• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Intrall Lubo

  Przeczytaj także...
  Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Intrall Luboprototyp samochodu dostawczego firmy Intrall, który miał zostać wprowadzony do produkcji seryjnej w 2007 roku, jednak z powodu bankructwa firmy nigdy do tego nie doszło.

  Prototyp ze skrzynią ładunkową zaprezentowany podczas Poznańskich Spotkań Motoryzacyjnych

  Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).Immobiliser (ang.) lub Immobilizer (ameryk.) - wym. imobilajzer - stosowane m.in. w samochodach, elektroniczne zabezpieczenie przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu.

  Historia i opis pojazdu[]

  Firma Intrall należąca do rosyjskiego biznesmena, po przejęciu w 2003 roku zakładów Daewoo Motor Polska postanowiła wszcząć projekt zastąpienia Lublina nowym modelem.

  15 września 2006 roku zaprezentowano prototyp Intrall Lubo − samochodu opracowanego od podstaw przez polskich i rosyjskich inżynierów. Cztery dni później Lubo został pokazany szerszej publiczności na targach IAA w Hanowerze.

  Lubo cechuje się odważną stylistyką nie tylko karoserii, ale także i wnętrza, gdzie zestaw wskaźników umiejscowiono na środku deski rozdzielczej podobnie jak w LDV Maxus. Karoseria Lubo jest podwójnie ocynkowana, przez co Intrall chciał zapewnić wieloletnią gwarancję na żywotność karoserii.

  ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR. Jest on również wykorzystywany jako element składowy bardziej rozwiniętych systemów jak ESP, czy Adaptive Cruise Control.Lubelska Fabryka Samochodów Ciężarowych (nazwa nadana 1 stycznia 1951 r.) – razem ze świdnicką Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego były największymi zakładami przemysłowymi na Lubelszczyźnie. Lubelska FSC pod względem ilości i wartości produkcji zajmowała jedno z pierwszych miejsc w kraju w branży motoryzacyjnej.

  W standardowym wyposażeniu Lubo przewidywano poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, układy ABS i EBD, immobilizer w kluczyku, regulowaną kolumnę kierownicy, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby, ogrzewane lusterka, klimatyzację, czujnik parkowania, regulowane fotele, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, podwójną kanapę obok fotela kierowcy z regulacją zagłówka.

  Electronic Brakeforce Distribution (w skrócie: EBD) to elektroniczny rozdział sił hamowania. W celu maksymalnego skrócenia drogi hamowania układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych oraz prawych i lewych kół. Wyraźnie skraca drogę hamowania przy utrzymaniu stabilności nawet w razie gwałtownego hamowania lub hamowania na zakręcie.Intrall Lublin – samochód dostawczy występujący w wielu odmianach nadwozia, produkowany w latach 1993-2007 przez Fabrykę Samochodów w Lublinie, Daewoo Motor Polska, Andoria-Mot, a w ostatnich latach produkcji przez Intrall Polska.

  Produkcja seryjna Lubo miała ruszyć w drugim kwartale 2007 roku, jednak ze względu na kłopoty techniczne (zbyt późne homologowanie silników spełniających normę Euro 4) i wynikające z nich kłopoty finansowe (upadłość firmy Intrall Polska) jej uruchomienie nie nastąpiło. Firma Intrall poszukiwała partnerów do wznowienia produkcji, ale bezskutecznie.

  International Truck Alliance (Intrall) – rosyjsko-brytyjski koncern samochodowy z siedzibą w Londynie w Wielkiej Brytanii.Samochód koncepcyjny (ang. concept car) - pojazd studyjny, opracowywany przeważnie w formie prototypu w celu zademonstrowania zdolności projektanckich, technologicznych i stylistycznych producenta samochodów lub biura stylistycznego. Powstają również przedprodukcyjne pojazdy, należące do koncepcyjnych.

  W 2011 roku rosyjskie konsorcjum planowało zbudować w okolicach Szczecina fabrykę aut oraz centrum badawczo-rozwojowe. Pierwszym produkowanym modelem miał być Lubo.

  Wersje[]

  Lubo miał być oferowany w około 40 wersjach w tym:

 • van (6304, 6504, 6506, 6508, 6906)
 • bus (6316, 6514, 6516, 6518, 6916)
 • podwozie pod zabudowę (6594, 6796, 6996)
 • skrzyniowa (6554, 6756, 6956)
 • kontenerowy (6574, 6776, 6976)
 • skrzyniowa z podwójną kabiną (6544, 6746, 6946)
 • Przewidywane silniki[]

  Przypisy

  1. Wersje prototypów
  2. Dopuszczalna masa całkowita
  3. W wersjach prototypowych
  4. Mirosław Ganiec: Lubo – nowe auto dostawcze z Polski. autocentrum.pl, 19-09-2006. [dostęp 04-04-2013].
  5. Lesław Sagan: Jakie samochody będzie produkował w Polsce rosyjski Intrall?. auto-swiat.pl, 24-01-2011. [dostęp 04-04-2013].
  6. Intrall Polska: Lubo - Dane techniczne. intrall.pl, 25-10-2015.

  Linki zewnętrzne[]

 • Galeria zdjęć pojazdu
 • Poduszka powietrzna (ang. airbag) – samochodowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa. Ma na celu zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała (w szczególności głowy) pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia (czołowego lub bocznego).Samochód dostawczy – jest to odmiana samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, przeznaczona do przewozu niezbyt dużych ładunków. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, co praktycznie przekłada się na 1500-1800 kg jego maksymalnej ładowności. Z tego też względu do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.