Irena z Rzymu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święte Irena i Lucyna opatrują świętego Sebastiana

Irena z Rzymu (zm. 22 stycznia 288 lub 304 w Rzymie) – męczennica z pierwszych wieków Chrześcijaństwa, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, według jednej z legend wraz ze świętą Lucyną leczyła świętego Sebastiana, a po jego męczeńskiej śmierci zorganizowała jego pochówek.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Święty Sebastian, Sabastián (zm. ok. 288 w Rzymie) – męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego

Żywot[ | edytuj kod]

Święty Sebastian w domu Ireny

Irena miała być żoną świętego Kastulusa - szambelana na dworze cesarza Dioklecjana. Należeli oni do ukrywającej się w Rzymie grupy chrześcijan. Jej mąż jednak, wkrótce po ślubie, został pojmany i torturowany, a w końcu żywcem pogrzebany za wiarę w Chrystusa. Pomimo męczeńskiej śmierci męża Irena nie przestała uczestniczyć w obrzędach chrześcijańskich. Była świadkiem pojmania i męczeństwa świętego Sebastiana. Według legendy Irena zaopiekowała się Sebastianem, który przeszyty strzałami wyglądał na martwego i dawał minimalne oznaki życia. Wraz z inną chrześcijanką, Lucyną, opatrzyły jego rany i pomogły mu wrócić do zdrowia. Przez pewien czas ukrywały uleczonego Sebastiana, jednak ten stanął przed cesarzem, został zamęczony i wrzucony do kloaki. Po tych wydarzeniach Irena miała ponieść śmierć męczeńską 22 stycznia 288 lub 304 roku, a jej wspomnienie obchodzone jest w dies natalis.

Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Święci Kastulus i Irena, www.faith.nd.edu [dostęp 2021-01-10] (ang.).
  2. 26 marca - Wspomnienie świętego Jana Pustelnika, a także świętego Kastulusa, pl.m.wikisource.org [dostęp 2021-01-10] (pol.).
  3. Czytelnia - 20 stycznia - Święty Sebastian, męczennik, www.brewiarz.pl [dostęp 2021-01-10] (pol.).
  4. Święta Irena, www.catolicnewsagency.com [dostęp 2021-01-10] (ang.).
Cerkiew prawosławna, Kościół prawosławny – trzecia co do wielkości chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, zrzeszająca blisko 300 milionów chrześcijan, głosząca zasady wiary i życia określane mianem prawosławia. Według doktryny prawosławnej, najważniejszym i ostatecznym celem chrześcijaństwa jest osiągnięcie przez wierzących współudziału w naturze boskiej. Proces ten zwany jest przebóstwieniem.Szambelan (fr. chambellan) – początkowo wysoko usytuowany urzędnik na dworze francuskim, następnie pozycja ta przyjęła się również na wielu innych dworach europejskich. Tytuł szambelana był nadawany także m.in. w monarchii austro-węgierskiej jako jeden z tytułów arystokratycznych, w celu zjednania arystokracji monarchii.
Warto wiedzieć że... beta

Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, Diocles, Docles (ur. ok. 244 w Solinie (łac. Salona), zm. 3 grudnia 313 lub 316 w Spalatum) – cesarz rzymski od 20 listopada 284 roku do 1 maja 305 roku.

Reklama