Irak Suwajdan
Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Jad Natan (hebr.: יד נתן) – moszaw położony w samorządzie regionu Lakisz, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
Gaza (arab. غزة, Ghazza, hebr. עַזָּה, Azza) – miasto w Autonomii Palestyńskiej, będące stolicą Strefy Gazy.
Irak Suwajdan (arab. عراق سويدان) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej (al-Nakba), po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 9 listopada 1948.
Położenie[ | edytuj kod]
Irak Suwajdan leżała na pograniczu wzgórz Szefeli z nadmorską równiną, na północny wschód od miasta Gaza. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 7 529 ha. We wsi mieszkało wówczas 660 osób.
Historia[ | edytuj kod]
W 1596 Irak Suwajdan była średniej wielkości wsią.
W okresie panowania Brytyjczyków Irak Suwajdan rozwijała się jako niewielka wieś. Istniał tutaj fort brytyjskiej policji mandatowej. W 1947 otworzono tutaj szkołę podstawową dla chłopców, w której uczyło się 104 uczniów.

Podczas wojny o niepodległość w dniu 15 maja 1948 brytyjskie władze mandatowe przekazały lokalny fort policji (fort Tegart) pod kontrolę miejscowej ludności arabskiej. Izraelczycy przeprowadzili osiem nieudanych szturmów na ten fort, który kontrolował strategiczne drogi w północno-zachodniej części pustyni Negew. Fort był ostrzeliwany przez artylerię i bombardowany z powietrza. Upadł dopiero 9 listopada. W trakcie walk wieś została doszczętnie zniszczona. Mieszkańcy uciekli, a pozostałych wypędzono.
Miejsce obecnie[ | edytuj kod]
Na gruntach należących do Irak Suwajdan powstał w 1953 moszaw Jad Natan, w 1955 Ozem, a w 1956 kibuc Sede Jo’aw.
Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Irak Suwajdan: „Widoczne są kaktusy i pozostałości basenu. Wyraźnie rozpoznawalne są dwie stare ulice, jedna przechodząca przez wieś, a druga przez pole. Brytyjski fort jest użytkowany i obecnie nazywa się Metzodat Jo’aw”.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Welcome To 'Iraq Suwaydan (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-04-24].
- Claude Reignier, H.H. Kitchener: The Survey of Western Palestine: memoirs of the topography, orography, hydrography, and archaeology. London: Committee of the Palestine Exploration Fund., 1881, s. 259. [dostęp 2011-04-24]. (ang.)