Interpreter poleceń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Interpreter komend)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Interpreter poleceń, interpretator poleceń, interpreter komend (ang. command interpreter) – część systemu operacyjnego odpowiedzialna za tłumaczenie i wykonywanie poleceń systemowych wprowadzanych przez użytkownika w trybie konwersacyjnym lub w trybie wsadowym.

ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.Tryb konwersacyjny (ang. conversation mode) — forma pracy dająca użytkownikowi możliwość bezpośredniego ingerowania w proces wykonywania programu, np. w języku programowania BASIC.

W czasach komputerów ośmiobitowych interpreterem poleceń był często interpreter języka BASIC, który wbudowywano w pamięć ROM, i który był automatycznie uruchamiany przy starcie urządzenia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • preprocesor
  • Reklama