• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ireneusz Grin

  Przeczytaj także...
  Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Edwin Bendyk (ur. 1965) – polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne.
  Edwin Bendyk i Ireneusz Grin podczas Festiwalu Góry Literatury

  Irek Grin, właśc. Ireneusz Grin (ur. 1969 w Żarach) – polski pisarz, fotograf, wydawca, menedżer kultury.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Autor m.in. cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich: Szerokiej drogi, Anat i Szkarłatny habit. Jeden z założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Pomysłodawca, współtwórca i w latach 2004–2007 juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej, przyznawanej co roku w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, którego Grin jest pomysłodawcą i dyrektorem.

  Ryszard Krynicki (ur. 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin) – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzą m.in. Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki i inni. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników.

  Dyrektor programowy Festiwalu Czesława Miłosza we Wrocławiu (11–15 maja 2011), który odbył się w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza.

  Twórca i pomysłodawca Festiwalu im. Brunona Schulza we Wrocławiu (14–18 listopada 2012, druga edycja pod nazwą Bruno Schulz Festiwal odbyła się w dniach 20–24 listopada 2013).

  Pomysłodawca projektu Miłość we Wrocławiu, którego efektem był tom opowiadań pod tym samym tytułem (Wydawnictwo EMG, Kraków 2011). Producent obchodów Jubileuszu 70. urodzin Ryszarda Krynickiego (26–28 czerwca 2013 w Krakowie).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Redaktor prowadzący serię Polska Kolekcja Kryminalna oraz serię poetycką w Wydawnictwie EMG. Wydawca m.in. Gai Grzegorzewskiej, Marcina Świetlickiego, Marcina Barana, Edwarda Pasewicza.

  Od maja 2013 r. pełnił funkcję kuratora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialnego za priorytet literatura i czytelnictwo. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017.

  Od 2017 roku juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Od kwietnia 2018 dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

  Marcin Świetlicki (ur. 24 grudnia 1961 w Lublinie) – polski poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą i Cezarym Ostrowskim.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.

  Mieszka w Krakowie.

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • 2002 – Szerokiej drogi, Anat
 • 2002 – Pamiętnik diabła
 • 2003 – Ze złości
 • 2004 – Ich Miasto (współaut. z Anis D. Pordes)
 • 2004 – Szkarłatny habit
 • 2005 – opowiadanie Bezpański pies w zbiorze Trupy Polskie
 • 2005 – opowiadanie Wieczerza wigilijna w zbiorze Opowieści wigilijne
 • 2007 – Pan Szatan
 • 2009 – Orchidea (współaut. z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim) (Wydawnictwo EMG)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona internetowa Festiwalu. [dostęp 2013-05-14].
  2. Strona internetowa Festiwalu. [dostęp 2013-05-14].
  3. Strona wydarzenia. [dostęp 2013-05-14].
  4. Strona internetowa Wrocławia. [dostęp 2013-09-27].
  5. Gazeta Wrocławska. [dostęp 2014-09-04].
  6. Jury. Angelus. [dostęp 2017-03-10].
  7. Pixelirium.pl, Kontakt, Wrocławski Dom Literatury [dostęp 2020-06-15] (pol.).
  8. Wyborcza.pl, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2020-06-15].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawnictwo EMG – krakowska oficyna literacka założona przez Ewę Mańkowską-Grin dla inicjatywy, jaką jest Polska Kolekcja Kryminalna. Polska Kolekcja Kryminalna to seria rodzimych powieści kryminalnych zapoczątkowana przez antologię Trupy Polskie. Redaktorem naczelnym wydawnictwa jest Ireneusz Grin.
  Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Światowa Stolica Książki – tytuł przyznawany co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
  Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” – nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski.
  Marcin Baran (ur. 16 listopada 1963 w Krakowie) - poeta, eseista, dziennikarz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.