Szkarłatny habit.

  Jeden z założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Pomysłodawca, współtwórca i w latach 2004-2007 juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej przyznawanej co roku w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, którego Grin jest pomysłodawcą i dyrektorem.

  Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzą m.in. Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki i inni. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Dyrektor programowy Festiwalu Czesława Miłosza we Wrocławiu (11-15 maja 2011), który odbył się w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza.

  Twórca i pomysłodawca Festiwalu im. Brunona Schulza we Wrocławiu (14-18 listopada 2012, druga edycja pod nazwą Bruno Schulz Festiwal odbyła się w dniach 20-24 listopada 2013).

  Pomysłodawca projektu Miłość we Wrocławiu, którego efektem był tom opowiadań pod tym samym tytułem (Wydawnictwo EMG, Kraków 2011). Producent obchodów Jubileuszu 70. Urodzin Ryszarda Krynickiego (26-28 czerwca 2013 w Krakowie).

  Marcin Świetlicki (ur. 24 grudnia 1961 w Lublinie) – polski poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą i Cezarym Ostrowskim.Wydawnictwo EMG – krakowska oficyna literacka założona przez Ewę Mańkowską-Grin dla inicjatywy, jaką jest Polska Kolekcja Kryminalna. Polska Kolekcja Kryminalna to seria rodzimych powieści kryminalnych zapoczątkowana przez antologię Trupy Polskie. Redaktorem naczelnym wydawnictwa jest Ireneusz Grin.

  Redaktor prowadzący serię Polska Kolekcja Kryminalna oraz serię poetycką w Wydawnictwie EMG. Wydawca m.in Gai Grzegorzewskiej, Marcina Świetlickiego, Marcina Barana, Edwarda Pasewicza.

  Od maja 2013 r. pełni funkcję kuratora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialnego za priorytet literatura i czytelnictwo. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO - Wrocław 2016-2017.

  Mieszka w Krakowie.

  Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.Światowa Stolica Książki – tytuł przyznawany co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

  Przypisy

  1. Strona internetowa Festiwalu. [dostęp 2013-05-14].
  2. Strona internetowa Festiwalu. [dostęp 2013-05-14].
  3. Strona wydarzenia. [dostęp 2013-05-14].
  4. Strona internetowa Wrocławia. [dostęp 2013-09-27].
  5. Gazeta Wrocławska. [dostęp 2014-09-04].

  Bibliografia[]

 • 2002 – Szerokiej drogi, Anat
 • 2002 – Pamiętnik diabła
 • 2003 – Ze złości
 • 2004 – Ich Miasto, (współaut. z Anis D. Pordes)
 • 2004 – Szkarłatny habit
 • 2005 – opowiadanie Bezpański pies w zbiorze Trupy Polskie
 • 2005 – opowiadanie Wieczerza wigilijna w zbiorze Opowieści wigilijne
 • 2007 - Pan Szatan
 • 2009 - Orchidea (współaut. z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim) (Wydawnictwo EMG)

 • Marcin Baran (ur. 16 listopada 1963 w Krakowie) - poeta, eseista, dziennikarz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.Europejska Stolica Kultury – europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.