• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Interpol - grupa muzyczna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.

  Interpolamerykański zespół indie rockowy założony w 1997 roku. Grupa pochodzi z dzielnicy Williamsburg w Nowym Jorku, z którym jest nierozłącznie związana.

  Interpol jest jednym z zespołów składających się na tzw. "muzyczną scenę indie Nowego Jorku". Należy do tzw. odrodzenia garage rock/post punk pierwszych lat trzeciego tysiąclecia, do którego zalicza się takie zespoły jak The Strokes czy Yeah Yeah Yeahs. Muzyka zespołu jest często porównywana do twórczości Joy Division, The Chameleons i Kitchens of Distinction.

  Antics – drugi album nowojorskiego zespołu Interpol wydany 28 września 2004 roku. Album zaczął być nagrywany pod koniec marca 2004 w Tarquin Studios w Bridgeport a zmiksowany został pod koniec maja w tym samym miejscu. Na Antics znajduje się 10 piosenek. Płyta osiągnęła w Wielkiej Brytanii status złotej płyty.Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Albumy
 • 2.2 Minialbumy
 • 2.3 Single
 • 2.3.1 z Turn on the Bright Lights
 • 2.3.2 z Antics
 • 2.3.3 z Our Love to Admire
 • 3 Nagrody
 • 4 Oprawa graficzna
 • 5 Utwory Interpolu w serialach
 • 6 Utwory Interpolu w filmach
 • 7 Koncerty w Polsce
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  W roku 1997, Daniel Kessler postanowił urzeczywistnić swoje marzenie i zaczął zbierać członków zespołu. Po wielu przesłuchaniach zaangażował dwóch studentów Uniwersytetu Nowojorskiego: perkusistę Grega Drudy'ego i basistę Carlosa Dengera. Na ulicy Kessler spotkał, wcześniej poznanego na wyjeździe w Paryżu, Paula Banksa i zaprosił go na próbę zespołu. Banks był oczarowany pomysłem i został wokalistą grupy.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Obstacle 1 – pierwszy singiel zespołu Interpol z debiutanckiego albumu Turn on the Bright Lights. Został wydany w 2002, a w 2003 ukazała się reedycja.

  Interpol zadebiutowali w marcu 1998 r. w klubie Baby Juniper na Lower East Side w Nowym Jorku. Od 1999 r. grali w takich nowojorskich klubach jak Brownies, Mercury Lounge, Bowery Ballroom i Knitting Factory. Na początku 2000 r. w przyjaznej atmosferze odszedł Greg. Zastąpił go Sam Fogarino, który grał wcześniej w punkowych zespołach. Fogarino zagrał swój pierwszy koncert z zespołem (po tylko jednej próbie) 20 maja 2000 r. w Mercury Lounge.

  The Delgados - szkocki zespół grający symphonic pop i indie rock. Powstał w Hamilton (South Lanarkshire) w 1994. W skład grupy wchodzili: Alun Woodward, Stewart Henderson, Paul Savage i Emma Pollock. Zespół zakończył działalność w 2005 roku. Nazwa zespołu wzięła się od nazwiska zwycięzcy Tour de France Pedro Delgado.Emporio Armani to bardziej młodzieżowa linia Armaniego, przeznaczona głównie dla młodszych dorosłych. Jest jedną z droższych linii wypuszczanych przez dom mody Armani i może być zakupiona w 13 amerykańskich butikach oraz w 140 innych sklepach dookoła świata, czyniąc tę linię największą dystrybucją Armaniego. Produkty włączone w tę markę to: ubrania "ready-to-wear" męskie i damskie, okulary przeciwsłoneczne, perfumy oraz akcesoria i zegarki.

  Przez lata 2000-2001 zespół supportował takie zespoły jak Trail of Dead, Arab Strap i The Delgados.

  Krótka trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii zaowocowała 18 kwietnia 2001 sesją w programie radiowym Johna Peela (zob. Peel Sessions) i pozwoliła zespołowi uzyskać znaczną popularność po drugiej stronie Oceanu. W tym czasie światło dzienne ujrzał minialbum Interpol EP, zawierający trzy utwory, z których dwa znalazły się na pełnowymiarowym debiucie. EPka ta pozwoliła na ugruntowanie pozycji zespołu jako nowej nadziei niezależnego rocka.

  Bowery Ballroom – sala koncertowa, znajdująca się przy ulicy Delancey Street na Manhattanie w Nowym Jorku. Budynek powstał tuż przed tzw. Czarnym Czwartkiem. Był on bezużyteczny aż do zakończenia II wojny światowej, kiedy to otwarto w nim dobrze prosperujący sklep. W 1997 roku budynek został przekształcony w salę koncertową.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  W sierpniu 2002 zespół podpisał kontrakt z nowojorską wytwórnią Matador. Pierwszy album, Turn on the Bright Lights, ujrzał światło dzienne 20 sierpnia 2002 i został oceniony przez wielu krytyków jako debiut roku. Dla członków grupy rozpoczął się czas nieustannego koncertowania we wszystkich zakątkach świata. Grupa uzyskała status gwiazdy indie rocka. Jej wizytówką, oprócz muzyki był od początku specyficzny sposób ubierania się (eleganckie garnitury) i dbanie o wizualną stronę twórczości (min. teledysk do "Obstacle 1" nakręcony przez Florię Sigismondi).

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  28 września 2004 ukazał się drugi album zespołu – Antics. Zebrał on również świetne recenzje, jednak niektórzy fani byli rozczarowani. Krytycy jednak twierdzą, że zespół przeszedł ewolucję, która wyszła mu na dobre, ponieważ Antics jest albumem bardziej dojrzałym i spójnym jako całość.

  28 czerwca 2005 pojawiła się nowa piosenka Interpolu – "Direction" napisana specjalnie dla serialu Sześć stóp pod ziemią. W październiku 2005, po licznych tournée, Interpol zrobił sobie przerwę od koncertowania, a od stycznia zaczął gromadzić materiał na nową, trzecią już płytę. W sierpniu 2006 zespół podpisał kontrakt z Capitol Records. Nowym menedżerem grupy został Dave Holmes, który ma pod swoją opieką między innymi formację Coldplay.

  John Peel (ur. 30 sierpnia 1939 w Heswall w hrabstwie Merseyside, zm. 25 października 2004 w Cuzco w Peru) – brytyjski prezenter radiowy i dziennikarz muzyczny, związany z BBC.Coke Live Music Festival – cykliczny festiwal odbywający się w Krakowie od 2006 r. zawsze pod koniec sierpnia. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym festiwalu – Coca-Cola Company.

  Największy koncert jaki Interpol grał był w El Palacio de los Deportes w Meksyku 22 września 2005 r. Zagrali wtedy dla ponad 16 tys. ludzi.

  W listopadzie 2006 Interpol zaszył się w studiu w Nowym Jorku aby nagrać nową, trzecią już płytę. 15 kwietnia 2007 Interpol zagrał w Ottawie pierwszy koncert po przerwie.

  Wśród zagranych piosenek pojawiły się 3 nowe: "Pioneer", "The Heinrich Manuever" i "Mammoth". Na następnych koncertach (w Kitchener i w Londonie) zespół zagrał tą samą setlistę. 10 lipca 2007 zespół wydał trzecią płytę Our Love to Admire.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.London – miasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

  Podczas koncertu w Dreźnie w 2007 r. Paul Banks obiecał, że postara się o to żeby zespół zagrał w Polsce i pozdrowił wyróżniającą się polską publiczność. 5 lipca 2008 roku grupa Interpol przyjechała do Polski – była gwiazdą Open'er Festival w Gdyni.

  W sierpniu 2008 piosenka "Slow Hands" została użyta w prestiżowej reklamie Emporio Armani promującej nowy zapach Diamonds. W reklamie wystąpił znany aktor Josh Hartnett.

  ...And You Will Know Us by the Trail of Dead – pochodząca z Teksasu grupa indierockowa, utworzona w roku 1994 przez Jasona Reece oraz Conrada Keely. Pozostali członkowie zespołu to: Kevin Allen, Danny Wood oraz Doni Schroader.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  W maju 2010 basista zespołu, Carlos Dengler, po nagraniu czwartej płyty odszedł z zespołu. W tym samym miesiącu zespół zapowiedział wydanie nowej, czwartej płyty, pt. Interpol na wrzesień 2010. Równocześnie ogłoszono, że basistą, który zastąpi Carlosa na nowej trasie koncertowej będzie David Pajo, były członek zespołu Slint. W czerwcu zespół na swojej oficjalnej stronie poinformował, że nowym keyboardzistą na najbliższej trasie będzie Brandon Curtis - wokalista, keyboardzista i basista nowojorskiej formacji The Secret Machines.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Na mapach: 40°42′N 73°57′W/40,700000 -73,950000 Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick.

  15 czerwca ogłoszono, że nowa płyta będzie wydana 13 września w nowo utworzonej własnej wytwórni zespołu – Soft Limit

  23 czerwca Matador Records, wytwórnia zespołu w Ameryce Północnej potwierdziła, że płyta zespołu zostanie wydana wcześniej niż planowano, bo 7 września 2010 r. Jednocześnie tego samego dnia miała miejsce premiera teledysku do piosenki "Lights" w reżyserii Charliego White'a. Teledysk można ściągnąć za darmo z oficjalnej strony zespołu.

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

  12 lipca swoją premierę online miała piosenka "Barricade".

  28 lutego 2011 zespół ogłosił, że nowym basistą koncertowym będzie Brad Truax. Wcześniejszy basista Dave Pajo pragnie spędzić więcej czasu z rodziną. Zespół zaprzeczył o jakimkolwiek konflikcie między Pajo a nimi i dodał, iż rozstają się w przyjaznych stosunkach.

  5 czerwca 2014 zespół ogłosił, że ich piąty album, zatytułowany El Pintor, wydany zostanie 9 września 2014. Jest to pierwszy album nagrywany bez basisty Carlosa Denglera, a za nagrywane partie basu odpowiada Paul Banks.

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paul Julian Banks (ur. 3 maja 1978 r. w Clacton-On-Sea, Essex w Wielkiej Brytanii) - wokalista, gitarzysta i autor tekstów amerykańskiej grupy rockowej Interpol.
  Turn on the Bright Lights – debiutancki album nowojorskiego zespołu Interpol wydany 19 sierpnia 2002. Album został nagrany w listopadzie i grudniu 2001. w Tarquin Studios w Bridgeport, w Connecticut. Na Turn on the Bright Lights zamieszczono 11 piosenek. Biorąc pod uwagę fakt, że był to album grupy niezależnej, odniósł on znaczący sukces i został oceniony przez wielu krytyków jako debiut roku.
  Slint – amerykański zespół rockowy, powstały w 1986 roku w Louisville w stanie Kentucky. Jeden z pionierów gatunku post rock i zarazem inspiracja dla późniejszych grup tego nurtu. Sławę przyniósł im wydany w 1991 roku album Spiderland, uważany za kanoniczne dzieło minimalistycznego rocka. Najbardziej rozpoznawalnym elementem w muzyce Slint były nagłe, niespodziewane zmiany w dynamice, wykorzystywane później np. przez Mogwai. Zespół rozpadł się w 1991 roku, a jego muzycy zaangażowali się w inne projekty: gitarzysta David Pajo, działający obecnie pod pseudonimem Papa M, był członkiem m.in. Tortoise, a Brian McMahan założył formację The For Carnation. W 1993 Touch & Go wypuściło reedycję debiutanckiego albumu Tweez. Ostatnim wydawnictwem grupy było opublikowane już po jej rozpadzie niezatytułowane EP, zawierające dwa utwory zarejestrowane w 1989 roku na potrzeby niedoszłego 12-calowego singla, który miał towarzyszyć Tweez.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Interpol – czwarty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Interpol. Wydawnictwo ukazało się 7 września 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Matador Records. Album poprzedził wydany 3 sierpnia tego samego roku singel do utworu pt. Barricade. Płyta zadebiutowała na 33. miejscu listy OLiS w Polsce.
  MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.
  Kitchens of Distinction - KOD - trzyosobowy zespół muzyczny rocka alternatywnego z południowego Londynu aktywny w latach 1986-1996.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.