• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iołgo

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Ałtaj (ros.: Алтай; kaz.: Алтай таулары, Ałtaj taułary; mong.: Алтайн нуруу, Altajn nuruu; chiń. upr.: 阿尔泰山脉; pinyin: Ā’ěrtài Shānmài) – system górski w Azji Środkowej, na terytorium Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. Rozciąga się na długości ponad 2000 km od równin pustyni Gobi ku północnemu zachodowi, rozszerzając się w części zachodniej. Ałtaj dzieli się na trzy części:
  Bija (ros. Бия) - rzeka w azjatyckiej części Rosji. Przepływa przez Kraj Ałtajski i Republikę Ałtaju. Źródła w Jeziorze Teleckim. Długość - 301 km, powierzchnia dorzecza - 37 000. Po połączeniu z rzeką Katuń tworzą rzekę Ob.

  Iołgo (ros.: Иолго) – pasmo górskie w azjatyckiej części Rosji, w północnej części Ałtaju, stanowiące dział wodny pomiędzy zlewniami Katuniu i Biji. Rozciąga się na długości ok. 90 km. Najwyższy szczyt, Albagan, osiąga 2615 m n.p.m. Pasmo zbudowane z wapieni, piaskowców, dolnopaleozoicznych łupków i skał tufogenicznych poprzecinanych granitami. Dominuje rzeźba średniogórska. Wschodnie zbocza porośnięte są tajgą świerkowo-jodłowo-sosnową, natomiast zachodnie lasami brzozowo-sosnowo-modrzewiowymi. Powyżej 1700 m n.p.m. występują łąki subalpejskie i alpejskie, tundra górska oraz rumowiska skalne.

  Katuń (ros. Катунь) – rzeka płynąca przez azjatycką część Rosji. Wypływa z lodowca, który znajduje się w Górach Ałtaj. Długość ok. 688 km. W okolicy rzeki są bardzo liczne jeziora. Katuń znajduje się w kotlinie.

  Przypisy

  1. Иолго (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2011-10-30].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.