Internet Relay Chat
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Konversation – klient IRC dla środowiska graficznego KDE udostępniany na licencji GPL. Jest rozwijany w ramach "KDE Extragear", co oznacza, że jego cykl wydawniczy jest niezależny od KDE. Konversation jest domyślnym klientem IRC w wielu głównych dystrybucjach Linuksa np. w openSUSE oraz w Fedorze w wersji ze środowiskiem KDE. Konversation wspiera połączenia IPv6. Oferuje wsparcie dla SSL. Wspiera także szyfrowanie Blowfish. Konversation cechuje się automatyczną detekcją UTF-8 oraz umożliwia używanie innych kodowań na różnych kanałach. Wspiera również OSD dla powiadomień oraz pozwala zapisywać zakładki dla kanałów oraz serwerów. Konversation obsługuje również kolory, dekoracje tekstu oraz ikony nicków.HydraIRC – to klient sieci IRC przeznaczony dla systemu operacyjnego Windows. Został napisany w języku C++ przez Dominica Cliftona w lipcu 2002 i wykorzystuje Windows Template Library. Aktualnie program umożliwia między innymi logowanie rozmów, motywy, wtyczki, autoukrywanie okien oraz czat DCC i transfer plików.
IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
Usługa ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj. fizycznie składa się z grupy połączonych ze sobą na stałe serwerów oraz programów-klientów. Programy klienckie uruchamiane są przez końcowych użytkowników lokalnie – na ich własnych komputerach, lub zdalnie, za pośrednictwem usługi SSH lub telnet. Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą.
Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.
Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.
Korzystanie z IRC[ | edytuj kod]
Aby skorzystać z IRC, należy uruchomić klienta IRC, podać adres najbliższego serwera IRC z sieci, z której zamierza się korzystać, oraz pseudonim, pod jakim się chce być widocznym. Po połączeniu się z serwerem należy wybrać kanał. Nazwy kanałów zazwyczaj zaczynają się od znaku "#" (np. #polska), choć na niektórych serwerach istnieją też kanały o innych właściwościach niż "#" z nazwami zaczynającymi się od znaków "!", "&" czy "+". Wejście na kanał odbywa się zwykle poprzez komendę /join #nazwa_kanału. Lista kanałów jest dostępna przez komendę "/list". Należy się nią jednak ostrożnie posługiwać, gdyż w większych sieciach występują tysiące kanałów. Próby ściągnięcia ich pełnej listy kończą się zazwyczaj odcięciem od serwera. Istnieją też liczne bramki IRC umożliwiające korzystanie z tej usługi przez strony WWW bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Mają one jednak zwykle dużo mniejszą funkcjonalność od dedykowanych programów do IRC.
Interakcja użytkownika z serwerem IRC odbywa się w oparciu o komendy, za których pomocą możemy wykonać każdą akcję obsługiwaną przez dany serwer IRC. Komendy mogą się różnić zależnie od oprogramowania z którego korzysta dana sieć IRC, jednak różnice te są zwykle niewielkie i sprowadzają się do drobnych różnic w niektórych poleceniach, lub obecnością nietypowych komend charakterystycznych dla konkretnego oprogramowania serwera. Istnieją także polecenia, które są interpretowane przez klienta IRC, a nie wysyłane do serwera.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]