• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ion Monea

  Przeczytaj także...
  Walerij Władimirowicz Popienczenko ros. Валерий Владимирович Попенченко (ur. 26 sierpnia 1937 w Kuncewie, zm. 15 lutego 1975 w Moskwie) – radziecki bokser, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz Europy.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Jewgienij Iwanowicz Fieofanow ros. Евгений Иванович Феофанов (ur. 22 kwietnia 1937 w Moskwie) – radziecki bokser, medalista olimpijski i wicemistrz Europy.

  Ion Monea (ur. 30 listopada 1940 w Tohanu Vechi, zm. 1 marca 2011 w Bukareszcie) – rumuński bokser, dwukrotny medalista olimpijski.

  Na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie zdobył brązowy medal w wadze średniej, przegrywając w półfinale z Edwardem Crookiem ze Stanów Zjednoczonych. Podczas mistrzostw Europy w 1961 w Belgradzie przegrał w ćwierćfinale wagi średniej z Jewgienijem Fieofanowem z ZSRR. Na mistrzostwach Europy w 1963 w Moskwie zdobył srebrny medal w wadze średniej, przegrywając w finale z Walerijem Popienczenko z ZSRR. Zwyciężył w tej wadze w spartakiadzie gwardyjskiej w Bukareszcie w 1964

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Stanisław Dragan (ur. 21 listopada 1941 w Sadkowej Górze w powiecie mieleckim, zm. 21 kwietnia 2007 w Kasince Małej, powiat limanowski), polski bokser wagi półciężkiej, medalista olimpijski.

  Na igrzyskach olimpijskich w 1964 w Tokio odpadł w ćwierćfinale wagi średniej (pokonał go Niemiec Emil Schulz). Zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej na mistrzostwach Europy w 1967 w Rzymie (przegrał w półfinale z Danasem Pozniakasem z ZSRR).

  Został wicemistrzem olimpijskim w wadze półciężkiej na igrzyskach olimpijskich w 1968 w Meksyku. W półfinale pokonał Stanisława Dragana, ale złamał wówczas nos i nie stanął do finałowej walki z Danem Pozniakasem. Na mistrzostwach Europy w 1969 w Bukareszcie zdobył srebrny medal w wadze półciężkiej, po raz kolejny przegrywając z Pozniakasem.

  XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.XV Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 26-2 czerwca 1963 w Moskwie. Startowało 133 uczestników z 18 państw, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.

  Jedenaście razy był mistrzem Rumunii w boksie: w latach 1960-1964 w wadze średniej i w latach 1965-1970 w wadze półciężkiej. W 1963 dwa razy walczył w meczach reprezentacji Rumunii z Polską, przegrywając w wadze średniej ze Zbigniewem Pietrzykowskim i Tadeuszem Walaskiem

  W 1971 zakończył karierę zawodniczą i zaczął pracę jako trener bokserski. Zmarł 1 marca 2011 na zator płuc.

  Edward "Eddie" Crook, Jr. (ur. 19 kwietnia 1929 w Detroit, zm. 25 lipca 2005 w Montgomery w stanie Alabama) – amerykański bokser kategorii średniej, mistrz olimpijski z 1960.Zatorowość płucna (łac. embolia arteriae pulmonalis, ang. pulmonary embolism) – choroba wywołana przez zator lub zatory zamykające światła naczyń w krążeniu mniejszym.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Piotr Osmólski: Leksykon boksu. Warszawa: Sport i Turystyka, 1989. ISBN 9788321726809. (pol.)
 • Jan Skotnicki: Mistrzowskie pasy. Kask, 2000.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wyniki olimpijskie Monei na stronie sports-reference.com (ang.). [dostęp 6 sierpnia 2011].
 • Spartakiada Gwardyjska – zawody sportowe organizowane rokrocznie począwszy od 1959 roku. W imprezie udział brali sportowcy z resortu spraw wewnętrznych krajów socjalistycznych. Polskę w Spartakiadach Gwardyjskich reprezentowali zawodnicy klubów milicyjnych. Obecnie impreza nie jest organizowana.Zbigniew Pietrzykowski (ur. 4 października 1934 w Bestwince) – polski bokser, czterokrotny mistrz Europy, trzykrotny medalista olimpijski, trener, poseł na Sejm II kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  XIV Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 3-10 czerwca 1961 w Belgradzie. Startowało 146 uczestników z 21 państw, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  XVIII Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 30 maja - 8 czerwca 1969 w Bukareszcie. Po raz pierwszy rozegrano je w jedenastu kategoriach wagowych (doszła waga papierowa do 48 kg). Startowało 180 uczestników z 25 państw, w tym jedenastu reprezentantów Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.