Irena do domu! − polski film komediowy z 1955 roku.
Film schyłkowego socrealizmu, propagujący podejmowanie przez kobiety pracy zawodowej.
Lidia Wysocka − Irena Majewska
Adolf Dymsza − Zygmunt Majewski
Michał Kiliński − Janek, synek Majewskich
Helena Buczyńska − Nowakowa
Ludwik Sempoliński − Kotowski
Hanka Bielicka − Kwiatkowska
Kazimierz Brusikiewicz − Miecio, kierownik przedsiębiorstwa taksówkarskiego
Zofia Perczyńska − Krystyna
Włodzimierz Skoczylas − Władek
Irena Brodzińska
Urszula Hałacińska
Bronisław Darski − inżynier Banasik
Michał Gazda − sąsiad
Stanisław Jaworski − ekspedient
Maria Koterbska − piosenkarka
Barbara Jakubowska
Irena Skwierczyńska − sąsiadka
Stefan Witas − kierownik
Stanisław Woliński − Olech
Henryk Hunko − mężczyzna na pikniku
Stanisław Igar − fryzjer
Ignacy Machowski − fryzjer Zygmunt
Tadeusz Schmidt − sąsiad Krysi
Józef Pieracki
Škoda 1200, kierowcą takiego samochodu w wersji furgon zostaje Irena Majewska
Zygmunt Majewski jest majstrem w warszawskiej fabryce. Jego żona prowadzi dom, gotuje i wychowuje ich synka. Chciałaby pracować zawodowo, by mieć własne pieniądze i pójść „między ludzi”. Jej mąż uważa jednak, że miejsce kobiety jest w domu, gdzie ma pichcić, prać, czyli dbać o męża i dziecko. Irena przypadkowo trafia na kurs dla kierowców, a następnie podejmuje pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Transportowym. W historię majstra i jego żony są wplecione perypetie dwóch młodych par, również związanych z tą samą fabryką. Ostatecznie majster Majewski akceptuje zajęcie żony i wszystkie historie kończą się szczęśliwie.
Stefan Rachoń (ur. 4 stycznia 1906 w Ostrowie Lubelskim, zm. 3 sierpnia 2001 w Olsztynie) – polski dyrygent i skrzypek.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Pozostali twórcy[ | edytuj kod]
Muzykę nagrała Orkiestra Polskiego Radia pod dyrygenturą Stefana Rachonia.
Słowa piosenki „Karuzela” wykonywanej przez Marię Koterbską napisał Ludwik Starski.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Irena do domu! w bazie filmpolski.pl
Irena do domu! w bazie IMDb (ang.)
Zdjęcia z filmu Irena do domu! w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”

Adolf Dymsza, właściwie Adolf Bagiński, w filmie znany jako Dodek (ur. 7 kwietnia 1900 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii) – polski aktor kabaretowy i filmowy.Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.
Warto wiedzieć że... beta
Ludwik Starski, właściwie Ludwik Kałuszyner (ur. 1 marca 1903 w Łodzi, zm. 29 lutego 1984 w Warszawie) – polski scenarzysta, autor tekstów piosenek, pisarz.
Kazimierz Brusikiewicz (ur. 16 lutego 1926 w Wilnie, zm. 4 stycznia 1989 w Warszawie) – polski aktor, działacz Związku Artystów Scen Polskich.
Stefan Jan Witas (ur. 21 czerwca 1908 w Warszawie, zm. 18 sierpnia 2006 tamże) – polski aktor operetkowy i piosenkarz.
Škoda 1200 (typ 955) - samochód osobowy produkowany w zakładach Škody w miejscowościach Mladá Boleslav, Vrchlabí i Kvasiny w latach 1952 - 1956.
Helena Buczyńska (ur. 2 grudnia 1894 w Szczygrach, Rosja, zm. 21 grudnia 1957 na statku wracając z podróży zagranicznej) – aktorka teatralna, kabaretowa, radiowa i filmowa a także reżyser, tancerka, choreograf, autorka sztuk teatralnych.
Włodzimierz Skoczylas (ur. 7 maja 1923 w Jabłonowie, zm. 29 września 1993 w Łodzi), polski aktor. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975 r.). Najbardziej znany z roli Sanderusa w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Aktor wielu polskich teatrów, ostatecznie i długoletnio w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Lidia Wysocka (ur. 24 czerwca 1916 w Rogaczewie, zm. 2 stycznia 2006 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, a także reżyser teatralny. Założycielka, reżyser, kierownik artystyczny i artystka Kabaretu Wagabunda (1956–1968).