Irena z Rzymu
Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Kloaka (budownictwo) (łac. – ściek, kanał). Pierwsze kanały wybudowano w starożytności w Rzymie. Najbardziej znany i największy to Cloaca Maxima – kanał odwadniający teren pomiędzy Kapitolem a Palatynem i odprowadzający ścieki do Tybru. Zbudowany przez Tarkwiniusza Pysznego w VI wieku p.n.e. i rozbudowany przez Sullę w I wieku p.n.e.
Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
Irena z Rzymu (zm. 22 stycznia 288 lub 304 w Rzymie) – męczennica z pierwszych wieków Chrześcijaństwa, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, według jednej z legend wraz ze świętą Lucyną leczyła świętego Sebastiana, a po jego męczeńskiej śmierci zorganizowała jego pochówek.
Żywot[ | edytuj kod]
Irena miała być żoną świętego Kastulusa - szambelana na dworze cesarza Dioklecjana. Należeli oni do ukrywającej się w Rzymie grupy chrześcijan. Jej mąż jednak, wkrótce po ślubie, został pojmany i torturowany, a w końcu żywcem pogrzebany za wiarę w Chrystusa. Pomimo męczeńskiej śmierci męża Irena nie przestała uczestniczyć w obrzędach chrześcijańskich. Była świadkiem pojmania i męczeństwa świętego Sebastiana. Według legendy Irena zaopiekowała się Sebastianem, który przeszyty strzałami wyglądał na martwego i dawał minimalne oznaki życia. Wraz z inną chrześcijanką, Lucyną, opatrzyły jego rany i pomogły mu wrócić do zdrowia. Przez pewien czas ukrywały uleczonego Sebastiana, jednak ten stanął przed cesarzem, został zamęczony i wrzucony do kloaki. Po tych wydarzeniach Irena miała ponieść śmierć męczeńską 22 stycznia 288 lub 304 roku, a jej wspomnienie obchodzone jest w dies natalis.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Święci Kastulus i Irena, www.faith.nd.edu [dostęp 2021-01-10] (ang.).
- 26 marca - Wspomnienie świętego Jana Pustelnika, a także świętego Kastulusa, pl.m.wikisource.org [dostęp 2021-01-10] (pol.).
- Czytelnia - 20 stycznia - Święty Sebastian, męczennik, www.brewiarz.pl [dostęp 2021-01-10] (pol.).
- Święta Irena, www.catolicnewsagency.com [dostęp 2021-01-10] (ang.).