• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Irak Suwajdan

  Przeczytaj także...
  Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Jad Natan (hebr.: יד נתן) – moszaw położony w samorządzie regionu Lakisz, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
  Gaza (arab. ‏غزة‎, Ghazza, hebr. ‏עַזָּה‎, Azza) – miasto w Autonomii Palestyńskiej, będące stolicą Strefy Gazy.

  Irak Suwajdan (arab. عراق سويدان) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej (al-Nakba), po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 9 listopada 1948.

  Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Irak Suwajdan leżała na pograniczu wzgórz Szefeli z nadmorską równiną, na północny wschód od miasta Gaza. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 7 529 ha. We wsi mieszkało wówczas 660 osób.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Brytyjski Mandat Palestyny (arab. الانتداب البريطاني على فلسطين; hebr. המנדט הבריטי על פלשתינה א”י; ang. The British Mandate for Palestine), czasami nazywany Mandatem Palestyny – terytorium mandatowe istniejące w latach 1922-1948, utworzone z części terytoriów byłego Imperium osmańskiego na Bliskim Wschodzie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Izraelscy żołnierze przy Irak Suwajdan, listopad 1948
  Bombardowanie fortu Irak Suwajdan, 9 listopada 1948

  W 1596 Irak Suwajdan była średniej wielkości wsią.

  W okresie panowania Brytyjczyków Irak Suwajdan rozwijała się jako niewielka wieś. Istniał tutaj fort brytyjskiej policji mandatowej. W 1947 otworzono tutaj szkołę podstawową dla chłopców, w której uczyło się 104 uczniów.

  Podczas wojny o niepodległość w dniu 15 maja 1948 brytyjskie władze mandatowe przekazały lokalny fort policji (fort Tegart) pod kontrolę miejscowej ludności arabskiej. Izraelczycy przeprowadzili osiem nieudanych szturmów na ten fort, który kontrolował strategiczne drogi w północno-zachodniej części pustyni Negew. Fort był ostrzeliwany przez artylerię i bombardowany z powietrza. Upadł dopiero 9 listopada. W trakcie walk wieś została doszczętnie zniszczona. Mieszkańcy uciekli, a pozostałych wypędzono.

  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.Walid Chalidi (arab. ‏وليد خالدي‎; ur. 1925 w Jerozolimie) – palestyński historyk, profesor, specjalizujący się w tematyce eksodusu Palestyńczyków w 1948 roku, wojna domowej w Mandacie Palestyny (1947–1948) oraz I wojny izraelsko arabskiej. Pracował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie i Uniwersytecie Harvarda.

  Miejsce obecnie[ | edytuj kod]

  Na gruntach należących do Irak Suwajdan powstał w 1953 moszaw Jad Natan, w 1955 Ozem, a w 1956 kibuc Sede Jo’aw.

  Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Irak Suwajdan: „Widoczne są kaktusy i pozostałości basenu. Wyraźnie rozpoznawalne są dwie stare ulice, jedna przechodząca przez wieś, a druga przez pole. Brytyjski fort jest użytkowany i obecnie nazywa się Metzodat Jo’aw”.

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Sede Jo’aw (hebr. שדה יואב) - kibuc położony w samorządzie regionu Jo’aw, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Welcome To 'Iraq Suwaydan (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-04-24].
  2. Claude Reignier, H.H. Kitchener: The Survey of Western Palestine: memoirs of the topography, orography, hydrography, and archaeology. London: Committee of the Palestine Exploration Fund., 1881, s. 259. [dostęp 2011-04-24]. (ang.)
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.698 sek.